bugün

entry'ler (128)

şeytanın fotoğrafı

(bkz: sen ne tatlı şeysin öyle sikerim seni)

asgari ücret alan yazar

30 yasında hala baba parası yiyip hava atan yazarların yanında eli öpülesidir.

fakir gibi yaşayan zengine duyulan anlamsız saygı

''zengin ama en azindan yuzumuze vurmuyor, gorgusuzluk etmiyor, zenginligiyle barisik degil, ben de zengin olsam (ki deli gibi olmak istiyorum) aynen boyle olacagimdan buna musamaha gosteririm'' kafasi.

bir kere, sunda anlasalim: zengin mengin olmayacaksin. bunu kabul et, bununla baris, bir kafan rahatlasin.

hadi diyelim oldun. o zaman da 'elalem ne der?'' gibi bir cekincen olmayacak. el ve alem'in ne dedigini kendisine mesele yapan adam zaten zengin olamiyor. zira zenginlik, kural olarak, el ve alem'in diyecegi kotu seyleri sineye cekebilmis olanlarin, sineye cekilmeyi gerektirecek kadar kotu seyleri duymayi hak ve garanti edecek seyleri yapmis olanlarin ulasabildigi bir statu. adam zengin olduysa 'luks araba ile gorunerek gorgusuzluk etmis olmak'tan cok da buyuk ahlaksizliklara imza atmis, atabilmis, atacak oluyor. butun zenginler ayni gerekceyle 'zengin'se aralarinda secici gurmelik yapmak lukslerin en buyugu olmuyor mu?

yani sunu diyorum: zengin denen sey senin nisbi ve gercek anlamda fakir olman, fakir kalman sayesinde zengin oluyorsa 'yuzune vurmamasi' ne anlam ifade ediyor? ''tecavuz ediyor ama en azindan sevgilim gibi davraniyor'' avuntusu degil mi bu? neyi neye ispat ediyor?

esitsizlige yonelik muhalefet ve itirazin temeli de bu tip 'nominal' ya da 'goreli' farkliliklarla degil de, bu farkliliklari yaratan esitsizligin kural haline getirilmesiyle alakali degil mi? esitsizligi dogal 'hal'ler ve 'durum'lar olarak isimlendirip bunlara uygun ahlaki sekil sarti kosmak, bu sartlara da 'gorunur'de uyani kutsayip, olumlamak neye hizmet ediyor?

eski ve yeni liberal iktisat teorisinin de muhafiz ve hafizlari hep bu 'esitsizlik standardi'ni bayrak edinip ''tamam, belki daha avantajli konuma geciyorlar ama verdikleri hizmetlerle (teknoloji, istihdam, gelire oranlanmis alim gucu, genel refahtan anlasilan bir takim politize edilmeye musait demografik birimler) geri donus de yapiyorlar, o halde 'zengin' kotu degildir. zengin dostunuzdur arkadasinizdir. eskiden iphone alamiyordunuz, zengin sayesinde simdi alabiliyorsunuz. demek ki, mesele aslen esitsizlik degil aradaki 'fark'tir, o da zamanla toparlar, moparlar'' demiyorlar mi?

friedman, krugman ve sakirtleri birbirini birbirinden yaratan 'zengin-fakir' ayrimini boylelikle derecelendirilebilir bir ahlak terazisinde temize cekmiyorlar mi? sen de sirf bir sekil ve adab standardini tutturdu diye bu polisli, jandarmali, hapisli, kislali, okullu, medyali, camili, havrali ideolojinin bordrolu, primli, kursulu, nobelli duzenine alkis tutup goygoy cekmis olmuyor musun? sirf zengin -oldugu halde- 'fakir' gorundu, gururunu oksadi diye?

'sayginlik'i tek temel birim yapan bir toplum'a ve degerlerine de bu denli biat etmisken, yani sozde degil ozde elit'in allahina canak acmisken, ahlak mahkemenin tek olcutunu davranis ve psikoloji sahasina hapsetmisken hangi iktidara nasil bir muhalefetten soz ediyorsun?

fem dershaneleri

mersinin birincisi*yle türkiyenin birincisi* birleşti sloganıyla ışık dershanelerinide içine almış dershane.

2011 eurovision da türkiye nin birinci olması

marsel ilhanın federeri yenmesi gibidir.

msn iletisi bodrumdayım yihuu olan kız

facebookda yaşadığı sehri paris,fransa olarak kaydedip taksimde dürüm yerken yakalanan ergen olabilir.

üniversiteye giden kızların kaşarlanması

annen hangi bölümden mezundu yavrum seklindede karşılık verilebilir.

üniversiteye giden kızların kaşarlanması

annen ilkokul mezunu tabii koy götüne gitsin şeklinde cevap verilir.

yedinci nesil yazarlar akıllı olsun akıllı

(bkz: nesil savaşları/#10053933)

pro evolution soccer 2011

çok basit bir kombinasyonla kalecilerin bile en kral çalımları atabildiği oyun.

sadece 2 pozisyonda seks yapan kızlar

partnerinde erken boşalma probleminin olabiliritesi yüksek olan kızdır.

en öpülesi yerler

göz kapağının altı.*

çocukların beynini din ile zehirlemek

(bkz: fem dershaneleri)

ben bu yazıyı dayıma yazdım

senelerce yokluğunu hissetmememe rağmen, seni o cok sevdiğin yiğeninin saçlarını okşarken gördüğümde neden içimde garip bi cızırtı hissettim dayı? o anı neden hafızamdan atamıyorum?
suan neden saçmalıyorum dayııı?

il olma hevesi kursağında kalan ilçeler

(bkz: anamur)

yerim ben senin pipini diyen kadın

+ pipi degil o sevgilim ya*ak
- sen ya*ak görmemissin

istanbul daki kürtler gidecekse kürdistan kurulsun

(#10318240)

türkiye nin yugoslavya gibi bölünmesi

turkiye nin, yugoslavya gibi bolunmesi ancak japonya nin sovyetler birligi gibi dagilmasina benzer. yani nasil bir bag vardir anlamak mumkun degildir. bunyesinde birden fazla ulusu eritmemis, federe ya da konfedere olmayan, tarihsel dokusu benzemeyen yapilari karsilastiran zihniyet kanimca gundemdeki butunluk, bayrak konularindan etkilenmistir.

turkiye ve turkiye nin bölünmesi hadisesi, arada bir aklimiza gelen, bizi costuran bir olgudur. yani öyle bir ortam olusturuluyor ki, sanki bir sabah bir uyanacagiz ki memleket bölük pörçük olmus. erzurumda türk bayragi motifi islenmis pastanin kesilememesi gibi. amip mi bu kardesim ? bölünmez öyle. nedir bu kadar paranoya bölünecez bölünecez diye ? biraz kendine güven, biraz dik dur.

istanbul daki kürtler gidecekse kürdistan kurulsun

ataların sen böldür diye savaştı bu topraklarda dimi yavvvusauk seklinde cevap verilebilecek cümle.

ipod un şarjı bitmesin diye slow şarkı dinlemek

genis aile dizisinin bilmem kacıncı bölümünde cevahirin ulviye söylediği cümledir.

(bkz: ipodun sarjı bitmesin diye slow müzik dinleyen ulvi)