bugün

eskiden korsan kitap çok almisligim oldu, bir sakınca da bulmuyordum bunda. mekanlarda bahşiş bırakmayı da saçma buluyordum mesela. ama zaman geçti büyüdük biraz öğrenciyiz, günü birlik işlerde koşturdum, kosturuyorum da halen. varsa da yoksa da az da olsa bir tip bırakıyorum artık unutmadığım takdirde. ve param yetmediyse kitap için olduğu günü bekliyorum korsan almak yerine.

bunu kendi adıma söylemek biraz beni aşar. ama benim dışımdaki diğer korsan almayan kişileri emeğe saygısı olan kişiler olarak tanımlayabilirim.
sağlam korsan 10 kitap bile alır.
Esere saygısı olan normal insandır. Korsan kitap ne ilkokulda mıyız?
Ne yazık ki ben. Utancımdan alamıyorum artık.
şimdilerde ben. sonuçta hak hukuk mefhumudur bu işler. keşke öğrencilikte de olaydı paramız almazdık, ya da uygun olaydı kitaplar.
Doğru insandır.

Edit : eksileyen elleriniz dert görmesin efendim.
ikinci el kitap alıyordur.
gerizekalıdır.ucuza kitap almak varken sikilmeyi tercih eder.
mesleği muhtemelen öğrenci olmayan insandır.
emeğe saygı gösteren insandır.
en cok ihtiyac duyulan insandir. ayrica bu yontem onu sosyallesmeye, paylasimciliga ve deger bilmeye iter. soyle ki;

- eger arkadasimiz kitap kurdu bir insansa ve durumu ne olursa olsun butce dayanmiyorsa kutuphanelere bas vurarak oradan aradigi kitabi edinebilir ve bu kendisine sonsuz bir kaynak saglar.

- eger arkadasimiz kendi gibi kitapsever bir arkadas edinmisse kendine alacagi kitabi paylasima acar ve fiyati da yarilamis olur. boylece korsan olanina verecegi para ile hem kitabi okumus hem okutmus olur ayrica duyarliligin da uzerine dusen kisminda rolunu oynar.

- eger arkadasimiz yukaridaki gruplardan birine girmiyorsa bile korsan kitap almadigi icin aldigi urunun degerini bilir ve o kitap yipranip eskimez. o kitap gozu gibi saklanir ve aktarilir. zaten hal boyle iken 2. durum kacinilmaz olur.

korsan kitap almayan insan bilincli, emege saygili ve yakin gelecegini dusunen insandir. yakin gelecek evet. cunku o insan begendigi yazari hem kitabini alip para odeyerek maddi yonden hem de cok satanlar listeleri vb. yerlere tasiyarak manevi yonden yeniden yazmaya, devam etmeye iter. boylelikle iki tarafinda mutlulugu ve cikari saglanmis olur.

korsan kitap kisa donem rant saglar fakat istikbali bir faydasi yoktur. tek faydasi bu ise soyunmus emek hirsizlarini yazlik, 4x4 sahibi falan yapmaktir ki bu da dupeduz haksizliktir. gunumuzde bu is eger bu raddeye gelmisse, eger insanlar dizilerin orta yerlerinde korsanlik ile ilgili ara bilgi ve uyarilara maruz kaliyorsa bunun tek sorumlusu yine o insanlardir. yani korsana prim yaptiran insanlar. basit bir duz mantik ile arz-talep iliskisini kurarsak, toplumun korsana talebi azalirsa bu is icin olusturulmus birimler de azalacaktir. bu da emeginin karsiligini alabilen yazarlar ve yayinevleri icin fiyatlarda azalmaya acilan bir yol olacaktir fakat iki adim otesini goremeyen korsan kitap alan insan bu dongudeki en onemli disliye comagini sokarak butun sistemi alt ust etmektedir.

sozun ozu korsan kitap almayan insan candir. sevilesi ve el ustunde tutulasi insandir. ayrica ornek teskil eder ve yatirimcidir. gelecegini daha yasanilir kilma cabasindadir ve takdire sayandir.
-maddi durumu iyi bir kişidir.
-maddi durumu iyi olamamasına rağmen emeğe ve emekçiye saydısından paraya kıyıp orjinal ürün alan kişidir.
-büyük gazetelerden birinde köşe yazarlığı yapıyordur. zaten her çıkan kitabın orjinali ona bedavadan gittiği için ne korsan kitaba, ne de orjinal kitaba para vermiyordur. yayınevlerinin gönderdiği kitaptan başka kitaplar okumaz ama bu tipler.
-kitap okumyaan kişidir. hem korsana hem de orjinale para vermiyordur.
insan değildir. korsancılar taş mı yiyecek lan.
benim gibi fantastik kurgu romanları koleksiyonu yapıyorsa gayet normal insandır. her sene en az 100 ytl bayılır misler gibi 1gr da uzulmez.
hiç kitap almadığı için dolayısıyla korsanını da almayan insandır.
öyle insandır, böyle insandır.
bunu bilir, bunu söylerim; vallahi iflas bayrağını açmak üzere olan insandır.
niye bilinmez oradan buradan şarkı türkü indirir, cd almaz falan ama tutturur illa ki kitap orijinal basım olsun diye. sonra gider 20 tl, 25 tl bayılır kitaplara. sahaf sahaf bir yere kadar canım.

bir de

(bkz: aa bu benim lan)
çok parası olan insandır, duyarlıdır.
ilkeli insandır.
"hayır efendim ben emeğe saygı gösteriyorum" diyen insandır fakat şu da unutulmamalıdır ki türkiye şartları göz önüne alınırsa o sözü söylemek gerçekten büyük bir göt ister. hele bir öğrenci için götten başka organlarıda feda etmek gerekebilir. bu orijinal kitapları biraz daha ucuz materyallerle üretip satmak fiyatını biraz olsun ucuzlatmak orijinal almak isteyen fakat alamayan insanların belki almasını sağlayabilir.
hiç düşünmediğim bir konu aslında.korsan ya da orjinal olması önemli mi ya sen oku yeter ki.
korsan kitap almıyorsa,bari orjinal kitabı alıyodur inşaallah temennisinde bulunduğum insandır.
karnı tok olduğu halde hala parası olabilen insandır. bilinçlilikle de alakası yoktur. bilinçli adam hiç olmazsa korsan kitap alan insandır.
bir zamanlar başvurduğum ama sonraları kapitalizme yenildiğim durumdur.
kitaplarda geçen her cümlede, yoğun konsantrasyonun, hayalgücünün ve eserin yaratılması için harcanan çabanın farkında olan insan.
yazara, yazarın karakterlerine, olay örgüsüne saygı duyan ve hakkını verendir. cebinden çıkan her kuruşun yazarın harcadığı çabanın, ufak da olsa, bir tebriği ve ödülü olacağını unutmayandır.
zengin insandır.
bir kitap okuma keyfimiz var,onunda eksik sayfaları olan yamuk yumuk basılmış bir kitapla içine zıçmak istemem diyen insandır. emeğe saygısı da vardır.
ancak aynı emeğe saygısı olan insan albüm satın almak yerine internetten mp3 indirir.
(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)