bugün

bir nermin bezmen romanı..romanda,carlık rusyasının debdebeli yasantısından bolsevik ihtilali ile istanbula suruklenen hayatları anlatılıyor..
ilk basımı 1992 yılında gerçekleşen romanın hala yeni basımları devam ediyor. klasik roman tadında ve akıcı. tavsiye olunur.
(bkz: kurt seyt ve murka)**
nermin bezmen in dedesinin yaşadığı aşkı anlatmakla kalmayıp bir dönemi de çok başarılı bir şekilde gözler önüne serdiği, bir solukta okunan romanı.
film olması mühtelemel roman.

yıllar sonra edit: dizi oldu haydi hayırlısı.
--spoiler--
özlemek, ancak sevdiklerin olduğu müddetçe gerçekleşen bir duygudur. bu da insana mutluluk vermelidir. yeter ki, sevdiklerin bir daha hiç görüşemeyeceğin uzaklıklarda olmasınlar. özlem o zaman yaman olur.
--spoiler--
yaşanan büyük aşk dışında, anlatılan acıların gerçek olmasını istemeyeceğiniz kadar yaralıyor sizi. o ne kadar büyük bir aşk öyle? sevdiği adam uğruna defalarca ölümü göze almak (hemde savaş zamanında yaşamış bir kadın olarak) nasıl bir duygudur? bugün ilk defa istanbul'u bu kadar çok sevdim, böyle büyük bir aşkta yeri olduğu için.yaşayarak okuyun derim.
kitap bittiğinde shura'yı düşününce içimi sızladığını farkettim. sevdiği adam için yaptığı fedakarlıklar, ordan oraya sürüklenişi, hep anlayışlı olması, seytle aralarındaki gönül bağı, beyoğlundaki evleri...
kitap o dönemi tarihi ayrıntılarla çok iyi anlatıyor, belgesel gibi gözünüz önünde canlanıyor herşey. hem de seyt ve shura arasındaki aşk yok mu o aşk...
*
kitap bittikten sonra bile etkisini sürdürebilen, başarılı bir romandır.
inanılmaz etkileyici, kendini biran romanın içinde bulacağın, kitap bittikten sonra bir süre o modda takılacağın, müthiş bir roman. takrar tekrar okunası kitaplar arasındadır.
diziye uyarlanacak olan roman. (bkz: buralar hep entry dolacak)
kıvanç tatlıtuğ ve farah zeynep abdullahın gelecek yıl başlayacak olan dizisi.
çekimleri devam eden dizi. orijinali kürt seyit ve şura dır

tabi ki takışıklı kürt seyit rolünü kıvanç oynamaktadır *
kıvanç tatlıtuğun baş rolde olduğu bir dönem dizisiymiş.

http://www.haberler.com/2...t-ve-sura-5484550-haberi/.
kıvancın asker, kızında soylu gibi bişi olduğu dizi. bir sebepten ötürü türkiye'ye göçüyorlar. kaçacak yer kalmadı sanki.
nermin bezmen'in akıcı, duru bir dille yazdığı kırımdan gelen ailesini anlattığı romanı.filmi de roman kadar güzel olur mu...
yılbaşında ilk fragmanı yayınlanacak olan ve nermin bezmen'in aynı adlı romandan uyarlanan star tv dizisi.

--romandan spoiler--
kurt seyt son rus çarı'nın korumasıdır, shura ise bir rus asilzadesinin kızıdır ve komünist devrim olur, çarlık yıkılır ve olaylar gelişir.
bir de ikinci roman vardır ama onu okumadım; (bkz: kurt seyt ve murka)
--romandan spoiler--
kıvanç tatlıtuğa sakal yakışıyor arkadaş. kıvanç senin için izliyeceğim merak ediyorum, gerçekten tutar bu dizi.
içinde yüksek oranda dram olacağı için ortalığı kasıp kavuracak dizi. bizim millete dram verecen aga. damardan direk.
(bkz: yeni yılın ilk dansı)
Yakında Star Tv ekranlarında başlayacak olan ''Kurt Seyt Shura'' dizisi fragmanı yayınlanması ile birlikte reyting rekorları kırdı. Kıvanç Tatlıtuğ'un yeni dizisi olarak bilinen dizinin fan sitesi aşağıda yer almaktadır.

http://www.kurtsheytshura.biz
Bir aşk romanı değil de tarihi belge niteliğine sahip bir roman olarak okunduğunda Bolşevik ihtilali'ni iç yüzüyle de psikolojik yönüyle de çok sağlam bir şekilde açıklıyor. inanılmaz masalsı bir yönü de yok değil; bu durumun biraz betimlenen şatafatlı yaşamdan, biraz alexander borodin'den, çoğunlukla da tchaikovsky'den kaynaklandığını düşünüyorum.

Ardından bir de doktor jivagoyu okuyunca o döneme iyice saplanıp kalıyorsunuz. Tavsiye edilir.