bugün

Ulaşım rahatlığı.
Uzun yıllar büyük şehirlerde yaşadıktan sonra iki yıl önce kendimi Anadolu'nun küçük şehirlerinde buldum kendimi. Mustafa kutlu'nun kasaba yaşamını anlatan kitapları gibi bir yaşamın içinde buldum kendimi. O her akşam gittiğin mekanlar yerine küçük birkaç kafeden oluşan yerlerde hemen içeceğini içip kaçma telaşı sarar kendini. Yabancı olduğun anlaşıldığı için hep bir yadırganırsın. Kültür sanat etkinlikleri yoktur, dedikodu çoktur, iş yaşamı sınırlıdır. Nereden geldim ben buraya diye düşünürsün. Ama tek avantajı yoldur. Saatlere yolda zaman kaybetmeden hayatına sessiz bir şekilde devam edersiniz.
Büyük şehirde yaşamaktan daha kolaydır. Yormaz, süründürmez,Tüketmez.
Öyle bir avantaj yok! Büyük şehirler gözünüzde tüter, taşralı olursunuz.
Eğer böyle bir yerde yaşamayı düşünüyorsanız, yaşamak istiyorsanız değişik zamanlarda gidin ve dört mevsimini görün en azından.
Konut edinme ve kira bakımından bir avantajı vardıysa da kalmadı. .
o şehrin hava durumu -17 dereceyse ve burnunuzun içi soğuktan buz tutuyorsa..

öyle küçük şehrin avantajına tüküreyim. evet.
Işık kirliliği minimum düzeyde olduğu için gökyüzüne baktığında müthiş bir yıldız gösterisi izleyebiliyorsun. Müthiş bir derinlik ve sonsuZluk duygusu. Bütün yıldızlar elinin Altında
şehrin merkezi ve küçüklüğü baz alınarak, dikkat çeken büyük kolaylığı gidilmesi gereken resmi kurumlar, banka, hastane vb. yerlere şehir içi ulaşım kullanmadan varmak. lakin, küçük şehir sayılan uşak ilinde şehrin dışında hastane varsa şehiriçi dolmuş kullanmak kaçınılmaz oluyor.
Ev kiraları ucuz olur. Havası da görece temizdir. Ama en küçük üç beş hanelik köyde bile gökyüzüne baktığınızda müthiş bir yıldız gösterisi izleyemezsiniz. Bir kaç tane sokak lambası dahi binlerce yıldızı görmenizi rahatlıkla engeller. Kesin bilgi yayalım.
avantajlı gibi görünse de büyük bir şehre alışmış birisi küçük bir şehre taşınınca hayat inanılmaz sıkıcı oluyor.
Ucuzcu türevi dükkanları çok kolay bulabiliyor olmaktır.