bugün

izmir kemeraltı'nda 2.anafartalar sokağı'nda yer alan izmir'de en leziz pideyi yapan pide salonudur. bu pide salonu konak tarafından çankaya yönüne giderken solda, ters istikamette sağda yer alır. siz öyle pide salonu dediğime bakmayın adını, sanını bilmeseniz içeri girip de yemek yiyeyim diyeceğiniz bir yer değildir kuyum. iki kişinin yanyana geçemeyeceği kadar dar bir girişi olan 2 katlı hafif salaş, ancak içinde bulunduğu hanı güzel kullanan bir yerdir. ikinci kata çıkan merdivenler ve ikinci katın tabanı ahşaptır. yürürken gıcırdar, içinize bir ürperti salar. alt katta 2 masa vardır. üst katta ise 11-12 masa vardır. haftasonları gittiğinizde tanımadığınız kişilerle aynı masada yemek yiyebilir veya bir tabureye oturup başka bir tabureyi masa olarak kullanıp o enfes pide lezzetine ulaşabilirsiniz. yok ben kendi masamda yemek isterim derseniz bir süre beklemek zorundasınız demektir.

masaya oturduğunuz vakit roka salatası gelir hemen. aralarına biraz biraz ince kıyılmış kara lahana. domates dahi gelmez istemezseniz. daha sonra aşağıdaki pide çeşitlerinden birini siparişi verirsiniz.

kıymalı
kıymalı-yumurtalı
kuşbaşılı
kaşarlı-kuşbaşılı
açık/kapalı kaşarlı

şahsen en beğendiğim pideleri kıymalıdır. içine yumurta girince güzelliği gidiyor. kaşarlı-kuşbaşılı ise inanılmaz derecede sıcak servis ediliyor. aslında bütün pideler çok sıcak geliyor ancak kaşarın sıcağı ile beraber kuşkaşı yemek için beklemeniz gerekir. kuşkaş servis edilirken, üstüste konan pideler yapışmasın diye aralarına streç konur. böylece hem pideler yapışmaz, hem de alttaki pideler sıcaklığını muhafaza eder. kuyum pide'nin sırrı hamurunda. hamuru muhteşem pişiriliyor. burada izah etmeyi başaramayacağım bir güzellik bu. pide tezgahında dikkat ettim sarı renkli bişeyler vardı. o lezzeti veren bence o sarı şeydir.

kuyum'un bir diğer özelliği ise sadece çatal verilmesidir. büyük pide parçalarını kesmek için bıçak verilmez istenmezse. çatalda aslında pide için değil salatayı yemek için verilir. kuyum'da pide elle yenir.

kuyum'da ki bu muhteşem lezzetten sonra hesabı ödersiniz ve güleryüzlü patron bir kolonya döker. bu kolonyayı karşılarındaki dükkandan satın aldıklarını söyleseler de ben orada bulamadım. ne kolonyası olduğunu tam çözemedim. ancak o kolonya ile mümkünse günün her saati yıkanmak isterim.

bu arada şunu yazmayı da unutmayalım. kuyum'da duvarda asılı gazete küpürleri vardır. hürriyet, milliyet, yeni asır.... işte bütün bu gazetelerin gurmelere yaptırdıkları araştırmalara göre türkiye'nin en iyi 10 pidecisinden biri olduğunu görürsünüz. ben en başta izmir'in demiştim ama orada yüksekten girmeyeyim diye öyle dedim. ayrıca kuyum'un üçyol-hatay'da da bir şubesi mevcuttur.

afiyet olsun.
izmir kemeraltı'nda bulunur. izmir'de büyümüş tüm insanlar tarafından bilinen, takdir edilen bir yerdir. bir zamanlar hafif efemine, biraz yumuşak bir çalışanıyla ünlüydü. oraya giden tüm hanım teyzelerimiz 1 hafta bu çalışanın muhabbetini yapardı.
pidenin hasını yapan mekan. kemeraltına yolunuz düşerse uğrayın derim.
izmir'de en iyi kıymalı pideyi yiyebileceğiniz mekan. Şirinyer pide salonu da iyidir.
izmirin 1 numarası.