bugün

P.tesi günü fakültemizde 'anayasa tartışmaları' adlı sempozyuma katıldım ve burdan kaptığım şey şu:Bir çok ülkede azınlık kesim var ve bunlar anayasalarına göre anadilde eğitim talep edemiyorlar.Ama...
kürtler bu ülkede nüfus itibariyle büyük bi çoğunluklar, bunu kalkıp kimse inkar edemez. bu insanlar kendi dillerini konusabilir, konusmalıdır. ırklarını kimse yok sayamaz. yok sayıldığı takdirde burada faşizm vardır. ki burada faşizm var.
burada kürtleri asimile etmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır insancıklar var. hastalık derecesinde milliyetçiler var.
(bkz: milliyetçilik bir çocukluk hastalığıdır)
evet bu ülkede faşizm var ama yetersiz kalıyor kendi ülkelerini korumak için ve kendi kültürlerini korumak için. nasıl faşizmse?
(bkz: kürt milliyetçiliği)
eğitimi türkçe görseniz ne olur ya da kürtçe görseniz ne değişir diye bir sorulmalı kendilerine. netice itibariyle o eğitimi hangi dilde görürse görsün sonunda dağa çıkacaktır. dağa çıkanın da eğitimlisi ya da eğitimsizi aranmaz zaten. eşek aynı eşektir.
bir vatanda iki ana dil olmaz. öyle olsaydı ab ülkelerinde kendi ülkelerinin dilini bilme şartı getirilip, bilmeyenler sınırdışı olacak kanunları çıkmazdı.
nerede iki başlılık orada fitne . isteyen barzani nin yanına gidebilir orada her şey serbest yalnız kaçak elektik kullandırmazlar ve polisleri güvenliği taşlatmazlar, sıkarlar demedi demeyin.
jane wagner'in dedigi gibi: "I personally believe we developed language because of our deep inner need to complain."

yani, "bence dilin kullanmamizin en onemli sebebi, vicdanimizin sikayet etme ihtiyacini karsilamak."

keyword: complain.
gayet normal ve mantıklı olandır, bu ülkenin resmi dili türkçedir. lan ayrıca tamam gördü diyelim, kürtçe hangi resmi veya özel kuruluşta kullanılıyor? düşünün adam üniversiteyi bitirmiş, eğitimini hep kürtçe almış, türkçe bilmiyor (oluşursa gerçek olacak olaydır, kimse kusura bakmasın) bu adam gidip özel sektöre ya da kamuya neyce konuşacak tarzanca felan mı? biraz mantıklı olalım lütfen.
tamamiyle Kurtce egitim olmasa da ivir bir cok ders yerine koyulabilecek bir derstir, Ingilizce Almancanin yaninda Ispanyolca, Fransızca egitim veren okullar var neden Kurtce de olmasin.
kürtler için üzücü durumdur. anadilde eğitim en temel insan haklarındandır.
iş eğitimi
trafik
müzik
resim
biyofizik
bu kadar gereksiz ve bana hiç bir şey katmayan derslerin yerine bir kürt olarak kürtçe ders almak isterdim.
kursla eğitimi karşılaştıranların bilinç altındaki faşizan duygularını uygun kalıplara koyup gerekli mercilerden geçirebilmeleri dileğiyle...
çok normal olan durumdur. kuzey ırak kürt yönetiminde bile eğitim kürtçe verilemiyor, ingilizce veriliyor. adamlar anayasalarını bile kürtçe yazamadı. anayasalarını ilk başta arapça yazıp sonra kürtçenin sorani lehçesine çevirmeye çalıştılar.çünkü kürtçe karma ve çok uyduruk bir dil olduğu için yazı dilinde kullanılması ve anlaşılması nerdeyse imkansız.ayrıca hadi varsayalım kürtçe eğitim verilicek bu durumda da devlet kürtçe eğitim vericek öğretmeni nerden bulacak sevgili dostlar.
selahattin demirtaş sadece kürtçe değil türkçenin de kürtçe ile beraber öğretilmesi gerektiğini katıldığı programlarda ifade etse de bu konuda çekingen davrandıklarını düşünüyorum.
Kürtçe kursları açıldı kimse gitmedi kapandı sonra kürtçe ders eklendi seçen yine olmadı kürt dili ve edebiyatı bölümü açıldı üniversitelerde yine tercih eden yok

E pezevenk iki farklı kürt köyü birbirini Kürtçe ile anlayamıyor sen daha neyin kafasındasın.

Bir iddia.
Irkçılık yapıyoruz diye, milliyetçiyiz diye bize laf eder kürt arkadaşlar. Asıl ırkçı kendileridir, kendilerini üstün görenlerdir.
yine görmemişler.
görsel
Almanya da faşist ilan edilecek.
reddin sebebi şu; Almanya'da yaşayan Kürtler Kürtçe bilmiyor. haliyle Kürtçe eğitim alabilecek durumda değiller.

yapılan tespitte Almanya'daki Kürtlerin büyük çoğunluğunun Türkçe ve Arapça bildiği sonucuna ulaşılmış, bu nedenle isteyenlere Türkçe okullar adres olarak gösterilmiş.

Almanya düşündüğünüzün aksine kafatas ölçümü ile hareket etmediği için gerek görmemiş.