bugün

Birkaç kişi neyse ki 32 falan demiş ama genel tabloya göre evde kalmışım. 26 dan sonra da zaten hiç mümkün bir olay değil. Her zaman dediğim gibi 22- 23 civarlarında iyi kötü biriyle evlenip geçeceksin yoksa hem seçici oluyorsun hem de etraftaki herkes evli oluyor zaten. Çeyrek altın takmaktan kollarımda derman kalmadı.

Okul, kariyer, maaş falan bunlara belli bir yaştan sonra çok takılırsan da ömrü billah sap gelir gidersin. Şimdiye kocamla beraber arabanın kredi borcunu ödüyor olmam gerekiyordu.
Kime göre, neye göre evde kalma yaşıdır.

Babanneme göre sandalyeye oturduğunda ayağı yere değen her evlenmemiş kız evde kalmış kızdır.
Yoktur öyle bi yaş. Evlilik o kadar önemsenecek bir şey değil.
evlilikle kafayı bozmuş anne babaların çocuklarıyız. böyle şeyleri çok önemsiyor olmamız normal.

siz hayatınızı yaşayın. size hangi yaşta ne yapmanız gerektiğini söyleyen insanları umursamayın. evlilik kişinin tek başına karar vereceği sıradan bir olay değildir. tüm hayatınız değişir. o yüzden kendinizi hazır hissetmediğiniz sürece kimseyi düşünmeyin. 42 yaşında evlenip çok mutlu olan bir kadın tanıyorum. ne zaman ben bu adamla, kadınla bir ömür yaşarım derseniz o zaman evlenin.
Her ne kadar biz burada geyiğini yapsak da reelde hakikaten kızları strese sokarak yanlış kararlar vermelerine sebep olduğunu düşündüğüm, kişiden kişiye değişmekte olsa da genellersek 25'e tekabül eden yaş.

Ablam 26 olmak üzere. Evlenmek için başlayan ve bu amaçla devam eden 7 aylık bir ilişkisi var, kendisinin ilk ilişkisi aynı zamanda. Yemin ederim düşündükçe ağlayasım geliyor. Evimizde "evde kalmak" sözü geçmez bile, zaten öyle bir aile değiliz ama çevredeki orospular ve çocukları susmadığı için * kız galiba kendini biraz baskı altında hissetti ve ailemize hiç yakışmayan 30 yaşında mal bir herifle -üstelik şimdiden birçok tavizler vererek- evlenecek. Mal herif derken zerre abartmadığıma sizi temin ederim çünkü 30 yaşındaki bir insan ancak bu kadar mal davranabilir, daha malı mezarda bile değil hani öyle söyleyeyim. Toprakta yetişen marul bile bu heriften daha makul bir enişte olur benim için.

Geçen gün konuşuyorduk. "Seviyor musun yani sahiden?" dedim. "Seviyorum işte ya." dedi. Ama öyle söyledi ki sözlük "Ne biliyim oğlum." diye duydum ben onu.

Ne yapacağım bilmiyorum mal herif bi' gitse de kurtulsak ya.
23 tür o. duydun mu? sana diyorum sana. 24 oldun evde kalırsın şerefsizim.
(bkz: 28)
20 li yaşlarda olanlar için hala bir umut vardır demektir.
30 lu yaşlarda iş bitmiştir geçmiş olsun.
23 üzeri artık kara kara düşünmeye başlamalılar zira artık teyzeliğe -yaşlılığa- ilk adımı atmış sayılırlar.
Bence 30 dur. Ama teyzelerimiz 25 dedin mi , seni evde kalmış yaşlanmış muamelesi yaparlar. Sen o yaşta evlendinde noldu demek isterim .
kızların evlenmek zorunda olduğu algısı neden var sayın sözlük yazarları. bir kadın dilerse evlenir,dilerse evlenmez. evlendiğinde de geç kalmış olmaz. bir kadını bu kalıba sokmak onun yanlış kararlar vermesine hata yapmasına sebep olabilir. mesela bir kısım yazarlarımız 25 falan demiş. 26da evlense ne olacak? belki hayatının aşkını 26'da bulacak. 30da da bulabilir ama buna neden bir erkek karar veriyor anlamış değilim.
Evde kalma yaşı demeyelim de 30'dan sonra insan seçici olup biraz daha zor buluyormuş.

Öyle diyorlar.
Iyi bari daha yolun başındaymışım dedirten cinsten.illa koca koca diye ölüp bitmiyoruz.
35'dir.
(bkz: 24)