bugün

müslümanın müslümana verebileceği en güzel tavsiyedir.
http://islamkent.com/modules.php?name=kurandinle internet üzerinden de gerçekleştirilebilir.
önemli olan okuyup anlamak,özümsemek ve yaşamaktır. sadece bir roman gibi okunduğunda hiçbir faydası yoktur.
hadis i şerif:
"sizin en hayırlınız kuran ı öğrenen ve öğreteninizdir"
okumak sünnettir. okunanı dinlemek ise farzdır.
yapmaya çalıştığım eylemdir.ramazana kadar tam öğrenip ramazan ayı nda hatim etmek istiyorum.
mealinden okumayı islam alimleri tavsiye etmezler. bilinen ve güvenilir alimlerin elinden çıkmış tefsirlerinden okunmasını da şiddetle tavsiye ederler.
zaman kaybı. diğer dini ya da buna benzer kitaplar için de geçerli.
ne kadar okunursa okunsun insanın karnını doyurmayam, ve hiçbir getiri sağlamayan, sadece boşa vakit harcanan bir kitap okuyacağınıza gidin ilim irfan kitapları okuyunda hiç yoktan biraz bilgi edinin dediğim, bizim gibi bir insanın yazdığı kitaptır kuran ı kerim.
zaman kaybı olarak görenlerin anlamayacağı kadar kıymetli bir zaman değerlendirmesidir.

(bkz: kafirun suresi)
''bizim gibi bir insanın yazdığıdır'' diyenlere bile insan muamelesi yapan din in kutsal kitabını okumaktır.
kuran okumak dinimizce sünnet olan bir eylemdir. arapçasını anlamadan dahi okursak sünnet olmuş olur. ancak bunun kadar hatta daha da fazla gerekli olan kuran'ı anlamaktır. ne demek istediğini merak etmektir. çünkü kutsal kitabımızdır ve bizi dinimizi yaşamamız çerçevesinde yol gösterir. kuran'ı anlamak çok daha fazla önemlidir dolayısıyla. inanmıyorsan da oku. en azından ne dediği hakkında bir fikrin olsun. sonra bilmediğin için bu konuda bir tartışmaya girdiğinde rezil rüsva olma.
dinlemek ve birçok dilde tercümesini görmek isteyenler için: http://www.listen2quran.com
insanın içini huzur ile doldurur.
Bir müslamanin sadece okumus olmak icin okumamasi,zira anlayip yasamak icin caba sarf etmesi gerektigi eylem...
sadece üst beyne hitap etmeyen kitaptır. esenlik ve huzur vaad eder. cenneti vaad eder. gerçektir de.
anlamayarak okuduğunuz takdirde bir işinize yaramayacak şey.
çok çabuk karşılığını bulmanız ihtimali yüksektir.

şimdi bu entryiyi yazmakla yazmamak arasında kaldım.

ne olur bu mükafat. en azından çok çok çok güzel bir rüya olabilir mesela.

ek: dinlemeyi de bu kategoride değerlendirdim. okumak ve dinlemek yani.
http://www.listen2quran.com ' dan çok güzel yapılabilen eylemdir.
okudukça insanın ağzında şeker yemiş gibi bir tat bırakan kelam-ı kadim'i, * okudukça okuyası gelir insanın.
arapça bilmiyorsanız arapça okunmasını mantıksız bulduğum eylemdir.
Kuran'da yazılan şeyleri saptıranlar, başka yerlere çekenler yüzünden kendinizin anlamanıza yol açacak eylem. Görürsünüz ki aslında anlatılmak istenen gayet açık ve net. Saptırmaya çalışanlar için, okumasına rağmen anlayamayanlar için üzülürsünüz.

(bkz: şarlatan)
her müslümanın sıklıkla yapması gerekendir. keyfe gelir insan, tüm dünyayı unutur, ne banka borcu kalır zihninde ne ev kirası derdi. garip bir mutlulukla karışık izahı mümkün olmayan bir hüzün kaplar insan yüreğini. HELE BiR DE SESiNiZ BiRAZ DA OLSA YATKINSA, odada yalnızsanız yanağınıza bir kaç damla düşen göz yaşını silmeye dahi enezzül etmezsiniz.
Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!

2. O insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.

3. Oku! Rabbin en büyük kerem sahibidir.

4. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti.

5. insana bilmedikleri şeyi öğretti.

6. Gerçek şu ki insan azar.

7. Kendini kendine yeterli gördüğü için.

8. Kuşkusuz dönüş Rabbinedir.
kuran'ı okumak da dinlemekte insana inanılmaz haz verir.zaten kutsal kitap olduğu için okunması dini öğrenmek acısından önemlidir.
"hayruküm menteallemen kurane ve allemehu" arapçası bu olsa gerek ;
"sizin en hayırlınız kuran-ı kerimi öğrenen ve öğreteninizdir".
+
"kuran-ı kerim kendisini okuyanlara ahiret gününde şefaatçi olur"
ey rabbim! şu şu kulun gece herkez uyurken beni okudu.
diye çok hayırlı bir şey dir hem ayet hemde hadislerle hayrı ve karı anlatılmaktadir bir hadis dede ;
"allah size kuran-ı kerimden okuduğunuz her harf için 10 hasene sevap verir.ben elif lam mim bir harftir demiyorum elif bir harf lam bir harf mim bir harftir diyorum."

yanlış harf ve kelime hatası yaptıysam hakkınızı helal ediniz

diye açıklayabileceğim ve taktir etdiğim etkinliktir.