ayakların sağa ve sola bakması.
yaz resminde bile evlerin dumanının tütmesi.
cismin gölgesine cismin markasını yansıtmak gibi yapılabilecek en büyük hatadır.*
dağın tepesinden evin önüne kadar nehir gibi dere gibi birşey çizmek, güneşi mutlaka gülen ifadeyle yapmak, martıları m harfi gibi yapmak, ağaçla çoçuğun boy uzunluğunu aynı çizmek...
gökyüzünde sarı sarı ben burdayım diye parlayan güneşe karşılık turuncu renkte boyanmış tuğla görünümlü çatının bacasından alayına isyan tüten bir duman * * *
balonların hepsinin de uçan balon olması.
kolaylığı nedeniyle hep profilden çizilmiş insanlar, atlar, kediler, köpekler... (bkz: mısır hiyeroglifleri)
genel olarak perspektif hatalarından kaynaklanan çizimler ve tabikide çizilen araç , insan ve hayvanların sanki havada duruyormuş gibi görünmesi.
Evin önündeki çocuğun boyunun kapının boyu kaDar olması. Hatta bazen boyunun pencereye kadar ulaşması.
havaya hem güneş çizmek hem de havadaki bulutlardan su damlatmak.
klasik manzara resmi; iki adet dağ, ortasından bir nehir akar, bir adet ev bir adet ağaç vardır sayfanın ortasında... yanlız benim anlamadığım güneş en pastel sarı ile parıl parıl parlarken neden çizilen evin bacasından hep duman çıkar?
ilkokul öğretmenimi sevgiler ve de saygılar efenim.
T şeklinde bacalar.
evin bahçesindeki çiçeklerle insanlar aynı boyutta olurdu.

o zamandan belliymiş ileride 2 numara gözlük takacağım.
denizin içinde ağacın olması.
insanların boyutunun ev kadar olması.
m şeklindeki kuşların kafasının olmaması.
ufaklıkken yaptığımız ufak resim hatalarıdır. mesela ben herzaman güneşi "titanyum beyazı" ile boyardım. halbuki "ananas özü sarısı" gerekiyormuş. nerden bilebilirdim ki ama; demir bin lira ile güneş şirinler ardından titanyum beyazı ile boyardım. bazen de "köprü altı karanlığı siyahı" ile güneşe gölge yapardım ki çok güzel olurdu. bir gün hocama gösterdim. buna ananas özü sarısı kullan diye salık etti. ben de "wakarimasta sensei ananasozu" dedim ve ayrıldım. bir daha o hocayı görmedim.
omo seklinde dag ve ovalar. her evde mutlaka bir cati kati olmasi ve penceresinden bakan cocuk.
-o
/|\
/|\

resimde penise benzer çıkıntı, hep böyle çizerdim onun ne olduğunu kendime bile açıklayamadım.
görsel
bol bol perspektif hatası.
her gördüğün iki dağın arasından dere indirmek.
çiçeklerin insanlarla aynı ebatta olması.
kapıdan daha büyük olan apartman sakinleri. yavrucuğum nasıl giriyor onlar içeri demezler mi adama. dememişler demek ki..
ağaçların yarı boyada ve aynı kalınlıkta çiçekler çizmek.
say say bitmez.