1. 1.
  yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılan kuvars kristali, dünya kabuğunun yüzde on ikiden fazlasını oluşturmaktadır. oksijen ve silikonun bileşiminden oluşan kuvars, bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başındadır. duygusal dengeleyicidir. beyin fonksiyonlarını uyarır. kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. ayrıca düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.
  kuvarsın özellikle güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağladığına inanılır. kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda bulunmaları, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiğinin de bir göstergesidir.
  kuvars kristallerinin cinslerine göre çeşitli isimleri vardır.
  bildiğimiz şeffaf kuvarsa halk arasında kaya kristali denebildiği gibi, pembe kuvarsa aşk taşı denir. onu üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlıktan koruduğu ve kısırlığa karşıda yararlı olduğu kabul edilir.
  rüya taşı olarak da bilinen dumanlı kuvarsın umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini koruma altına aldığına inanılır.
  çok yönlü bir mineral olması onu saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılır hale getirmiştir.
  1 ... nirvana
 2. 2.
  kartal-kayışdağı mevkiinde çıkarılan bir kaynaktan suyu pazarlanmaktadır. faydalıda olsa suyu iğrençtir ve çok serttir.
  ... maksat muhabbet
 3. 3.
  çocukluğumda tarlalarda bol miktarda bulduğum ve geçtiğimiz günlerde kuyumcuya elmas diye götürdüğüm taştır. bu taş Türkiye'deki Kuyumcular tarafından işlenmiyor. 15-20 dolar karşılığında Çin Halk Cumhuriyeti'ne veya Hindistan'a işlenmesi için gönderiliyor.
  ... efendi hitler