faiz günahına az da olsa bulaşmış biridir. ödemelerini zamanında ödese bile bankaya yardım etmiş sayılır kredi kartı kullanarak.
Baştan, elini vermiş - kolunu da kurtaramamış insandır.
götüne güvenip borazan çalan insandır.
kredi kartı kullanmayan insandan, pratiktir , mantıklıdır. kredi kartı düşmanlarından gidip kredi kartı mağdurlu örnekleri vermemelerini istiyorum. araba da çok tehlikeli ama dikkatli kullanırsan ayağnı yerden kesen mükkemmel bi araç haline gelebilir. kredi kartınıda kullanmayı bileceksin arkadaşım.
sonra geri ödemiyecekmiş gibi kullanır bilinçsiz insan,ödeme günü gelincede kafasını taştan,ağaça çarpar.
mantıklı kullanmasını bilirse bir sorun yaşamayacak olan insandır. ama mantığı kaybedip sağa sola saldırırsa, o zaman ayvayı yer işte.
harcamalarını bankadan yüksek faizle borç alarak yapan insandır.
uzmanların aylık gelirin %25'ini geçmeyecek kadar kredi kartı kullanılması gerekmektedir diye uyarıldığı insandır. bu durumda aylık 1000tl geliri olan biri 250liradan fazla kredi kartı kullanmaması gerekir eğer mebla 250 tl yi geçiyorsa yavaş yavaş kolu veriyosunuz demektir.
irade sahibiyse pek çok taksitten faydalanabilecek, internetten alışveriş yapma şansına sahip olabilecek; bu bağlamda pratik sayılabilecek insandır.

işin dini boyutuna hiç girmiyorum... kredi kartı size kolaylık sağlar. 250 lira alışveriş yapıp bankaya 260 lira ödüyorsunuz mesela... bunu da indirimle aldıklarınıza, oturduğunuz yerden bir tıkla kapınıza getirilen ürünlere sayın. hizmet karşılığıdır bu. sizi çok sevdiklerinden "harca bununla, sonra verirsin" demiyorlar. kredi kartının sağladığı avantajların yanında şu faiz dediğiniz zımbırtı, eğer kartı akıllı kullanırsanız çok az. ki bildiğim kadarıyla zamanında ödenirse miktar, 1 kuruş faiz işlenmiyor.

yani siz otu boku kredi kartıyla alır, ayda 2000 lira kazanırken karttan 1500 lira harcarsanız, asgari ücreti ödeyip koyverirseniz... olmaz.

ben bir de şu "asgari ücret diyorlar, ödüyorsun, üzerine bindiriyor şerefsizler!"cileri anlamıyorum. ulan adam sana "5000 harcadın, 500'ünü ver tamam" demiyor ki?! "şu kadarını kesinlikle ödeyeceksin aq, skerim yoksa seni" diyor. e kalan 4500'e de takır takır faiz koyuyor. ben de sevmiyorum bu olayı ama ne diyeyim adama? banka oğlum bu, babanın arkadaşı değil ki.

ps: bir bankacının oğlu değilim, keşke öyle olsam. babası kredi ve kredi kartı sebebiyle, eve 3000 küsür lira girerken 90-100 bin lira borca girmiş bir ergenim. hehe.
pek çok kolaylıktan faydalanan insandır, taksitli alış-veriş yapmak için senet dönemini de tarihe gömmüştür,
zamaninda odemelerini yapiyosa bankaya herturlu zarara sokacak kisidir.
elindeki kartı nasıl kullanması gerektiği biliyorsa pratik insandır. yok hayır tam tersiyse elindeki plastikle bir ay vezirler gibi yaşayıp 2. ayın sonunda kendisini afakanlar basan rezile döner.
ayağını yorganına göre uzatmazsa varolmayan paranın borcunu üstüne alırsa yandı gülüm keten helva diyebiliriz.
paraya elini bulaştırmayan tertemiz insandır.

ayrıca bankaya destek verdiğinden günahkardır. hatta o banka devlete vergi verir (yüzde 18 de oradan girdi) sonra o vergiler yol olur. o yollarda kaza olur.

fatmagülün suçu ne . bil bakalım ne?

(bkz: ince görmek)
emperyalizme mutlaka parasının miktarını yediren insandır...
banka tarafından kullanılma potansiyeli mevcut olan insandır.
kreti kartını kullanabiliyorsa no problem fakat kredi kartı tarafından kullanılıyorsa gani problem.
kapitalist çarka kendi isteğiyle kendini kullandırarak sokmuş insandır.
gelecek aylarini ve hatta yillarini pos makinasindan cektire cektire yiyen suursuz insan modeli.