bugün

Araştırmacı yazar ismet Bozdağ tarafından uzun araştırmalar neticesinde varılan sonuçtur.

Bana göre iki seçenek vardır :

1) Gerçekten doğru bir sonuçtur.
2) Ülke gündemine etki etmek amacıyla ortaya atılan dış güç odaklı iddiadır.

Ben karar veremedim...
kuran'da kesinlikle yer alan; örtünme konusudur, başörtüsü değildir. bu da kadınların örtünmesi ve erkeklerin örtünmesi olarak ayrı ayrı ele alınmış ve kadınların örtünmesi kısmında başörtüsü şeklinde birşey dile getirilmemiş ancak kadınlara ziynetlerini kapatması emredilmiştir. eğer saç kadının ziynetiyse veya kadın onu ziyneti olarak görüyorsa örtünmelidir.
kur'an kadınlara "mücevherlerinizi örtün" gibi ya da buna benzer bir şekilde bir cümlenin varlığıyla örtünmenin anlamını vurgulamaktadır.
bildiğim kadarıyla "edep yerlerinizi örtünüz" denmektedir. gerçekten de yoktur, insanların uydurmasıdır. tabi saçını edep yeri olarak gören insanlar da ayrı bir başlığın konusudur.

edit: typo
doğruluğu tartısılır bir önerme.

kuranda bas örtüsü bu ismiyle gecmesede farklı bir isimde gecmektedir. gecen kelimenin ne oldugu arastırınca ortaya cıkıyor gercek. beni süpeye düsüren durum ise bu değil. allah kutsal kitaplarla beraber elcilerde göndermiştir. kitaptaki argümanları insanlığa öğretsin diye. misal kuranda namazın nasıl kılındığı ile ilgili bir bilgi yoktur. peygamber olmasaydı biz namaz diye bir ibadetin varlığından haberdar olucaktık ama nasıl bir sey oldugu ile ilgili fikrimiz olamayacaktı. keza oructa bu sekildedir. kuranda oruc tutunuz yazar ama ibadetin seklini anlatmaz. cünkü bunun için peygamber görevlendirilmiştir. bu durumlara kafayı takmayan zihniyet nasıl oluyorda sadece kuranda örtünmek yok diyebiliyor anlayamıyorum. işte beni süpeye düsüren kısım bu. tabi insan bu durumda bilgilendirmek amaclı bir arastırma olduguna inanamıyor. daha cok dediğim gibi samimiyetsiz zekadan uzak insanları aptal yerine koyma durumudur.

neyse siz bildiğinizi okuyun.
insanların saçlarının görünmesini din-ahlak ile bağdaştırmanın saçmalığının farkında olan kişiye mantıklı gelen cümledir aynı zamanda.
(bkz: sac fetisizmi) *
saca bakarak tahrik olan erkekler varsa beri gelsin arkadas. cifte standartlı insanların uydurmasıdır turban.*
dini kabul etmeyenlerin, kuran'in 1400 yil oncesinde kalan bir kitap oldugunu dusunenlerin ironik bir bicimde kuran'i refere ederek turban takanlara mesaj vermeye calistiklari haber.
(bkz: ironik)
Doğru bir tespittir. Ancak sanki başörtüsü farz gibi gösterilmekte, bu insanlar kullanılmaktadır. doğruyu bilen objektif bilim adamları veya kuran alimleri diyelim, mesela başörtüsü yüzünden okulundan ayrılan bir kıza, ''Başörtüsü diye, pardesülü kapanma diye bir şey dinde yok, sen din adına Arap örf ve adetlerine, Emevi ve Abbasi döneminin uydurmalarına sahip çıkıyorsun'' derlerse o kız onları ne kadar objektif değerlendirebilecektir? bu da içinde bulunduğumuz durumun ne büyük bir çıkmaz olduğunu göstermektedir. (bkz: #2476159) (bkz: #2476132) (bkz: #2476104) (bkz: http://www.kurandakidin.com)
bilip bilmeden veya aklımıza göre yorumlar getirerek günaha girmeyelim isterseniz, kuran en buyuk yol göstericisidir.orda yazılanlara artı bır şey eklenemez, efendim o öyle bu böyle demeyelim orda herşey çok açık ve nettir ama anlamayan varsa onu bilgililere yönlendirelim. kuranda omuzlara düşecek kadar örtününüz yazıyor 2 kere 2 4tür.varmı başka açıklaması yok.omuzlara kadar hatta omuzlardan sarkacak kadar eh aşağıdan yukarı brşey örtülemeyeceği için(mantık olarak) yukardan aşağı birşey örteriz o da başa takıldığı için başörtüsü deriz ordan gelir yanı dağarcığımıza kafası basmayanlara duyurulur.
kur'anda kişinin anası şahsi olarak geçmez ama o senin anandır.

kur'anda baş örtüsü geçmez ama örtmen gereken yerler belirtilir. istersen baş örütüsü kullanırsın istersen keçi postu serersin başına. ama örtünmen emredilmiştir.
bugüne kadar gelen islam alimleri bilmiyorlardı öyle atıp tutuyorlardı.şimdi ki dümbelekler daha iyi bilir.
Kısıtlı bir kapasite ile bazı şeyleri anlamak kolay değil tabi.
bu konudaki herşeyin tam ve eksiksiz açıklaması için, ve kuran'da ne yazıyor ne yazmıyor, uydurmasın kimse kafasına göre diyenler için : (bkz: http://www.kurandakidin.com/bolumler/22basortusu.htm)

konuyla ilgili olanların tamamını okuması, ondan sonra tartışması gerekir.

edit : bu da konuya nokta koyar.*
kuran da kıç örtüsünün de olmadığını düşünürsek pek bi anlam ifade etmeyen söz.
bakıyorum da ilahiyat profesörlerinin bile çözemediği bu sorunu bizim uludag sözlüğümüzün nadide yazarları bir çırpıda çözüvermişler. bunu duyurmak lazım, ilan mı assak, reklam panolarına mı yazsak kurandaki başörtüsü sorunu çözülmüştür diye, altına da bi imza created by ya da solved by uusers diye adettendir hesaabı.*
her neyse kurandaki başörtüsü sorunun çıkış noktası hanım kızlarımızın nerelerini ne ile örteceklerinin kuranda tam olarak açıklanmayarak ucu acık esnek bir cümleyle geçiştirilmesinden kaynaklanmaktadır ve bu durum arapçanın bazı kelimelerinin yoruma dayalı anlam kazanması özelliği dolayısı ile de iyice çıkmaza girmiştir.isteyen ilgili ayeti kendi istediği gibi yorumlayarak başörtüsü takar, isteyen bir çok ilahiyat profesörünün de yorumladığı gibi başörtüsünün takılması gerektiği düşüncesini reddederek takmaz. kime ne, sana ne, hatta bana ne!
ayrıca gerçekten var olan kıç örtüsü için : (bkz: kuranda kıç örtüsü)
(bkz: hanım koş ilahi yargı organları dünyaya inmiş)*
baş örtüsü takın demiyor elbette ama kapanın diyor ister başörtüsü ile ister şapka ile.
aslinda bas örtüsü sadece islam dinine özgü bir giyim sekli degildir. hiristiyan ve yahudilerde de buna raslamak mümkündür.

en basit örnek olarak; (bkz: rahibe)
tesettürü, sadece islam'a ait bir gelenek zannedenlerin düştüğü yanılgı.

defalarca aksi ispatlanmasına rağmen bu iddia sürekli bazıları tarafından dillendirilecek. çünkü muhalefet olma adına yapılan itiraz mantıklı olmak zorunda olmuyor bu ülkede, malesef.

tefsir ilmini bir parça olsun anlayan insanlar bilir ki; kuran ayetleri "siyak-sibak" denilen "öncesi ve sonrası" nda gelen ayetler, sebeb-i nüzül, sahih hadisler ve müteşabih eyetler ile birlikte yorumlanır.

şu halde başörtüsü için "ithal bir kıyafettir" demekle "dinde yoktur" demenin hiç bir (mantık olarak) hiçbir farkı yoktur.
Ona bakilirsa kur anda 5 vakit namazda yoktur. Buna ne diyeceksiniz? Tanim- Dogru bir cumledir.
yeteeeeer diye haykırma sebebi tartışma. amına kodumun gavurları sizin dininiz size benim dinim bana ne benim dinim hakkında fetva veriyorsun?
Kuranda kurban da yoktur. Efsaneye gore kurbanlik hz. Ibrahime indirilmistir. Hz. Ibrahim kimdir ? Musluman kardeslerimin cok sevdigi yahudilerin atasidir. Simdi siktirin gidin.
kurani sadece bas ortusu var mi, yok mu diye okuyanlarin uydurmasidir. arapcadan okuyup da bu sonuca varmis bile olabilirler. allah hidayete erdirsin.