kişi bu durumu ilkokulda çok yaşar. öğretmenin kaldırmasından (soru sormasından) korkulur. nitekim kişinin korktuğu şey (öğretmenin soru sorması) o kişinin başına gelir. hayatının ilerleyen dönemlerinde sürekli yaşarsın bu duyguyu.

bundan kurtulmanında en iyi yolu korkmamaktır.
çoğunlukla meydana gelen olaydır. nerde ve ne zaman ne şekilde korkulursa çoğunlukla başa gelmektedir.
(bkz: sakınan göze çöp batar)
(bkz: adriana lima dan çok korkuyorum anne)
çok gelir başa. korkmamak tek çözümdür.
ileri görüşlü insanın başına gelenlerdir. her zaman için bir şeylerden çekinirsiniz çünkü olayların gidişatı bunun olacağına dair önemli ip uçları sunmaktadır. ve beklenen an gelir ve korktuğunuz başınıza gelmiştir. siz engellemeye çalışsanız bile artık iş işten geçmiştir. genelde bu şekilde olur.

çünkü korkma anına kadar yağtığınız işler olayın gerçekleşmesinin asıl nedenidir zaten. yaptıklarınızın farkında olmazsınız, ama kişisel problemlerden ama kendinize hakim olamamaktan vs vs... o saatten sonra yapacaklarınız patinaj çekmekten başka bişey değildir.
başından aşağı kaynar sular dökülmesidir.
O kadar bahtsız olursun ki, maşallah dediğin bile 40 gün yaşamaz. Genellikle çevrendekilere bir şey olmasından korkarsın ve başına gelir.
korktuğum başıma geldi gördün mü, ben seni bir türlü unutmadım.
Eğer Korkmuyorsanız cesaret gösteremezsiniz.
Tekrar ve tekrar yaşanılabilir bir durum. Korkmamakla ilgili değil herkes muhakkak bir şeyden korkar.
Ve yine başıma geldi korktuğum..