bugün

cahiller çoğunlukla cehaletleri ile barışık olduklarından olmayan histir.
provakatif bir söylemdir . kürt vatandaşlar bile öyle bir cehalet hissetmezken kimse hissetmez diye düşünmekteyim .
olmayan bir dilin getireceği bir sonuç olamaz. ***

edit: sözlüğün foruma dönüştürülmesi ne yazık ki bu başlıkta da kendini göstermekte. farklı dillerden alınmış* sözcüklerle bir dil oluşturulmaz. osmanlıcada da olduğu gibi bir dil sayamayız bu sebeple *..

hatta yetinmeyip nette bir araştırma yaparak şu linki paylaşmak istiyorum:
http://www.bilgicik.com/yazi/kurtce-bir-dil-midir/

ve girdiğim bu entryle ilk eksi oyumu almış bulunmaktayım..* *
kürtçe derken hangisi? sorani lehçesi mi, zazaca mı, kırmançi mi? bunlardan birini konuşup da diğerlerini anlamayan kürtlerde de aynı cehalet hissiyat olur mu sayın yazar?
kürt diyarını da medeniyetin beşiği yapmışlar, pek kültürlü olduklarından iki dil bilmekteymişler ki buna sadece güldürme lan adamıdiyorum.
bi' de:
"şaka lan şaka. kürtlerin hepsi türkçe anlıyor merak etmeyin, onlar bizim gibi mal değil, bi' de asimilasyonun hiç başarılı olmadığını söylemek mümkün değil pek."

kendi adına konuş!

p.s. faşik ne lan?
"Bir dil bir insan" lafını hatırlatan bir histir.
bu hissiyatın gerçek olduğu farz edilse bile, akabinde lazca, çerkezce, vs. vs. gelecek. hadi hepsini öğrenmek için çabaladığımızı, bu dilleri öğrenmek için eğitimlere katıldığımızı varsayalım. peki bu işin sonu nereye varacak? üniter devlet gibi görünüyor, dikkatli olmak lazım.
(bkz: saçmalama yeri olarak uludağ sözlük)
(bkz: her ku$u siktik bi kaldı leylek)
doğuda görev yapan bir doktor hastalarına yardım edebilmek için kürtçe öğrenmiştir.
mecbur mudur öğrenmeye?
cahillikten midir?
aksine yaşadığı devletin dilini öğrenmeyendir asıl cahil.
kim muhtaç öğrenmeye, kim cahil apaçık ortada.
geçmişte "adamlara dillerini konuşturmuyoruz" veya "biz anadilimizi konuşamıyoruz" şeklindeki bir kanaldan insanların duygularına, duygusallıklarına etki eden(ki benim duygularım da dahil) amaçlı bir kesimin; "şimdi bu dili konuşuyoruz ama kimse anlamıyor" tarzındaki yeni kelime oyunudur. şu aşamada bir acziyet ile yapmamaktadırlar bunu... büyük bir kibir ile yapmaktadırlar "yuh ulan bilmiyorsunuz" kastı ile. tutmaması halinde acziyet edebiyatı derslerine yeniden başlayacaklarından ise nedendir bilinmez şüphem yoktur. türkçe bilen 4 kişilik bir öğrenci evindeki 2 insanın ısrar ile kürtçe konuşup türkçe açıklamalar ile ne dediklerini anlatmaları da böyle bir durumdur. herkes istediği dilde konuşsundur... ancak; ilgili dili bilmeyenleri de "cahil" ilan edebilecek kadar "cahil" olmasınlardır. zira bu açıdan bakıldığında dünyanın hemen hemen bütünü vahim bir cehaletin içerisinde olsa gerektir.
türkiye de sadece türkler ve kürtler mi yaşamaktadır? lazca ya da çerkezce bilmemek de mi ayıptır cahilliktir?
türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak önce türkçe öğrenilmelidir!
türkiye de yaşayıp türkçe bilmeyen insan vardır.
içsel konuşması şöyle olabilir bu hissiyatın "Masterıda yaptık ama kürtçe bilmiyoruz diye arkadaş ortamında dışlanıyorum, cahil diyorlar bana ühüü.Acil kürtçe kursuna yazılmam lazım,Buldummm(bir ampül yok lan florasan yansın, simge oldu ya öteki) yarın diyarbakır'a taşınıyorum".
kürtçe bilmemek cehalat konusu olarak görülemez fakat kürtçe öğrenip kardeşim dediğiniz halkın insnalarıyla onlara ait olan bi dille konuşmak hoş olsa gerek. kişinin onların kültürlerini önemsediğini gösteren bir durumdur bu ve herkes önemsenme ihtiyacı duyar. kürtleri bu güne kadar yokmuş sayan bir devletin çocuklarıyız hepimiz. yalnızca kürtlerimi diğer kültürleri yok sayan bir anayasının yetiştirdiği insanlarız. bu yüzden kürtçeden bahsederken veya diğer azınlıkların sahip olduğu değerlerden konu açılınca hemen saldırmaya başlıyoruz. dünyada ki bütün diller güzeldir eğer siz güzel şeyler söylüyorsunuz. lakin sözcükleriniz ne kadar ahenkli olsada ağzınızdan çıkan sözcükler nefret doluysa siz o dili çirkinleştirmiş olursunuz. bu başlık altına yazılanları okuyon ve kürtçe konuşan bir vatandaşın bu memleketi sevmesini ve anayasaya sayğı göstermesini beklemek gülünç olur. zaten siyasal değerler anaysada yazdığı için değil vatandaşların o değerlere sahip çıkmasıyla varlığını sürdürür ve ne kötü ki anayasa kendi halkıyla barışık değilse siz istediğiniz kadar uğraşversenizde taşlar yerlerine oturmaz. bir anayasa vatandaşlarının tamammını kucakladığı zaman kabul görür. yalnızca sunni türklerin ekmeğine yağ sürüyorsa ne yazıkki bu güzelim memleketin burnu boktan kurtulmaz. aleviler, kürtler, çerkezler, zazalar hep bir adım uzaktan bakar bu memlekete. yazık olur hepimize. işte bu yüzden kürtçe bilmemek, kürtler hakkında hiç bir şey bilmemektir, ve onların beklentilerine kulak kapamaktır. harbiden cehalettir.

bir şunu izleyelimde ne demek istediğimi anlayın

http://www.youtube.com/watch?v=aq9YhnQw-1U

http://www.youtube.com/wa...mqhjk&feature=related
var olduğu hayal edilerek teselli bulunmaya çalışılan farazi histir.ilk önce içinde yaşadıkları ülkenin resmi dilini bilmeyenlerin eksikliğini duyması gereken histir.
türkiye cumhuriyet'inde yaşayıp türkçe bilmeyenler ile gene türkiye cumhuriyeti'nde yaşayıp kürtçe bilmemeyi başımıza kakanları ortaya çıkaran bir konudur.

(bkz: saçmaladım ama açıklayabilirim)
(bkz: kürtçe bilmediği için kahrolan Türk genci)* (bkz: yok artık ali sami)
(bkz: kürtçe bilmenin getirdiği kıroluk hissi)
sadece kurtce konusabilmenin getirdigi cehalet hissininin yaninda lafi bile olmayan, cok da onemsenmemesi gereken histir.
kişnemeyi bilmeyenlerin ahıra düştüklerinde içerisinde bulunacağı cehalet hissi ile paralel olması muhtemel cehalet hissidir( *sadece anlamamanın getirdiği bir tedirginliktir anlayacağınız. cehalet ayrı bir şey). efendim sorunun temeline bakmalı saldırmadan önce... bu ülkede bir kesim kendi dilini konuşamamaktan dert yandı yıllarca. ki bu noktada asker oğlu ile rahatça konuşamayan bir anne hala gözlerimin önündedir, hak verdik... derken aradan geçen yıllar sonunda bu insanlar istanbul boğazı'nda sevgiliniz ile yürürken arkanızdan bağıra, çağıra "ji şiveda...." tarzında bir şeyler geveleyebilir hale gelmişlerdir. dönüp de söylediklerinin anlamını sormanızı sevgiliniz katti surette istemez. hissettiğiniz şeye ise cehalet hissi denemez. merak denir belki, belki kızgınlık denir, şaşkınlık bile olabilir biraz zorlarsanız. ama cehalet değil... bu noktada "kendini cahil hissetmek" nedir buna bakılmalıdır. ben misal hayatımda hiç bir dili anlamadığım için cahil hissetmedim kendimi. ancak bahsi geçen çok güzel bir kitap var ise ortada ve ben adını dahi duymamış isem kitabın. heh burada kendimi cahil hissederim ki ayda bir kitap ortalamasını dahi yakalayamamış birisi olarak bunu hissetmem de gayet normaldir. tam bu noktada olaylara hangi açı ile bakıldığının önemi çok büyüktür. aksi takdirde bu denli açık şekilde yazdığım bir metni anlayamamanın getirdiği cahillik hissi hakim olacaktır cahil bünyelerde...
urduca bilmemenin getirdiği cehalet hissi gibi birşeydir . benim hissetmediğim , göreceli bir kavramdır . Kürtçe ' yi konuşma dili olarak kullanan bir toplumda iseniz bu hissi yaşamanız doğaldır .
Kimse onlara karışmıyor, istedikleri gibi yaşıyorlar, özgürler ama hala bölücülük yapıyorlar diye kürt sorununu görmezden gelenlerin* şimdi de türkçe bilmeyen kürtleri ayıplamalarına sebebiyet vermiş durumdur. Kürtçe bilmemenin getirdiği bir cehalet hissi yoktur. Sen kürtçe bilmiyorsundur ve sorun yoktur.(ki gerçekten yok) Yani doğaldır bilmek zorunda değilsindir ama benim türkçe bilmeyen nenem için ayıp ediyor, türkçe bilmiyor suçlu, onların suçu yorumunu yaparsan asıl sen ve senin gibiler benim sikimde değildir onu sen de bilesin. Kürt elbet kürtçe konuşacaktır. Özgürler bikkk bikk muhabbeti yaptıktan sonra bir ulusun dilini bile yasaklamaya çalışmak, kin kusmak gerçekten sürekli örnek gösterilen anayasa'nın bir maddesidir değil mi? eee kürt diyorsun abi tanımasakta, gidip görmüyor olsakta oraları mutlaka bölücülerdir. şimdi sözlükte kürtlere kin kusalım ve her şeyin yolunda gittiği ülkemizi kurtarmaya devam edelim! hadi milliyetçi vatansever arkadaşlar durmayalım.
z.kmden aşağı taklamakan çölü dediğim hadisedir. asıl ayıp olan resmi dili türkçe olan bir ülkede o ülkenin vatandaşı olupta o dili bilmeden yaşamaktır.

editoryum: ayrıca bilimsellikten uzak götten entry giren kürt asıllı * kardeşlerim kürtçe tarihin hiçbir döneminde dil olmamıştır. kürtçe sadece diyalektir. dünyada dünyada en büyük dil grubu olan ural-altay dil grubunun türkçe kolunun bir lehçesidir. yani dyalektir. türkmenistanda, kazakistanda konuşulan türkçe'de aynı şekildedir. bunu neden söylüyorum. ulan ne alakası var kürtçe, türkçeye benzemiyorki diyebilecekler çıkabilir. kazakça ve kırgızca da benzemiyor ama türkçe dil grubunun içinde yer alıyorlar. araştırın, öğreninin sonra gelin.

editoryum 2: *
gerçekte var olmayan, sadece zoraki var edilmiş 'puzzle'ımsı bir dili bilmemenin nasıl bir cehalet hissi getireceği sorunsalının, akılda soru işareti oluşturmasına yol açmasının kaçınılmaz olduğunu ortaya koyan söz öbeği, deli saçması.
bir dili bilmemek elbette insanı o ortamda rahatsız eder ve insan kendini cahil hiseder bu başlığın tanımı.

--spoiler--
şaka lan şaka. kürtlerin hepsi türkçe anlıyor merak etmeyin, onlar bizim gibi mal değil,
--spoiler--

şimdi bu ne saçmalıktır yahu. bu ülkenin resmi dili nedir? türkçe. kürtlerin de bu ülkede yaşamış olması bir şeyi değiştirmez. diyelim ki türkiyede 10 milyon kürt var. 10 da 1 yani oranı.

mesela belcika da 1 milyon türk falan var yanlış bilmiyorsam ve nufusu 10 milyon falan yani oran aynı ancak ben fransızca ögreniyorum buna mukabil koskoca başbakan bilmiyor türkçe diliyahut sıradan bir belçikalı bilmiyor türkçe şimdi burda mal olan kim?

yani efendim ben neden resmi olmayan bir dili ögreneyim ki resmi olsa bile ögrenmem gerekmez cünkü belcika da 2 resmi dil var. franszıca ve flamanca ve cogu kişi tek bir dil biliyor. yani ne kadar sacma bir laf bu ya adamlar benim dilimi ögrenmiş cünkıü mecburlar yasadığın ülkenin dilini ogrenmek asimile olmak değildir. ben ögrenmemişim ben mal mışım vay babam vay.
(bkz: rusça bilmemenin getirdiği cahalet hissi)

evet bu gerçekten bir cehalet hissidir!
ülkemizin sıcak denizlerine inen, dünya güzeli kızlara spasiva bile diyememek!

ama biri çıkıp, ''merhaba bayan, türkçe biliyomusun?'' der.
cevap alamaz
bu sefer etnik dili olan kürtçeyle aynısını söyler.
yine cevap alamaz.
iki dil biliyodur ama bi halta yaramamıştır.

sadece türkçe bilenler,
diğer kızlar bi halta benzemedikleri, benzeyenlerinde en azından ingilizce bildiği için kürtçe, arapça, zuluca, urduca, hintçe öğrenme gereği duymamıştır.

ama gel görki yolu bi yere düşer, adam susar, offf ulan kürtçe su nasıl istiyecem der.
ve bir bakar bakkal ve coca cola kutuları

heyoo amerikalılar burayada uğramış
güncel Önemli Başlıklar