bugün

dünyanın en boktan hadisesidir. bir gecede 3 kilo verdim amk!
iki kişi sevişecek diye onlarca kişinin bir eve doluşması olayıdır.
Ortaçağ uyarlaması Bir gelenek. Insan sevdiğini istemez alır! Çekip kolundan tutup götürecek alacak onu.
Valla ben istemeden babası verdi o günden beri egom tavan.

Öyle alıp götürecek diyenler için de şunu söyleyim; o işler öyle olmuyormuş amk ben de o kafadaydım ama sen adamın kızını götürcen he sikerler amk sikerler nereye götürüyorsun. Senin niyetin aile tarafından anlaşılsın o evdeki en önemli şey o kız oluyor.
isteyenin bir yüzü, vermeyen arap.
Farklı kültürlerde de olan, özellikle de islam kültüründe yer alan bir gelenektir. bu kültürün dayandığı temel, aile büyüklerinin onayıdır. ama özellikle ataerkil toplumlarda burada erkek esastır ve kadınlara üçüncü şahıs muamelisi yapılır. bu da kadınların objeden değersiz bir varlıkmış gibi görünmesine ( haklı olarak ) yol açar.

bana göre ise tek düze ilerleyen bir gelenektir. isteyen taraf hep erkekler, istenilen taraf hep kadınlar olur. Sanki erkek istemek zorundaymış, kadın da istenilmek zorundaymış ( istenilmese evde kalacakmış ) gibi bir imaj çizilir. bu da geleneksel toplum dayatmamızın en bariz örneği gibidir.
Bir geleneğimizdir.

izninizle kızınızı hoplatacağım demenin, geleneksel halidir.
görsel
21. Yüzyılda hala var olması insanlık ayıbı olan t×rk geleneği. Koskoca kadının evlenip evlenmeyeceğine ailesi karar veriyor. Kendisi karar veremiyor.

Bu tarz ilkel gelenek ve görenekler bu ülkenin tarihinden silinmelidir.
şart mı ?
yav ölede ne bilim yıl olmuş 2020 eski adetler çok banel değil mi ?
Gereksiz protokol.

100 kişi toplanıp, hali hazırda iki kişi evlenmeye karar vermişken bir de gidip "veriyor musun" diye soruyorsun.

Mal mı ulan bu?
yıl olmuş 2020 kaldı mı bu devirde kız istemek.
2020 yilinda bunu yapan aile net varoştur, taşra gülüdür.
Damadin erkek kardesine falan tiras kremi alan gerizekalilar bunlar iste hep. Baya ailecek alisverise gidip arko nem falan aliyor amk issizleri.
Gereksiz duyar kasma yeri olmuş yine bura. Zaten günümüzde karşılıklı anlaşma varsa isteme olur. Maksat adet yerini bulsun, büyüklerin gönlü olsun.
istendiğim takdirde tüm varoşluklara tamam diyeceğim olaydır. ben eğleniyorum şahsen.
Bence dünyanın en Şacma adetlerden biridir

Efendim şimdi şöyle anlatayım
Ben Bir kızı seviyorum oda beni seviyor

Eee kızın anası babası yada abisi ablası vs si yok vermem deyince ne olacak yani

Evlenmeyecekmiyiz.

Hani 2 kişi birbirini seviyorsa diğerlerine bok yemek düşer

Benim görüşüm bu aga...
Evlenmeyi isteyen özgür iki birey, neden evlenme kararlarını ailelerine onaylatmak zorunda kalır? Ya da ailelere ve babaya evliliği onaylayıp kızı "verme" lüksünü kim verir?

(bkz: Geçiniz)

Artık tamamen tarih olması gereken çağdışı türk geleneği.
Belli bir maddi değer karşılığında ürün alma eylemi.
Yıllarca emek verip büyüttüğü kızını almak için babasından izin almaktır. Gelenekten öte saygıdır. Bu merasimde ailelerde birbirlerini iyice tanır. Çakma Avrupa dizileri izleyipte boş boş konuşmayın. illede görmek istemiyorum diyorsan yallah avrupaya. Bu ülke bir din adı altında safsata söyleyenlerden birde sizin gibi avrupalı ayağına takılanlardan çok çekti.
Gelenekçilik yapmamaya kafa yormak da işsizlik belirtisi değil midir? Sadece soruyorum. Bana öyle geliyor da. Yahu bu işleri bu kadar derin düşünmenin anlamı var mı. Yeni moda şimdi kız istememek falan. Bana saçma geliyor. Şatafattan haz etmem, ama usulüne göre sade bir şekilde kız istemek, nişan yapmak. Bunlar güzel şeyler. Çünkü bizden şeyler.

Ebubekir sıddık törenleri de gıcık. Padişah zevcesi olma törenleri de. Aynı zamanda kız isteme ne abi yeaaa tripleri de. Normallik güzeldir.
Bir Perşembe günü Allahın emriyle, peygamberin kavli ile, imam caferin buyruğu ile; imam Hüseyinin yolu töresi üzerine kızı ailesinden istemektir.

Hakkı üçtür.
eğer damatsan elini cebine atacaksın .
eleştiren kimseye sözüm yok haklı noktalardan dolayı da...

aha hadi buyur istemeden evlen... nasıl yapıcan?
güncel Önemli Başlıklar