bugün

gorucuye cikmak olayının karşı tarafı olmak, pastaneden pahalı bir çikolata yaptırıp, çiçekçiden gösterişli bir çiçek almak, evlenmek üzere bir ailenin karşısına çıkıp kız beğenmek, evlenmenin ilk adımını atmak, "allah tamamına erdirsin" duasına mazhar olmak.
en şık giyisiler giyilir,sinek kaydı bir traş,parfüm falan sıkılıp yola düşülür. en güzel paketler içinde tatlılar,kızın en sevdiği çiçekler de tamam. e zaten önceden kayınbabanın gözüne de girilmiş.gerisi allahın emri peygamberin kavli....
Kız evlat sahibi bir babanın yaşayabileceği en duyusal anlardan biridir.
gelenek, görenek olarak toplumun büyük bir kısmının da benimsediği çıkma teklif etmek eyleminin 20+ yaş grubunda kullanılan şeklidir. gençler anlaşıp görüştüyse sorun yoktur, fekat görücü usulu denen görgüsüzlük kapsamında kullanılıyor ise artık oha'dır yuh'tur.
globalleşmenin karşısında sembolik de olsa yerini korumuş gelenek.
gençler aralarında anlaşmışlar,bize de evet demek düşüyor diye tatlı tatlı sohbetlerle uzayan hayırlı bir akşamdır,hepimizin yaşaması dileğiyle.
bu sene yaptıgım bir olaydır. Heycanlı bir olaydır. Gül gibi evladınızı veriyosunuzdur..Hafif bi buruklukta olur..

(bkz: darka)
(bkz: recep)
şahsıma Casablanca ve lilyumdan oluşan bir çiçek demeti, çinili tabağı ve liva dan madlen çıkolatalarıyla toplam 150 milyona patlamış, ( araya gir , kapitalist söylem , aradan çık ) babamı ter basan, o dönemki kız arkadaşım, şimdiki eşimin acı kahve olayını abartıp kahveye okkalısından isot kütlesi koyduğu evlere şenlik bir aktiviteye dönüşen heyecan kasırgası.
http://www.komikaze.net/s...rder=1&komikazed=1589
bazı kadınların, o günden sonra görmeyeceği çiçek ve çikolatayla aileden istenmesi durumu. içi çikolata dolu gümüş tabak, evliliğin yedinci günü satılabilir, aman dikkat. belki de bir daha çikolata alınmayacak ve serotonin hormonu, ömür boyu alt seviyelerde seyredecektir.
Talipp:
Slm...

KızEvy:
Slm... Hoş geldiniz.

Talipp:
MSN adresinizi oğlumdan aldım.

KızEvy:
Evet . Kızım söyledi. Bekliyorduk zaten

Talipp:
Sizin evde başka PC var mı? Hanımları da görüşmeye davet etsek

KızEvy:
Tabii ki. Bizim hanım online zaten. Kız da internet cafe de.

Talipp:
Ok...

Kaynana34 konuşmaya katıldı
Oğlananası konuşmaya katıldı

Talipp:
Hanımlar da geldi. Ben bizim oğlanı da davet ediyorum.

ÇılgınDamat konuşmaya katıldı
BirEvinBirkızı konuşmaya katıldı

Oğlananası:
Slm...

KızEvy:
Hoş geldiniz hanım efendi

Kaynana34:
Slm...

Oğlananası:
Hoş bulduk efendim

ÇılgınDamat gönderiyor:
CICEK.GIF
Aktarımı başlatmak için burayı çift tıklayın
Kabul et (Alt+C) Farklı kaydet...(Alt+F) Reddet (Alt+D)

ÇılgınDamat gönderiyor:
CIKOLATA.GIF

Kaynana34:
Ay niye zahmet ettiniz? Teşekkürler.

Talipp:
Zahmet ne demek? Çam sakızı çoban armağanı.

Kaynana34:
Nasılsınız? iyi misiniz? Ben Hacer. Burcu´nun annesiyim.

Talipp:
iyilik elhamdülillah. Sizleri sormalı.

KızEvy:
iyiyiz çok şükür.

Kaynana34:
Sizler Mersin´denmişsiniz değil mi?

Talipp:
Evet efendim. Sizler de istanbul´dan

Kaynana34:
Evet efendim. Biz iki yıl önce gelmiştik Mersin´e Çok güzel bir yer.

Oğlananası:
Güzeldir. Bekleriz bize de.

KızEvy:
inşallah. Bu yaz güneyi düşünüyorduk zaten

Oğlananası:
Yaza kalmasın diyoruz. Beey ! Hadisene...

Talipp:
Efendim. Hanım haklı. Sebebi ziyaretimiz malum.

KızEvy:
Evet efendim. Malumumuzdur. Başımızın üstündedir. Hoş geldiniz.

Talipp:
Evlatlarımız net üzerinden tanışmış, kaynaşmışlar. Bize de vazifemizi yapmak düşüyor. Allah´ın emri Peygamber´in kavliyle Oğlumuz ÇılgınDamat´a kızımız BirEvinBirKızı´nı istiyoruz.

KızEvy:
Evet beyefendi. Sizin de belirttiğiniz gibi evlatlarımız anlaşmışlar. Eh o zaman bizlere de hayırlısını dilemek düşer.

Oğlananası:
Müsaitseniz eğer gelecek ay aile içinde bir nişan yapalım diyoruz.

Kaynana34:
Bekleriz efendim. Biz nişan için gerekli hazırlıkları yaparız. istanbul´da kalacak yeriniz yoksa biz ağırlayabiliriz.

Oğlananası:
Yok. Zahmet vermeyelim. Çok kalamayız zaten. Dayımın oğlu var. Bostancı´da oturuyorlar.

Kaynana34:
Ayol ne zahmeti? Aşk olsun. Akraba olacağız sonuçta. Hem Bostancı çok uzak. Biz Avcılar´dayız. Yollarda perişan olursunuz. Yerimiz müsait.

Oğlananası:
inşallah diyelim o zaman.

Kaynana34:
inşallah efendim. Kızım! Hadisene.

BirEvinBirKızı:
Tamam anneee!

BirEvinBirKızı gönderiyor:
KAHVE.GIF

ÇılgınDamat gönderiyor:
SOZYUZUGU.GIF

Talipp:
Biz müsaadenizi isteyelim artık. Tanıştığımıza memnun oldum.

KızEvy:
Biz de memnun olduk efendim. Şeref verdiniz.

Talipp:
O şeref bize ait. Hoşça kalın efendim.

KızEvy:
OK . Byeee!

Talipp:
Bye!

Oğlananası:
Bye...
gayet formalite icabı olmasına karşın eğlenceli, heyecanlı ve tantanalı olan olaydır. kız tarafı erkek tarafı bütün amcaların, teyzelerin, halaların hatta yakın dostların eve doluşarak oluşturduğu bir topluluğa 4 cezvede* kahve yapılır bu sırada da erkek tarafı tarafında kız istenir. kızın babasının cevabından sonra artık gelin olacak kız tarafından kahveler dağıtılmaya başlanır. en son yapılan sohbetlerin ardından aile büyüklerinden biri yüzükleri takar ve evliliğe ilk adım atılmış olur.
(bkz: #92952)
bir karikatürden:
-efendim gençler birbirini görmüşler, beğenmişler, sevişmişler, 69, bacak omza falan yapmışlar, oral, anal denemişler..
-bize artık bok yemek düşer.
kayınpederin karşısında ezilip büzüldüğünüz, aile büyüğünüzün kızı isterken suratınız mosmor kesildiği, sevgilinizin size tuzlu türk kahvesi içirdiği acayip bir ortam. * *
ya şimdi ben sewdiceğimle mi evneeceğim yoksa babasıyla mı? neden babasından istiyorum? dedirten durumdur.
Gerçi babası problem çıkarmasa böyle düşünürmüydüm bilmiyorum :(
(bkz: istemeye istemeye kız istemek)doludur.
"ne diye o iki eskimiş teyzemi alıp getirdim size? sen istedin belki, ama niye? ah, şimdi kimbilir ne kadar sıkılıyorsundur. biliyorum, o kırmızı, yakası açık giyiminlesindir; nazlı bir kırmızı lale gibi utangaç, sevinçli, kederli, ortalarda salınıyorsundur. öyle ya, az sonra kız istenecek; susulacak, konuşulacak, gülünecek, sözde düşünülecek; belki de söz kesilecek. kolay değil. "kızınızı oğlumuza istiyoruz" denilecek. onlar sana bakıyorlardır. biliyorum, sen kimselere bakamıyorsun. ama kimbilir ne güzel bakamıyorsun."

(erdal öz, sular ne güzelse, 1977)
abuk subuk gelenekler sıralamasında ilk sıralardaki hede.
hepitopu 10 dakika sürecek bi konuşma için kayınpederin (ya da damadın tarafından büyük birinin) lafa ilk süper ligden girdiği, havaların da ne kadar soğuduğundan bahsettiği, tekrar şehrin takımlarından söz açtığı, "yenimahalle sporlu refik te alex gibi di mi ayhan beyciğim iyi firikik atıyor valla" tadında ortamı yumuşattığı ve birden dizlerine yapışan pantolonunu zarif bi hareketle sıyırarak "efendim gelelim sebebi ziyaretimize" diyerek konuya bodosloma daldığı, sesinin gitgide kısıldığı, kayınvalidenin o sırada tünediği koltuktan şık bi edayla kafasını hıh yaparcasına saçlarını şöyle bi savurup kurum kurum kurulduğu, damat beyin halı desenlerini incelediği olaylar bütünü.

içerde mutfak kapısına yapışmış heyecandan ayakları titreyen gelin hanım bu isteme anını duymaz. duyamaz! Çünkü kendisi sabahın 9'undan akşamın 6'sına kadar kuaförde olan o uzay mekiğine benzeyen aletin içinde kalmaktan Geçici sağırlık halindedir.

"çocuklar anlaşmış bize de onların bu isteklerini yerine getirmek yaraşır" der baba. hadi o zaman hayırlı olsundur. kız mutfaktan çağrılır. zavallım; "ay ben gelemem yaaa utanırımmmm ay valla gelmem" diye duvarlara yapışır. anne tek kaş göz işaretiyle alır havasını.

paşa paşa kızımız içeri girer. damat bey ayaktadır. gelin hanımın ayakları yeni doğmuş tay gibi titrer, saçı da kopya koyun gibidir zati. (kızların özel günlerde güzel olmak için kasmasından boka benzemeleri. dolduralım bunu). eller öpülür hayırlı olsunlar gırla gider. damat "öpeyim annecim, öpeyim babacım" der, kız şoka girer!

beybabalar sanki demin o olay olmamış gibi yenimahalle sporlu refik'in duran toplarda usta olduğundan kaldıkları yerden devam ederler.

damat bey artık evdeki gençlerin arasında başka odada sigara keyfi yapmaktadır. espriler kahkalar gırla gider. Suratında gevrek bi ifade yer alır.

öpeyim babacım mı? ne yalaka adamsın lan sen!

demedik tabi...

güzel gündür.

not: bu başlık vardı yahu. nereye gitti diğer entrler? ne oluyo lan?
ayıp bir şeymiş gibi utanılarak gidilen olay.abi komşudan bir şey istediğinde bile insan biraz utanıyor. hemen arkasına diyorsun ki , işi bitsin hemen getircem komşu.

iyide ağa sen gidip adamın eşyasını istemiyorsun ki. gidip kızını istiyorsun . hemde bir daha geri vermeyecen . insan gerçekten çok utanıyor be abi.
(bkz: allah ın emridir)
(bkz: kız istemeye gitmiş damat oturuşu) *
zincirleme bir reaksiyonun başlangıcıdır.
her zaman olumlu sonuçlanmaz. *