bugün

geçen gün saydım. tam 679 tane mantık hatasına rastladım. lan kaburgadan kadın yaratıldı diyorlar asdasda.

tey allam yaa
(bkz: tey allam daki mantık hatası)
(bkz: 1000e kadar saymayı bilen 5 yaşındaki hiper zeka)
(bkz: allah ın dünyayı altı günde yaratması)
(bkz: küsuratlı atayım anlaşılmasın)
beyin yerine omurilik soğanı ile hayati işlevlerini gerçekleştiren bir bünyenin zekasının sözlükteki tezahürüdür.
(bkz: hele bi tane söyle)

kendimi girmekte mecbur hissettiğim edit: lafım şu atesitlere daha doğrusu kendini ateist sanan sikindirik özenti gençliğe. ilim bilmezler irfan bilmezler, sikilmiş tavuk gibi sabah akşam gıdaklar dururlar. amk ateist adam dediğin bilgili olur, bi kere mal mal konuşmaz. gaflete düştüğü tek nokta dinin söylediği bir şeyi paradoks mantığından hareketle değerlendirmeleri. kur'an'da olsun diğer bütün din kitaplarında olsun çoğu ayet bilmece niteliğindedir. şöyle ki;

--spoiler--

"O yere gireni de, yerden çıkanı da, gökten ineni de, göğe yükseleni de bilir." (Hadid: 4)

--spoiler--

burdan siz hz. isa'nın göğe çıkarılıp kıyamet günü geri indirileceği anlamınıda çıkarabilirsiniz. su-azot(ve diğer gazların) döngüsü olduğunuda söyleyebilirsiniz. yer çekimi olduğunu söyleyebilirsiniz. güneşin doğup batmasınıda çıkarabilirisiniz. ve buna benzer pek şey. kur'an'da bunlardan hangisini veya hangilerini ifade ettiğini net bi şekilde belirtilmediğinden hepside olabilir, yukarıda verdiği bir kaç örnekten hiç biride olabilir. ama ateist adam bunu işine geldiği şekliyle kabul ettiği için kargaşa çıkıyor.

hani merak ediyorum hatta süreklide bekliyorum. bi tanesi çıksada şöyle kendince "ahanda bilimsel kanıtı bu işte" diye başlık açsada rezil rüsva etsem ibneyi.

ama nerde o göt.
yaradılış düşüncesinin kendisi koskoca bir mantık hatasıdır kuran hatalı olmuş olmamış ne değişir? diye seslenmek istediğim doğru bir önerme.
allahın dünyayı altı günde yaratmasının altında yatanı bilmek gerek. tabi ki akledenler içindir bu. istese hemen de yaratabilirdi. ancak verdiği bir mesaj var insanlığa. ne diyor bak ben bile işimi plana programa göre yapıyorum ey insanoğlu sende işlerinde düzenli ol hayatını düzene sok. allahın yaptığı her işte bir hikmet vardır. iyi düşün bebeğim.
yıllar önce aynı konuları tartışıyorduk halen aynı konuları tartışıyoruz, ya biz anlatamıyoruz, ya da bazıları mal.

şimdi bu bağlamda islamdan dem vurup da birşeyler anlatmayacağım, inanca saygısı olmayan insanın kimseye saygısı olmaz en baştada kendisine.

birazcık kendisine saygısı olan insan başkalarının değer verdiği konulara çamur atıp da kendisini küçük düşürmez zaten.

the end.
şu bi gerçektir kuran-i kerim evrimi doğrulamaz .
dinazorlarla ilgili en ufak bir şeyden bahsetmez .

kuran-ı kerim allahın kitabı olsa bile hz muhammet demekki
bazı şeyleri tam olarak anlayamamış .
tabi ta kaç yıl önceki düşünce sistemin bazı şeyleri anlaması zor.

edit : @12 nokta koymuştur.
iman akıl değil yürek işidir.
mantık kitabı olmadığındandır..
Kuran-ı kerim'de yazanlara inanmayanlar Allah'ı inkar ediyorlardır. Hata olmasının nedeni gerçek olanını okumamış olmanızdır .
yıllar önce de bu konu konuşuluyordu (misal thalesten beri) yıllar sonra da bu konuşulacak. konuşulması da gerekmektedir. çünkü insanlık anca böyle böyle kendini bulacaktır kimliğini anca böyle oturtacaktır. tanrı-varlık-anlam bunlar sorulmazsa ne sorulacak allasen? bakmayın siz bunlara siz sormaya devam edin sorgulamaya devam edin bıkmadan usanmadan üstüne gidin. sormak ve sorgulamak iyidir tartışın konuşun zevzek zevzek işlerle uğraşacağınıza bunları da arada düşünün. sevgiler saygılar arz ederim...
hergun bir yeni kuran elestirisiyle karsi karsiya kaldigimiz interaktif dunyada, gorenlerde saniyor ki her mantik hatasi bulan akil kupu... yok sifresini cozduk, yok error verdi. din zaten insanin mantiginin alamayacagi seylerle dolu,tamam allah sana dusun diye vermis o akli. hata da bul, ona da eyvallah. ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma, fikir sahibi olmadan zikir sahibi olma. adama sorarlar sen neyin erbabisinda tespit siciyorsun diye.
kuranda anlatımın yer yer ilk anlamda yer yer üstü örtülü anlamlarda ifade bulması olağan olmakla beraber, doğruluğu yada yanlışlığı teknik verilerle ispat edilemeyen inanışın tartışma konusu yapılması çözümsüzlükten ve bolca nezaketsizlikten başka bişey getirmeyecek. dileyen inanır dileyen inanmaz. ama inanmayanın inanan veya inanma ihtiyacı duyanlara nispetle az olmasının baskısı interaktifin dokunulmazlıgıyla kendini kusmamalı. diğer taraftan inandığından emin olmanın subjektifliğiyle terazinin topuzuna tur attırarak yarğılama özgüveninide küstahlık derecesine taşımamalı kimse bence. kuran evrimi yalanlamaz, zira rivayet edilen hadise göre hz. muhammed sorulan bir soruya 'hz. adem toprakla su arasında gidip gelirken ben vardım' cevabını vermiştir. erkeğin kaburgasından kadının yaratılması tümcesinde alt anlam olup olmadığı da bilinemez. kimin gafil, melun kimin aptal, moron olduğunu varsa allah bilir, yoksa kimse bilemez.
çölde başa geçen güneşin beyinde oluşturduğu mantığa göre var olmayan hatalardır.
ahirette göte girecek entryler listesine eklenmelidir.
değerlendirenin mantığına endeksli gayri mutlak önermedir. öyle mantıklar vardır ki üçle dördün toplamının beş olmasını yadırgamaz, makul karşılar ve söz biter.
kaburgadan kadın yaratmaya inanmayan arkadaşın yaratıldığına bende inanamıyorum. bu da bir mantık hatası
(bkz: anan seni doğurmamış sıçmış)