bugün

https://www.resmigazete.g...er/2021/04/20210416-4.htm

Baya baya kriptoyu dolaylı olarak engelliyorlar.

Bizim mahallede bir abi var eskiden çöpçü olarak giremeyeceği afrika ülkesindeki bakanlıklarda bakanlık yapan. Vizyon falan hak getire. Dünyadan kopuk, matbaayı yasaklayan geçmiş mahkuklar gibi çürümüş islamist zihniyetli bir varlık.
O abinin allah belasını versin.

Ekşiden alıntı metin:

merkez bankası tarafından resmi gazete'de yayımlanan yönetmelikle getirilmiş olan, hangi gerekçeyle getirildiği açık olmayan ve sözleşme özgürlüğünü ölçüsüz olarak sınırlandıran yasak.

4. maddenin 2. fıkrasıyla papara önemli bir darbe yiyecek gibi görünüyor. merkez bankasının elektronik para kuruluşları↝︎ listesindeki 22 kuruluştan biri papara.

https://www.resmigazete.g...tr/…1/04/20210416-4.htm↝︎

"ödemelerde kripto varlıkların kullanılmaması

madde 3 – (1) bu yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

(2) kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

(3) kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

madde 4 – (1) ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

(2) ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez."
engelleme değil korumadır. kripto para diye bir şey yok, hepsi yazılım. denetleyen yok, devletler güvence vermiyor.

şu an kollu makineden farkı yok, patladığı zaman bir tek elon musk yırtmış olacak.
zamanında matbaayı engelleyen zihniyetin yansımalarıdır.

birde z kuşağından oy alacağız diyorlar, alırsın paşam alırsın, yavaş alda saçın başın dağılmasın.
kripto paranın gerçekte var olmaması, uluslararası piyasada değeri olmadığı anlamına gelmez. sen bunla ödeme aracılığını sırf vergi alamıyorsun diye yasaklarsan yarın bir gün uluslararası dolaşımda bu para biriminin geçerli olacağı işlerde o paranın tl karşılığını kullanırsın. o zaman da 1 birim için karşılığı ne kadar ise o kadar ödeme yapmak durumunda kalırsın kimse de bu ülkede o meblağları ödemez.
hala "kripto para gerçekte var olmayan bir şey" diyenleri görüyoruz.

kripto para gerçekte var olan bir şey. iyi araştırırsanız kripto paraların belli bir projenin ürünü olduğunu anlarsınız. şimdi burada bunları tek tek izah edecek değilim.

kripto para vardır, binance onun kulu ve elç...neyse...

insanları baskılamaya çalışan, insanların kafasını kaldırmamasını amaçlayan, hep bana hep bana diyen zihniyetin, global dünyanın yeni değişim aracına karşı almaya çalıştığı tedbirdir bu karar.

sen bu kararı alırsın, kripto borsaları başka bir çözüm üretirler tayyip efendi, sen hiç merak etme.

asıl sorun şu ki insanlar artık haddinden fazla vergi ödeyip devlet adamlarına saltanat yaşatmak istemiyorlar.

kripto paralara olan ilgi de buradan geliyor bir yerde.

insanlar yatırımları ve parasının arasına hırsızların ellerinin girmesini istemedikleri için kripto paraya yönleniyorlar.

getirilen bu yasak ile papara'dan binance'a para aktarılmasını önlemişler. kripto borsalar arasında coin gönderimi serbest.

sen bugün bu yasağı getirirsin, emin ol yarın kripto para uzmanları senin bu getirdiğin yasağı delecek bir yöntem bulurlar, pudra şekercilerinle birlikte öyle bakakalırsın.

masanın üzerine çıkıp tepinin isterseniz...
Maliye; Miras olarak kalan Bitcoin Veraset ve intikal Vergisine tabi...

icra Dairesi: Bitcoin haciz edilebilir.

Merkez Bankası; ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kripto varlıkların kullanılması yasak

bu ne yaman çelişki .
walmart,ebay,amazon,tesla. vb. ödeme kabul ettiği sürece lol...
Osmanlı'nın uyduruk yasaklarına benzer.

Kim, nasıl denetleyecekmiş kripto para ile mal ve hizmet alışverişini?

Klasik Osmanlı kafası işte... Ne olduğunu anlayamadık, iyisi mi tedbiren yasaklayalım hesabı...

Bunlar kahveyi bile yasaklamıştı. Ebussuud yobazı kahve içmenin haram olduğunu bildiren fetva yayınlamıştı.
2 trilyon doların üzerine çıkmış bir piyasaya "çiftlik bank" benzetmesi yapan cahil çocukları görmemize sebep olan yasaklardır.

---ergen troll eğitimi mode on---

gelelim, "kripto para denilen şey gerçekte var olmayan, cüzdanları doldurmayan, herhangi bir şeyin karşılığı olmayan hayal ürünü bir kavramdır" diyen cahil cühelaları nasıl eğitiriz konulu entarimize.

yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki basılı/fiziki para, dünyada kullanılan toplam para işlemlerinde sadece %10'a sahip, kalan %90 "kaydi para" yani sadece dijital rakamlardan oluşur.
öte yandan dünya üzerinde hiç bir fiziksel karşılığı olmayan kağıt petrol diye tabir edilen alınıp satılan dijital petrol, "fiziki petrol" yani kullanılan gerçek petrolden 15 kat fazladır.

yani gördüğün gibi ergen troll, dünya hep fiziksel olarak olmayan ürünleri alıp satıyor.

---ergen troll eğitimi mode off---
Zamanında offshore hesapları engelleyemeyenlerin akıllanmış olmaları durumudur.

Öncelikle para nedir? Para merkez bankasının sahip olduğu altına ait hisse senedidir, elinizdeki paraya göre merkez bankasındaki altına ortaksınız, bir karşılığı var yani,
Kripto paranın herhangi bir karşılığı var mı? Varsa nerede? Eyvallah bugün milyonlarca insan bundan para kazanıyor, ama patladığı zaman dövlet bizi korusun demeyin, offshore zedeler de bol keseden faiz yerken vergi falan vermezken iyiydi, bankalar bu hesapları patlatınca devlet bize baksın demişlerdi,
Karşılığı olmayan bir oluşuma girmek kumardır.
akp iktidarı tarafından çıkarılan yasaklardır.

ilk bitcoin işlemimi 2013'te yapmıştım (bkz: bitcoin/#22143890) o zamanlarda "karşılığı yok, yakında patlar" diyenler vardı. 2013'de 200 dolar olan 1 bitcoin şu an 60bin dolar, toplam piyasa 2 trilyon doları geçti hala "yakında patlar" diyenler var.*
Hiç anlamıyorum ne borsadan ne bitcoinden.neye göre çıkar iner.bulasmamak lazım.
bu işe girenler 2 ay sonra dolandırıldım diye ağlayacak.
bana kalırsa kripto varlıklar yatırım amacıdır. ben hiç ödeme yapmadım. borsa olarak bitci'yi kullanıyorum. kar elde edersen satıp hesabına cash olarak atarsın. ödeme yapma arzusu bana göre değil pek.