bugün

artık bilgisayarlar ağlarında kullanılacak olan şifreleme yöntemidir. hakkında pek bilgi olmamasına rağmen tam randıman ile kullanılmaya başlandığında, hiçbir şekilde bu şifreler kırılamayacakmış.

geçmişten günümüze kuantum şifreleme için;

http://tr.wikipedia.org/wiki/kuantum_kriptografi

ayrıca

http://www.ntvmsnbc.com/news/461906.asp
Ntv'deki bir belgeselde bahsi geçen konu.

Kuantum işlemciler bitleri, yani 0 ve 1'leri fotonlarla işler ve gönderir. Mesela bir kod gönderelim ve bu da 001101 olsun. Bunu gönderirken sorun yok ancak bunu gönderirken bir gözlemci bu kodu görürse çok tuhaf bir kavram olan 'gözlemci etkisi'yle kod değişir. Kodun değişmemiş kısımları Kuantum şifre oluyor. Kuantum fizikçisinin söylediğine göre bu şifrenin güvenilirliği fizik bilimi tarafından garanti altına alınmış oluyor.

Bilmem anlatabildim mi.
bilgi iletimi konusunda şu an için bilinen en güvenli yollardan biri.

kuantum şifreleme kapsamında, internet üzerinden bilgi aktarımında simetrik ve asimetrik şifreleme sistemleri kullanılabilir. bunların özelliği kısaca şöyle;

simetrik sistem, iletilecek bilginin şifrelenebilmesi ve bu şifrenin çözülebilmesi için aynı güvenlik anahtarının kullanılması yöntemidir. bu anahtar gönderici ve alıcıdan başkası tarafından bilinmez. bu nedenle sisteme sızmayı başaran birinin, şifrelenen bilgi metnini çözmesinin bir yolu yoktur ve sistem tamamen güvenlidir.

asimetrik sistemlerde 2 anahtar bulunur. bunlardan biri açık anahtardır ve alıcı-gönderici dışında herhangi biri tarafından bilinmesinde bir sakınca yoktur. alıcı, göndericiye bu anahtarı açıktan söyleyebilir ve kendisine bunu kullanarak mesaj göndermesini isteyebilir. 2. anahtar gizli anahtardır ve önemli olan anahtar da budur. açık anahtarla şifrelenen mesajlar, gizli anahtar ile deşifre edilir. bu anahtar sadece alıcı tarafından bilindiğinden, sisteme sızan kişinin bilgi metnini deşifre etmesi yine söz konusu olmayacaktır.

aslında tabi ki söz konusu olan şey sanal ortam olduğunda, bilgilerin şifrelerinin çözülmesi her zaman mümkün, ama kuantum şifrelemede şöyle bir avantaj var: şifreleme ve deşifre etme işlemleri çok uzun sürüyor. özellikle deşifre işlemi çok daha uzun. bu yüzden sisteme sızıp şifreyi bir şekilde çözmeyi başaran biri çıksa da, bu o kadar uzun sürer ki, bilginin zamanı çoktan geçmiş olur.