bugün

Diğer inanç mensuplarının ateizme geçme dinamiklerinden bahsetmek yersiz. islam özelinde konuşacak olursak: evet bize islam diye yutturulan şeyler, asırlardır iktidarların ve devletin üzerimize tahakküm için kullandıkları donelerden ibarettir. Ancak bunlardan şüphe edenler ve gönlünü hakikate açanlar eğer pozitivist kâfir eğitiminin yutturduğu dolmaları kusabilirlerse Kur'an hakikatine nüfuz edebilirler. Bu meyanda vicdanlı bir ateist, kültürel müslümanlardan daha avantajlı ve hakikate yakındır. Burada püf noktası aynı şüphenin bilime ve mantığa karşı da duyulabilmesidir. bilimi ve mantığı dogma haline getirirse kişi Kur'an'dan zerrece nasiplenemez.
görsel

Ateistler 2.
Din kitaplarını okuyup anlayanlar ateist, anlamayanlar dindar olurlar. Kimin sözüydü hatırlamıyorum.
Bence direkt olarak ateist olunmaz. Deizme geçilir. Bunca yıllık Müslümanlık tecrübesinden sonra, hemencecik ateizme geçilebileceğini sanmıyorum. Sonuçta, din çocukluktan aşılanır insanlara. Bir insanın çocukluk evresi çok önemlidir. Çoğu şeyi çocukluk evresinde edinir ve bu edindiklerini ileriki yıllarda bırakması pek kolay değildir. Kuran'ın araştırılması, bana göre çok önemli değildir. Ben hiç araştırmadan dinden çıkmıştım. Çünkü çocukluğumda, dini tam olarak benimseyememiştim. Sanırım benliğime ters gelen bir şeyler oldu. Okuduğum bir çizgi romanda binlerce gözü olan bir yaratık vardı. Karşısındaki kişi ona sen tanrı mısın diye sormuştu. Yaratık da, ben düşünceyim demişti. insanlar, nedenleri arzularlar ve benden tanrıyı yarattılar demişti. Hiç de unutmam bunu. Bir ateistin de Kuran'ı çok araştırması normaldir. Ateist, sürekli şüphe eder çünkü. Bu konularda tartışmak ister. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek ister. Sürekli şüphe halinde olan bir insan, sebeplere ve sonuçlara önem verir. Buna göre değerlendirme yapar. Teist insan ise, bilmeyi elbette arzular. Fakat bildiklerini kendine yeterli görür. Dinler dogma olgular olduğu için, aşırı derecede sorgulayamaz. Eğer çok sorgularsa inancında bir zedelenme mutlaka olur. Şüphe, sabit bir olgu değildir. Şüphe, hep daha fazla şüphe getirir. Ha ben, ateizmin afillisi olan, apateizme mensubum. Orası ayrı.
diğer tarafı tanımak, bilgi sahibi olmak doğrudur.
kuranı okuyup direkt ateist olunmaz bence. kuran, herkesin ahlaken ve vicdanen yanlış bulacağı pek çok nokta olsa bile, yine de allah böyle istemiş olmuş denilebilecek bir kitaptır. inanmak isteyen taraf için göz ardı edilemeyecek düzeyde bir çelişki söz konusu değildir.

vicdanen kuranı sorgulayan kişi ateist değil deist olur ya da diğer dinlerde şansını dener.

kuranda yazanları gerçekten inkar edebilmek için bilimsel gerçekler ile çelişmesi gerekir. bunun için de sağlam bir bilimsel altyapı gerekiyor. bu benim izlediğim yoldu. bilimsel altyapımı sağlamlaştırana kadar ateist olmaya cesaret edemedim. çünkü gerçekten korkunç bir son ile karşılaşmak istemez kimse (bkz: cehennem).

bilim tanrıyı gereksiz ve dinleri geçersiz kılıyor.
isteyen inansın isteyen inanmasın bu bir tür özgürlüktür ahlak bekçisi olup bunu sorgulamanın manası yoktur ateist isen müslüman kişiye saygılı,müslüman isen ateist kişiye saygılı olacaksın.
neden ateistler ayetleri müslümanlardan fazla biliyor sanıyorsunuz aq.
Nietzsche'nin "Tanrı öldü" derken gerçekten Tanrının öldüğünü kastettiğini düşünen insandan farksızdır.
Türkiye söz gelimi estonya gibi 3 kuşaktır ateist, 5 kuşaktır vaftiz bile olmamış insanların ülkesi değil. Giderek kırılmaya başlasa da din hala çok önemli bir dinamik. O yüzden türkiyedeki ateistlerin büyük kısmının dinle bir münasenetleri muhakkak olmuştur.okuma konusuna gelince Latince yani ölü bir dilde olan incilin anadilde okunmaya başlanması avrupadaki inancı da sarsmıstır. Kuranın dili ise pek çok inananın ana dili olan arapçadır. Olası sorunları engellemek için zamanın bir takım islam alimleri kuranda anlatılanların aslında sembolik olduğunu iddia edip batinilik görüşünü oluşturmuşlardır bu yüzden. Fakat bu görüş sunnilerce reddedilir. Kuranın türkçe okunmasına hararetle karşı çıkan güruhun karın ağrısı da buradan geliyor önemli ölçüde.
Aslında kuran değilde yanlış olan tefsirleri okuyanlar için geçerli olan söylemdir... Kuran'ı kamil manada anlamak için arapça öğrenip bizzat kitabın kendisini okumanızı tavsiye ederim...
O kişi kötü bir insandır. Yapmak istediği kötülükleri kuranın yasakladığını görünce işine gelmeyip ateist olmuştur. Yoksa kuranın her kelimesi hakikati söyler.
Evet sadece okumustur.
ateist propagandaların belki de en komiğidir.

bunu iddia eden kafirlerle çok tartıştım. hepsi de tamamen duygusal sebeplerle ve "allah böyle bir ayet indirmemeli" gibi tamamen keyfî varsayımlarla hareket eden; dini, anlamsız bir şekilde liberalizmi baz alarak yargılamaya çalışan ve din ve ahlak felsefesi konusunda yeterince bilgisiz kişilerdi. aradıkları dini kur'an'da bulamıyorlar; kendi nefslerine, hayvansal dürtülerine daha uygun bir din istiyorlardı. zor geliyor çünkü.

neyse, zaten ateizmin psikolojisi hakkında güzel bir yazı yazacağım.
Normal bir hikaye duzluguyle okuyup derin dusunmeden okunduysa olunabilecek seydir.

Zira kurani okuyup hayran kalan bir dunya yabanci insan var. Aralarinda musluman olanlari var.
anlamadan olduysa o başka ona diyecek bir şeyim yok
ama
kendi dilinde okuyup ta ateist olduysa o oluşunu anlamamış
bir daha okusun..
Ateist olmadım ama dinden uzaklaştım diyebilirim. Mealini ilk okuduğumda çok korkmuştum çocukluğumla, dokuz yaşındaydım herhalde. Niye bu kadar kızlara kızgın bu tanrı, benim cennete girmem zaten mümkün değilmiş falan dediğimi hatırlıyorum. Bu travmadan sonra elime kur'an aldığımda üniversitede zorunlu bir ders için yaptığım çalışma nedeniyle idi.
estağfurullah,haşa ve kelleme azize habibullah diyorum arkadaşlar siz ne diyorsunuz allah aşkına şok oldum resmen yüce kuranı kerim kitabımız hakkında bu ne densizce konuşmalardır hayret ediyorum.kuranı okuyan imana gelir doğru yolu bulur ki sizler 1 kere bile okumamanıza rağmen bu şekilde iftiralar ile insanları yanıltma gayretindesiniz.elhamdülillah mümkün olmayan durumdur.kuran nimetinden faydalanmak her insana farzdır.
kuranı okuyup ateist olduklarını sanmıyorum. kuranı okuyan dini kendi malı sanan sahtekarlardan tiksinip böyle bir yolu tepki olarak seçenler daha çok sanki.
kalp kararmışsa, kibir dağları aşmışsa ve hidayetten nasip yoksa olursunuz.

kur'an-ı kerim'i sadece okumak yetmez, anlamak hayata tatbik etmek gerekir. bunu da ancak rasulallah s.a.v. efendimizi örnek alarak başarabilirsiniz.
Hadisleri okuyup ateist olanı gördüm. Ama kuranı okuyup ateist olmaz bir insan.

Sadece keyfine göre yaşamak, kafasının estiğini yapmak isteyen, hiç bir otorite kabul etmeyen, allaha değil de "nefis" denilen şeye tapmayı tercih eden gevşek insanlar ateist olur. Ki zaten neden ateist olduğu bellidir bunların. Sorun islamda değildir yani.

Ancak hadislerdeki yüzlerce çelişkiyi görüpte ateist olanlar da var ki adamlar ateist olmakta haklılar. Milyonlarca Hadis galerisindeki çelişkileri, haksızlıkları, adaletsizlikleri, kadın düşmanlıklarını görünce "ben bu dine yokum" diyorlar ve bu yüzden ateist oluyorlar. Ancak tek yanlışları şudur ki, islam'ı hadislerden öğreniyor, hadislerin anlattığını islam zannediyorlar. Oysaki hadisler islamın temsilcileri değildirler. Onlar sadece "zan" içerir. Doğrularından çok yanlışkarı verdır. Bunları eleyecek bir referansınız olmalı ve o da kuran olmalı.

islamı kurandan öğrenin. Yalnızca kurandan..
Okumaya gerek yoktur ateist olmak için.

Böyle yaparsan o zaman tüm kştapları oku mk!

Mantıklı düşün!

Bir yaratıcı olsa seninle neden bir insan aracılığıyla mesajlar yollayarak iletişime geçmeye çalışsın?

Neden iletişime geçip şunu şöyle yap bunu böyle yap desin?

Neden bir sınava soksun?

Seni neden yaratsın?

Bunlar mantık olarak yaratıcının olma olasılığı olmadığını gösteren sorular.

Sonrasında ortaya çıkan dinleri kitapları hiç okumaya ve dikkate almaya gerek bile yok.
açıkçası kur an' ı okumadım.
ama bütünüyle allah' a kendimi teslim
ettim. bütün kalbimle allah' a inanıyorum.
bu beni rahatlatıyor, huzur veriyor,
içimdeki boşluğu dolduruyor.
bu durumdan çok memnunum. o yüzden
hiç sorgulamıyorum, kafamı
karıştırmıyorum. hayatımdan çok
memnunum. inandığım için hayatımda
herhangi bir aksaklık yaşamıyoruw.
herşeyi sorgulayan kendim, özellikle
dini sorgulamıyorum.
ayrıca inancım memfaatler üzerine
kurulu değil. şöyle yaparsam cennete
giderim diye düşünmüyorum. hatta
hiç aklıma bile gelmiyor. sadece
vicdanımla hesaplaşıyorum. zira
gece rahatça uyumak istiyorum.

ayrıca inancımdan dolayı herhangi
bir vergi ödemiyorum. ya da bedel.
Çok normal. islam'la ilgili hele ki hele ki islam tarihi ile ilgili zırnık kadar bilgisi olmayan, ayrıca düz mantık biri okursa ateist olması kaçınılmaz.
insanda olmazsa edep
neylesin medrese mektep
okuyup adam olsada
yine merkep yine merkep.

ilmiyle amil olmayan kitap yüklü eşşeğe benzer.