bugün

Cumhuriyetin ilk yıllarında türkçe meali yapılmasın diyen yobazlardan dolayı anlayamıyorduk, şimdi neden anlamıyoruz? belkide anlamak istemiyoruz.
- peki bu toplum kuran'ı neden anlamıyor?
+ okumadığı şeyi nasıl anlasın jimmy?
- nutuğu da okumadık ama atatürk'ü anladı tüm gençler.
+ atatürk'le allah bir mi yiğen?
- allah birdir. atatürk tektir. hata verdim ben amca.
arapça okuyabilmek ama anlayamamak ve türkçe mealini okumamaktan ötürü.
'artık yoldan ne godovya geçer, nede bir terzi kör olur'
şimdi bu bir mısra.
ne anladık?
hikayeyi biliyorsak çok şey, bilmiyorsak hiçbir şey.

hikaye şöyle efendim.
gaddar kocasına halkın iyi insanlar olduğunu ispatlamaya çalışan godovya çırılçıplak ata biner ve şehir merkezinden geçer. herkes gözübnü kapatı kimse bakmaz. bir terzi dayanamaz ve dükkanından perdeyi aralar bakar ve ilahi adalet onu kör eder.

şimdi bakalım mısraya.
nedemek istemiş?
artık kimse halk için kendini halk için tehlikeye atmaz, atsa bile ona hainlik yapan ceza bulmaz.
yani?
alt yapı lazım.
bilgi lazım.
ilim lazım.
sebat lazım.
halk ne yapacak peki? herkesi medreseye mi göndereceğiz?
hayır.
alimlere tabi olacağız.
şimdi başka soru geldi senin aklına. şeytan boş durmaz.
eh artık onlarda başka başlıklarda inşallah.
entryle irşad olanın sırtı yere gelmez.
meal okumazdan önce tefsirlere bakmayı akledemiyoruz.
aslından kutsal kitapların anlatım dilinin bu kadar basit ve sığ olmasına rağmen insanların anlayamaması, anlama kapasitelerinin düşük oldugunu gösterir. yada anlamak istemiyordur.*
Andolsun biz, Kur'anı düşünüp anlayasınız diye kolaylaştırdık. Nerede düşünen?
Kamer 17-22-32-40

edit: eksileyen arkadaşlar büyük ihtimalle, kur'anın mealden anlaşılmayacağını, bir sohbet dersine gidip oradaki abilerden dinlenmesi gerektiğini düşünen arkadaşlar.
onlara da şu ayeti armağan ediyorum;

Hâlâ Kur'an'ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı?
Nisa 82
Çünkü arapça okuyorsunuz.
Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var? (kamer suresi 32.ayet)
çünkü imamların, hacı hocaları, şıhların, şeyhlerin sözlerine kanıyorsunuz. kuran da olmayan ne kadar şey varsa adamlar söylüyor, ve de siz onlara uyuyorsunuz.
çünkü arapça bilmiyoruz, türkçe mealini okumak lazım.
kur'anı anlamanın şartı hayatınızda pratiğe dökmektir. aksi takdirde asla anlayamazsınız!
(bkz: bilmiyorum neden)
etrafta dolasan 1500 tane farkli türkce meal var ve hepside cevirenin kendi diline göre. buda etkilidir.
biraz da kuran özeleştiri yapmalı bu durumda şeklinde düşündüren soru. neden anlamıyoruz yahu? 1400 senedir neden anlaşılmıyor kuran? neden her çevirisi farklı? neden alim denilen binlerce adam hep farklı farklı şeyler söylüyor bize kuranda yazanlar hakkında?
şifreyi çözemeyen müslümanların karşılaştığı sorunsal. ömer çelakıl 35 farklı kanalda her allah'ın günü yırtınıyor, tv de mi açmıyorsunuz bre münafıklar?!
çeviribilim'e göre hiçbir çeviri mükemmel değildir denerek cevaplanabilecek soru.
insanların arapça bilmemesine rağmen 'arapça okunması daha hayırlıdır' diye bir söz duymasıyla türkçe mealini bırakıp arapça okunmasından kaynaklanmaktadır. hayır bende kril alfabesini biliyorum ve okuyabiliyorum ama rusça'da 3-4 cümleden fazlasını kuramıyorum.

not: ne yazdığını da anlamıyorum, rusça konuşmaya çalışanlar olduğu zaman 'rusça bilmiyorum' diyebiliyorum rusça.

edit: imla
okumadığımızdan.
kuranı anlamak için önce insanın kendini, dünyayı, yaratılışın doğasını anlaması gerekir.

ilk ayet ' ikra' yani ' oku' ' dur. okuma yazma bilmeyen peyğambere cebrail neyi oku demiştir?

' ikra, bismi rabbike halakellezi' , ' oku , her şeyi yaratan allahın adıyla.'

varlığın mikrosundan makrosuna tekrar eden prensiplerin arkasındaki sırlara uzanmaya hevesi olmayan bir insan kuranı okusa da anlamaz.
Somut olmadığından.
Zira 4 kitabın 3'ünü okudum. Farklı din inançlarındaki kişilerle tartıştım. Sonuçta bunu neye bağlıyorsun diye sorduğumda manevi inanç cevabıyla karşılaştım.
yani anlayamamak değil aslında olay, herkesin kendi inancı, herkes istediği gibi anlıyor. Hayatta böyle değil mi zaten ?
Once insan olmak gerek.
Martılar falan.
bakınız kuran-kerim, ali imran suresi 7. ayette rabbimiz ne buyurmuş.

Bu muazzam kitabı sana indiren O'dur. Onun âyetlerinin bir kısmı muhkem olup bunlar Kitabın esasıdır. Âyetlerin bir kısmı ise müteşabihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar sırf fitne çıkarmak, insanları saptırmak ve kendi arzularına göre yorumlamak için müteşabih kısmına tutunup onlarla uğraşır dururlar. Halbuki onların hakikatini, gerçek yorumunu Allah'tan başkası bilemez. ilimde ileri gidenler: "Biz ona olduğu gibi inandık. Hepsi de Rabbimizin katından gelmiştir.
(bkz: müslümanlık yan gelip yatma dini değildir)