bugün

galata kulesi ve civarını içine alan güzide muhit. her köşesi tarih kokar, kulenin tam dibine gece vakti oturulup muhabbet edilesi yerlerdendir.
önce karaköy güllüoğlunda karışık porsiyon tatlı yenir ardından -ki artık akşamüstü olmuştur- kulenin hemen dibindeki gündoğdu kahvesinde bir orta şekerli kahve içilir ve bünye kuledibinin her daim esintili havasına bırakılarak bi sigara yakılır..
galata kulesi dibi ve çevresi. en uygun dizi mekanlarındandandır. (bkz: çemberimde gül oya)
beyaz gelincik, bir istanbul masalı, zerda, çemberimde gül oya gibi dizileri yapan kuruluş.
ismi ve eşrafı ile cehennemim dibi ni çağrıştıran, ayyaşları ve üçkağıtçı taksicileri ile ünlü fakat her geçen gün açılan mekanlar sayesinde modernizme ayak uyduran tarihi galata semti.
(bkz: otantik cafe) *
yüzüklerin efendisindeki migfer dibi gibidir..
galata kulesinin dibidir.

açık alanda bira içilip sohbet edilebilecek, eğlenilebilecek guzide mekanlardandı. mekanlardandı çünkü; orda artık bira içileyemeyecek, eğlenilemeyecek, oturalamayacak. bunun sebebi de içmeyi bilmeyen, eğlenmeyi bilmeyen denyolardır. polis düşmanı, ''burası iran mı'' cı, her yerde içerim sıçarım zihniyetindeki saygısızlardır.

ben sizin solculuğunuzu sikeyim. ben sizin anarşistliğinizi sikeyim. ben sizin '' burası iran mı içmemize engel olamazsınız'' diyen dillerinizi sikeyim emi! gerizekalı herifler. sana içme diyen mi vardı? içmeni engelleyen mi vardı?

ne dediler sana gerizekalı! sessiz ol. çevredeki insanları rahatsız edecek davranışlardan uzak dur. insanların evinin kapısının dibine işeme. yüksek sesle çalgı çengi çalıp anırma. haksız mı şimdi '' faşist polis''. haksız mı orada oturan mahalle sakinleri. biri senin evinin önüne işese. evinin önünde anırsa sabahın beşinde?!

sizin insanlığınızı da sikeyim ben. düşüncesizliğinizi de. özgürlük anlayınışınızı da. şimdi ağlayın ''faşist polis'' diye. ağlayın ''burası iran mı yiaa'' diye. bitirdiniz, ziyan ettiniz kuledibini.
Bakkaldan bira alınıp gürültüden uzak piizlenilen Ceneviz mirası meydan.