bugün

nerelisin diye sorulduğunda kozanlıyım, kozan nereye bağlı diye sorulduğunda direk allaha bağlı denilen yer.
anavarza kalesini barıdıran adana'nın ilçesi.
kars'ın sarıkamış ilçesine bağlı bir köydür.
doğrusu;

(bkz: kadirli kozan adanayı bozan)

Canım memleketim orası ayrı taşı toprağı kebabı bici bicisi harikadır kozan.
düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümü olan adana'nın en önemli ilçelerinden.
çıkan silahlı çatışmada 2 kişi yaralanmış ilçe.~adana
yarın iş gereği önce imamoğlu, imamoğlundan sonra gideceğim ilçe.kalesinin orda yaverin konağı vardır müthiş yemek yenecek bir yerdir.
yılanla kozanlıyı aynı çuvala koymuşlar. yılan çıkarın beni bu kaptan demiş. ille de vatanım mıydı lan yoksa.
pkklıların 2 günde siktir edildiği ilçedir .
2014 yerel seçimlerinde %48 oranla mhp demiş adana ilçesi.
ailem buralı, bense çocukluğumun ardından 15 sene sonra tekrar geldim.

adana'nın dünya ile güneş arasında yer aldığı rivayetini yalanlarcasına güzel bir hava hakim bu aralar; arada yağmur, serin geceler avrupa'nın bir kentinde geçen öğrenciliğimi anımsatıyor. (avrupa'da okudum diye nasıl bahsedilir 101)

kozan kalesini de ilk kez gördüm, güzeldi; kalenin en son (kaleye çıkarken sağ uç bölümü) kısmından şehre karşı işeyen pozumu da duvar fotoğrafı yapmayı düşünüyorum gerçi.

kalenin altında yer alan cafede menengiç kahvesini içtim bu yöreye aitmiş; harikaydı. cafe'de servis yapan rıdvan dilmen saçlı adam tam tarifini vermedi ama yarın gittiğimde almayı planlıyorum.

kentin vakit geçirilecek mekan sıkıntısı var gibi; bir kaç birahane dışında bir yer göremedim ya da daha dikkatli dolaşmalıyım.
narinciye bahçeleri ünlüdür, anneannemin olan arazileri gezdim, şuh bir hale bürünmemek elde değil.

bilgi: 70 veya 80'lerde kahve zor bulunurmuş ve ancak karaborsa ile fahiş fiyatlarla alınırmış, piyasaya menengiç kahvesi sürülmüş ve çok tutulmuş. böylece bu yöreye has, ayrı bir kahve kültürü oluşmuş. (türk kahvesinin sütle yapılanı, daha lezzetli olanı)

sonradan edit: kozan'da tavsiye edeceğiniz, pavyon- birahane dışında insanca kahvemi içebileceğim bir yer varsa mesaj kutumu yakınız.
An itibariyle kafa dagitmak amacli bulundugum memleketim. Buraya gelmemle ne dert kaliyor nede tasa. Bildigin bu sehir huzur veriyor. Suan o buyuksehirden digerine tasinan benim son duragim olacaktir kendisi. Karadenizi kiskandiran yaylalari, portakal bahceleri, misafirperver ve milliyetci insani, modern sehir yapisi, gezmekle bitmeyecek kaleleriyle kesfedilmemis cennettir kozan.
dün geceden beri yağmur yağan yağan güzel şehir.
sakinlik ve huzur, yalnızca yağmurun sesi. toprak ve portakal kokusu bir arada.

hep böyle serin olsana, kozan..
imamoğlu ilçesinin biraz kuzey doğusunda bulunan, imamoğluna 25 adanaya 85 km uzaklıkta bulunan bir Güzel anadolu ilçesi.
genel seçimlerde akp, yerel seçimlerde mhp'nin üstünlüğü olan şehirdir.
Adana'nın bir kazasıdır.

Ayrıca Kozanoğlu mahlasının çıktığı yer olarak da düşünülmektedir.
adana'nın en büyük köyü.
farsaklar diyarıdır.
Kadirli kozan
adanayı bozan derler...
Gideceğiniz her ilde mutlaka kozanlı birine rastlarsınız. Doğup büyüdüğüm şehir. Şimdi ise ordan çok uzaklardayımmm.
2008'de adana ile arasına (68 km) duble yol çalışması başlayan adana ilçesi. 2 yılda bitirileceği iddia edilen duble yol inşaatı 2 yerel seçim, 2 genel seçim ve 1 cumhurbaşkanlığı seçimi görmüş vaziyetteyken (7 yıl) hala bitmemesi dikkat çekiyor.

7 yıllık bu sürenin, misli mesafesindeki doğu şehirlerine yapılan duble yolların inşaat bitiş süreleriyle kıyaslanınca neden diye düşündürmüyor değil.
Havanın epey sıcak olduğu şehir. güneş yakıyor amk.
belediye teşkilatı adana Valiliği'ne göre 1870 yılında kurulmuş olan, bugün 85.000 merkez-130 bin toplam nüfusuyla 25 kadar ilden büyük olan, Osmanlı döneminde ilin dengi olan sancak statüsünde, cumhuriyet dönemindeyse 1926'ya dek il olan, mecliste halen iki parti tarafından il olma teklifi bulunan tek yer, gelişmiş bir adana ilçesidir.

edit: halkı dindar milliyetçiliğin aksine genellikle türk eksenli milliyetçi yapıdadır. milliyetçilik güçlüdür lakin muhafazakar görüş zayıftır.
Gelişmiş dedi ya güldürmeyin lan 22 yıllık Kozanlıyım gelişmiş bi yanını göremedim.
adananın orta halli bir ilçesidir efenim kozan.
Gelişmiş demek öyle iki üç pamuk buğday fabrikası ile olmuyor, Kozanın %60'ını köyler olusturuyor zaten ki hala birçok köyüne doğru düzgün yol bile yok, kozan il olursa bu köyler de ilçe mi olacak ahahaha işte o zaman gülerim.
Çarşısı olmayan yer nasıl il olacak? bi çarşısı var ama çarşı demeye bin şahit ister. orta halli bi avm bile yok kozanda.
not: Kozanın il olması için en az 10 yıl daha gelişmesi lazım.
Kozan'a gelişmemiş diyenlerin hepsi Kozan'ı adana ile kıyaslayanlardır.

ağrı, amasya, Artvin, bilecik, Bingöl, bitlis, burdur, çankırı, Erzincan, Gümüşhane, hakkari, kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, mardin, muğla merkez, muş, Nevşehir, Niğde, Siirt, sinop, tunceli, Yozgat, Bayburt, Şırnak, bartın, Ardahan, Iğdır, kilis.

bak tamı tamına 30 il saydım. bana bunlardan hangisinin Kozan'dan fazlası var, söylesin o arkadaş. ama ben Kozan'ın bunlardan daha kötü olmadığını aksine daha iyi, daha gelişmiş olduğunu gösteririm..

adam gitmiş koca metropole ee kozan, adana-mersin-ankara kadar yok. lan bir çek git.

edit: cahil arkadaşa sesleniyorum. bir ilçe il olunca, istisnalar harici köyleri ilçe olmaz. o yeni kurulan ile başka ilçeler bağlanır. imamoğlu, aladağ, feke, Saimbeyli, Tufanbeyli gibi. ama cehalet başka mirim, başka.

edit 2: komünistler, aşırı solcular pek sevmez. genelde it giremez.