bugün

murat kekilli'nin yedialtı albümünde seslendirdiği parça.
kırşehir yöresi türküsüdür.
(bkz: neşet ertaş)

dedenin evinin bahçesinde araba yıkamaktayken dinlenmesi halinde, türküyü duyup siz farketmeden yanınıza gelen dedenin türküye eşlik etmesiyle gözlerinizi doldurabilen bir türküdür..türkü ilk çıktığında dede misal 30 yaşında olsa.o da elbet bir insana aşık olmuştur ,sevdaya tutulmuştur gençliğiyle..o zamanlar kimbilir nasıldı,kimbilir ne kadar zordu köy yaşantıları.bir radyo vardır orda da ne çalarsa.şimdiki gibi ipod u aç istediğin çalsın olmadığı kesin.yıllar değişti dedemle benim için.ama bu türkü değişmedi.ne o geçebildi sevdiğinden ne de ben..

'sen benden geçtin ama ben senden geçemiyom..'
kıraç'ın garbiyeli albümünde ses tonunu acayip değiştirerek söylediği türkü. olmuş mu olmuş. neşet ertaş'ın akustik versiyonu gibi olmuş.
murat kekilli'nin çok enteresan yorumladığı türkü, parça.
şarkının bir kısmı coştururken, bir kısmı hüzünlendiriyor, adam sesini katmış, güzel.
murat kekilliye koyum.

neşet ertaşın harika seslendirdiği, kendisine ait olan eseri.
neşet ertaş gündemi taze iken murat kekilli nin parsasını topladığı eserdir.
Neşet ağa türküsü. insan kendinden geçer bazen. Evet.
"kızın biri yumurta gibi bir oğlanı ayarttı evlilik sürecinde rolünü çok güzel oynadı çok iyi gelin potresi çizdi ve nihayetinde muradına erdi, yüzüğü damadın parmağına halkayı burnuna taktı. köprü geçildi düze çıkıldı ya artık ağızlara sıçma vakti geldi" manayı bu şekilde aldım ben.
kıraç dan dinlenmesi gereken şarkıdır.
Neşet Ertaş tarafından söylenen güzel bir türkü.

Eğil bir yol öpeyim,
Gençliğim geçti gelin diloyloy,
Haldan bilmez diloyloy,
Söz anlamaz ne fayda. Evet.
Gerçek bir türkü. Buram buram Anadolu kokar.
kopruden gectiyse ayiya dayi deme durumu bitmistir. gecmis olsun.
Neşet Ertaş, genç sesiyle güzel türkü.
Köprü geçiş ücretini ödedi mi acaba?