bugün

şimdi tekrar yazmaya farklı formata uydurmaya uğraşamayacak kadar uzun bir durum yaşadım kendileriyle,

daha önce itusozlukte yazmıştım aynen alıntılıyorum;

http://www.itusozluk.com/...hp/k%FClt%FCr+tv/@5315309
--
çirkindirler.

eh biz de olanları yazalım ki, bu şirketle kimse iş yapmasın. sorularla başlayalım;

1) bu şirket %50-60 indirimleri nasıl sağlıyor?

bu konuda ciddi teoremlerim var. daha önce de kitabevi sahibi olan bizlere 1-2 tanesi dışında %50-60 ile kitap veren kitabevi yoktu. onalrın da nasıl kitaplar sattığını tahmin edersiniz. genelde bu tedarik, kitabevine peşin ödeme yapıyorsa -ki genelde 4 ay sonra ödemek üzere alınır, bu iskonto oranını 10 puan düşürür- verdiği iskonto oranı en fazla 35-40'tır. peki kültür tv nasıl oluyor da bu kadar ucuza veriyor. bu işin bir kaç ayağı var.

öncelikle, paranızı mutlaka ama mutlaka bu şirkete peşin olarak ödüyorsunuz. fakat kitaplarınız ekseriyetle size 2-3 aydan önce gönderilmiyor. bu süreçte paralarınız faiz filan gibi bir araçta değerlendiriliyor olabilir. türkiye finans dahi 600-700 liraya aylık aşağı yukarı 10 lira ödeme yapıyor. bir de bunu faizde filan değerlendirdiğinizi düşünün.

ikinci ayağı, kitapların bir kısmını bilerek tedarik etmemek. evet bilerek. çünkü bir kitabı tedarik edemiyorsa, bu kitapın satışını sitesinden kaldırmıyor ki, başkaları da satın alsın, tedarik edememe sürecinde de bu adamın gönderdiği para hesapta dursun. artık yukarıdaki yazdığımı dikkate alın burada.

üçüncü ayağı, eğer siz beklemekten usanırsanız da, örneğin 10 kitaplık siparişinizden 4'ü tedarik edildiğinde "gelenleri gönderin kalan paramı da iade edin." demeniz durumunda başlıyor. 4 kitabınız genelde 2 hafta içinde elinize ulaşıyor. fakat paranız mı? oh hayır. sürekli baskı yaparak dahi 6 ila 12 ay süresinde ancak paranızın iadesini alabiliyorsunuz. ha baskı yapmadınız da, adamların direkt ödemesini mi beklediniz. işte o zaman paranızın yüzünü bir daha görmeyi unutun derim. söz gelimi 10-20 tl'si kalan kimse bu adamlardan o parayı almakla uğraşmaz, hiç değilse harcadığı telefon parasına acır. bu paraların nereye gittiğini söylememe gerek yok heralde. çünkü şirkete göre sizin paranızı iade istemeniz, sürekli iade sürecinde baskı yapmanız, arayıp hesap numaranızı söylemeniz gerekiyor. ha söylemediniz mi? onlar arayıp da "iade edeceğiz paranızı, hesap numaranızı verir misiniz" demiyorlar.

ben buradan alışveriş yapan 16699. kişiydim. her birinden 10 tl iadesini alamasa, 167000 tl ediyor. faizi maiziyle ne yapar bilmiyorum.

2) satış sözleşmeleri yasal mıdır?

satış sözleşmeleri yasalara aykırıdır. bakın sözleşmelerinde şöyle bir madde var.

"baskısı olmayan, baskısı tükenmiş kitaplarda http://www.kulturtv.com.tr sorumluluk kabul etmemektedir.yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı temin edilemeyen kitapların iadesi 30 gün içerisinde alıcının banka hesabına veya kredi kartına iade edilmektedir. "

http://www.kulturtv.com.tr/dipnot/satis

bu konuda "4077 nolu tüketicinin korunması hakkında kanun" ne diyor?

"satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde almış olduğu bedeli, kıymetli evrakı ve tüketiciyi bu hukukî işlemden dolayı borç altına sokan her türlü belgeyi iade etmek ve yirmi gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür. "

peki kültür tv'nin sözleşmesini imzalarsanız söz konusu 30 gün maddesi geçerli midir? tüketicinin korunması hakkında kanun cevaplasın.

"satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. "

http://www.alomaliye.com/4077_sayili_kanun.htm

3) imzaladığım sözleşmeye göre yükümlülükleri nelerdir?

- 7 gün içerisinde kitaplarınızı tedarik edip kargolamakla mükelleftirler. tedarik edemedikleri kitapların ücretini ise, siparişinizden 7 gün sonraki tarihte başlamak üzere 30 gün içinde, caydığınızı bildirmeniz takdirinde ise 10 gün içinde ödemekle mükelleftirler.
--
bu konuları netleştirdikten sonra yaşadıklarımı size de yol göstermesi için kaleme alayım; -burada belirli bölümleri şikayet sitelerine yazdığım bildirilerden alıntılıyorum-

10 mayıs 2010'da bu sitedeki %50 indirim kampanyasından yararlanmak üzere dört tane kitap sipariş verdim. o kitaplar da şunlar;

brida, paulo coelho, can yayınları
genetik, cemal erensayın, nobel yayın dağıtım,
genetik terimleri sözlüğü, cemal ersayın , nobel yayın dağıtım
küçük prens - üç boyutlu kitap, antoine de saint-exupéry, mavi bulut yayınları

aşağı yukarı bir iki hafta sonra her tarafta zibilyon tane bulunabilen brida'yı ancak tedarik edebildiler. en son 16 haziran'da sorduğumda ise diğer kitapları hala tedarik edememişlerdi. ve daha bir kaç hafta da tedarik edemeyiz diyorlardı.

bunun üzerine derhal paramın iade edilmesini istedim. gelen cevap aynen şu;

"tedarik edilmiş olan 1 adet kitabınızın tarafınıza gönderilmesini istermisiniz."

imlayı filan geçtim de, sence ister gibi mi duruyorum. 55 liralık alışveriş yapmışım. bunun 5 lirası kargo. tedarik ettiğin kitap 7.5 tl. ediyo 12.5 tl. hangi kitabevinden gitsem alsam daha ucuza alırım ben bunu. neyse dedim ki, taahhüt ettiğiniz süre de bu kitabı gönderemediniz bana, bu yüzden paramı derhal iade edin. buna verdikleri cevap şu;

"banka bilgileriniz alınmıştır.iadeniz 1 ay içerisinde gerçekleştirilecektir."

lan! ne bir ayından bahsediyorsun. sen bana bunun ödemesini kendi imzalattığın illegal sözleşmeye göre de en son, tam da bugün ödemek zorundasın. neyse dedim ki, eğer paramı hemen iade etmezseniz gerekli yerlerin tamamına başvuracağım, dava da açacağım. bunun üzerine ne geldi sanırsınız. ıban numarası göndermişim adama, yatır diye. "bankanızın ismini öğrenebilir miyiz" diyor. sen ıban'ı yaz o bankayı bulur. bundan dahi habersiz olacak kadar ciddiyetsiz bi müesseseymişsin demek ki. neyse banka ismini de gönderdik, yine aynı mesaj; "paranız en kısa sürede iade edilecektir."

dedim yarına kadar mühletiniz var yoksa dava açıyorum.

onlarca kez de telefonlarını aradım, 2 kez ulaşma imkanım oldu. onda da çok meşguluz diye kapattılar. kimseyle görüştürmediler.

girdim sanayi ve ticaret bakanlığı'na durumu anlatan güzel bir bildiri yazdım gönderdim. aynı şekilde i.b.b. beyaz masa'ya ve emniyet genel müdürlüğü'ne de. sizler de eğer mağdur durumdaysanız buralara mutlaka durumu bildirin. ha ayrıca, sikayetvar'a da mutlaka yazın. adreslerini de vereyim;

sanayi ve ticaret bakanlığı: http://www.sanayi.gov.tr/Suggestions.aspx?lng=tr

i.b.b beyaz masa: http://application2.ibb.gov.tr/forms/beyazmasa/

emniyet genel müdürlüğü için ihbar maili: bphism@egm.gov.tr

şikayet var: http://www.sikayetvar.com

17 haziran'da ödemeyi yapmadılar. bunun üzerine mail attım defalarca, "ödemeyi yapın, artık ödemeyi yapın," "yasal olarak suç işliyorsunuz" bayağı bir süre beni sallamadıktan sonra cevap geldi, "saat 17'yi geçtiği için ödemeniz yarın yapılacaktır."

siz olsanız sevinirsiniz değil mi? ardından siteye girdim baktım. üyeliğimi silmişler. niye sildiniz diyorum, "bir daha sitemizden alışveriş yapmayın diye" diyor. şaka gibi.

kanun bu konuda ne diyor bakalım :

"üzerinde "numunedir" veya "satılık değildir" ibaresi bulunmayan bir malın; ticarî bir kuruluşun vitrininde, rafında veya açıkça görülebilir herhangi bir yerinde teşhir edilmesi halinde satıcı bu malların satışından kaçınamaz."

ulan bu süreçte de bütünlemeye kalmış dersim, onla uğraşmak zorunda kalıyorum bir yandan. adamlara sinir olmuşum, o halle sınav çalışıyorum.

neyse sınava girdik çıktık, bekledik ki paramız gelecek. sabahtan mail attım yine bir sürü, hiçbirine cevap gelmedi. belki 40 kere dava açacağımı bildirdim bunlara, tınlamadılar. gittim fatih tüketici sorunları hakem heyeti'nde açtım davamı. sizlere ikinci tavsiyem de bu olacaktır. mutlaka ama mutlaka bu adamların sözüne güvenmeyip ikametgahınızın bulunduğu ilçedeki tüketici sorunları hakem heyeti'ne başvurun. hiçbir şekilde ücret alınmıyor sizden. ve buradan çıkan kararlar satıcı için bağlayıcı, direkt olarak kararı götürüp icra'da işleme koydurabiliyorsunuz. süreçle ilgili ayrıntılı bir anlatım var şurada;

http://www.bildirgec.org/...ir-neler-yapabileceginizi

neyse, davayı da açtım, tekrar -belki bir cevap verirler diye- ardarda mail atmaya başladım. aşağı yukarı üç saat mail atmama rağmen -evet adamlar paramı vermemeye utanmıyor da ben mail atmaya mı utanayım- cevap vermeye tenezzül etmediler. baktım cevap gelmiyor, ulaşamayacağımı düşüne düşüne, telefon ettim. o da ne hat düştü!

- merhaba yetkili biriyle görüşebilir miyim?
+ uf beyfendi 15 dakika sonra arayın lütfen.
- her seferinde aynı şekilde başınızdan atıyorsunuz.
+ beyfendi yetkili kişinin telefonu sürekli meşgul, 15 dakika sonra arayın ben sizi görüştürücem.
- peki teşekkürler.

daha önceki tecrübemden, görüştürmeyeceklerini biliyorum da yine de aradım 15 dakika sonra.

- merhaba ben x, yetkiliyle görüştürecektiniz.
+ bir dakika bağlayım.
(nırnınırı müzik sesi bir buçuk dakika)

+alo, buyrun.
- ben x, paramı ödeyecek misiniz?
+ beyfendi paranız iade edilecektir. (lan, gerçekten de böyle konuşuyomuş dedim içimden o sıra, robot gibi lan.)
- dün mailinizde, bugün ödeneceğini söylemiştiniz? (saat 15.30 mu ne o sırada)
+ beyfendi gün bitmedi hala? bekler misiniz.

(yeniden müzik sesi bi süre, ve başka birisi telefonu açıyor.)
+alo, buyrun derdiniz nedir?
- bir derdim yok, başka biriyle görüşüyordum, bekler misiniz dedi, siz bağlandınız.
+evet biliyorum, derdiniz ne beyfendi?
- bir derdim yok, paramı iade etmiyorsunuz, bunun için aradım.
+ ha siz şu sürekli mail atan kişisiniz değil mi? ( olmayan şeyiyle beni ezmeye çalışıyor, hayır ciddiyetsizliğe, yüzsüzlüğe bak ki, o kadar maili ben senin yüzünden atmak zorunda kalıyorum.)
- evet oyum?
+ beyfendi bizim 30 gün süremiz var paranızı ödemek için. (hayır, işin garip tarafı, senin o söylediğin maddeye göre zaten 2 gün öncesine kadar paramı ödemiş olman gerekiyordu.)
- hanımefendi sözleşme şartınız yasalara aykırı. yasaya göre 10 gün içerisinde iadeyi yapmak zorundasınız. sözleşmenizin yasaya aykırı olan maddeleri beni yasal olarak bağlamaz. yasada belirtilen süre geçerli olandır.
+ ha ucuz ucuz kitapları alırken iyiydi, bu sözleşme yasal değildir diye imzalamaktan çekinmedin, şimdi mi yasalar oldu? (çirkinleşiyor.)
- ben sözleşme maddelerindeki yasal olmayan maddelerle ilgilenmek zorunda değilim, yasa bu konuda beni güvence altına alıyor zaten. paramı ödeyin lütfen.
+ ödemiyoruz paranı, ne yapacaksan yap?
- hanfendi, zaten davayı açtım, işi yokuşa sürmeyin.
+ açtıysanız öyle alın paranızı beyfendi, ne arıyosunuz bizi, hem avukatınız yok mu, o arasın?
- adresinizi verir misiniz, gelmek istiyorum, yüzyüze görüşelim. (istanbul'da ikamet ediyorum.)
+ ay çok korktuk! gir internet sitesine adres yazıyo orda. (yorumsuz)
- hanfendi internet sitenizde yazmadığı için size soruyorum zaten. (açın bakın, sitelerinde üye olmadan -üyeliğimi silmişlerdi hatırlarsınız- görebileceğiniz hiçbir adres yok. ha ben yine de bir yerde bulmayı başardım, oraya da ancak üye olabilirseniz girebiliyorsunuz. nere mi? siparişlerim sayfası. sen üyeliğimi sil, sonra da adres var git bak de. te allah'ım!)
+ var beyfendi, açın sayfada var. siz cahilseniz ben ne yapayım.
- açtım ve şu an sayfada adres yok. (http://www.kulturtv.com.tr)
+ girin iletişim bölümüne.
- iletişim bölümüne girdim orada da adres yok. (http://www.kulturtv.com.tr/dipnot/iletisim)
+ beyfendi siz salaksanız ben ne yapayım? ( ve telefon kapanır.)

ne mi yaptım? aradım 155'i ihbarda bulundum. oradaki bey mutlaka gidip cumhuriyet savcılığı bilişim suçları'na başvurun dedi. teşekkürler dedim.

sonrasında da ankara ticaret odası disiplin kurulu'ndaki bayanla görüştüm. (bu kısım şikayetvar'daki başvurumdan alıntı) "daha arayıp "internetten alışveriş yaptığım bir site hakkında problemim var." dediğim anda "firmanın ismi neydi acaba?" dedi. şaşırdım ve "kültür medya televizyon" cevabını verdim. "yine mi?" dedikten sonra, şirketin çok sayıda şikayet aldığını, dilekçemi verdiğim ve kararın lehimde çıkması takdirinde şirketin cezaya çarptırıldığını bildirdi. "daha önce ceza aldılar mı?" şeklinde soruma verilen cevaba bakılırsa sicilleri oldukça kabarıkmış. pazartesi itibariyle burada da disiplin kurulu'na götürmek farz oldu."

ayrıca, disiplin kurulu'na yaptığınız başvuruya bir ay içinde cevap verilmek zorundaymış. başvurunuz görüşüldükten sonra da karara göre, şirkete kınama, uyarı, idari para cezası kesilebiliyormuş. şirket karardan sonraki bir hafta içinde ato'ya savunma vermek zorundaymış. bu yolu da izlemenizi tavsiye ederim.

telefonları: (312) 285 79 50 / 279 ,
ınternet adresleri: http://www.atonet.org.tr/...i/index.php?p=869&l=1
postayla başvuru yapabilirsiniz: söğütözü mahallesi 2.cadde no:5 ankara

son olarak, avukatımı aradım. durumu ve yaptıklarımı anlattım. tazminat davası ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. ertesi gün avukatım şirketi aramış ve görüşmüş. bunun üzerine "paranızı ödemiyoruz" diyen şirket, her nedense, "pazartesi günü öğleden sonra paranız hesabınıza yatırılacak." demiş. ben ankara'ya gelmiştim, ve babamla birlikte arabayla şirketin adresine doğru ilerliyorduk. ulus'tayken filan avukat arayıp bunu söyledi, biz de döndük. adamlar tüm ciddiyetine rağmen seni takmıyorlar, ama avukatın arayınca, ne hikmetse ciddiye alınıyorsun. artık blöf yaptığımı mı sandılar ne yaptılarsa.

dava sürecinde ihtiyacınız olacağı için ato'dan onaylattığım adreslerini ve bilgilerini de yazıyorum şirketin.

kültür medya televizyon yayıncılık a.ş.
vergi dairesi: cumhuriyet v.d.
vergi no: 9480418506
ticaret sicili: 230951
oda no: 64/2382 (ankara ticaret odası)
adres: gaziosmanpaşa mah. uğur mumcu'nun sokağı no : 21/4 çankaya / ankara
telefon: +90(312) 490 00 82

ne oldu. gerçekten de pazartesi daha öğleden sonra bile olmadan, para hesabıma -10 kuruş eksik olarak- yatırıldı. bir de kös kös şu mesajı atmışlar;

"iadeniz hesabınıza yatırılmıştır."

çok mu bozuldun kültür tv?