bugün

iletişimin kalitesini artırır.
karşı taraf ciddi ciddi bakınca benim gülesim geliyor anlatamıyorum ayol.
idealar dünyasında olması gerekendir. kesinlikle. iletişimi en üst seviyeye taşır. geyikse geyik, ciddi mevzuysa ciddi mevzu hiç fark etmez.
Bakamıyorum utanıyorum ...
Etkili iletişimin temel taşıdır.
Ama bu ipneler kızların hep memelerine bakıyor.
Arkadaş resmen ben ya.
Karşımdakinin gözlerine bakmazsam sanki beni anlamıyo gibi hissediyorum telefonla konuşmaktan da hiç hoşlanmam bu yüzden.
Ha bir de konuşurken kollarımı bağlasalar tek kelime edemem herhalde.
içine içine değil de göz teması gerekli.
avcı toplayıcı toplumdan kalma alıskanlıkları sebebiyle erkek bireylerin yapamadıkları söylenen eylem. avcı erkek avlanırken devamlı avını gözetmek ve gözlemek zorunda kaldığı için arkadaşlarıyla gözgöze gelmeden konuşmaya alışmıştır. fakat toplayıcı ve anne olan kadın böyle değildir.
iletişimi kolaylaştırır.
ara sira goz temasi kurmanin disinda genelde dudaklara bakarim. ses ve hareket uyumu olunca daha iyi anlasiliyor. ama bazi ciddi konusmalarda gozlere bakip dudaklarin soylemedigini satir aralarini yakalama sansi var. ama bunu abartinca da kuruntulu bi insan olma tehlikesi var. denge onemli, evet en onemlisi denge.
dik dik bakmamak koşuluyla yapılması gerekendir. yoksa karşınızdaki kişi bakışlarınızdan rahatsızlık duyar.
eğer bunun kaygısından dolayı gözlerinizi sürekli başka yerlere çekme refleksi geliştirmiş durumdaysanız, gözlerinizi karşınızdaki kişinin alnının iki ucuyla burnunun ucu arasında üçgen çizerek gezdirebilir ve bu refleksi böylece bertaraf edebilirsiniz. biraz sabırlı ve cesur olursanız bunu başarmamanız için bir neden yok.
Karsi taraf konusurken bakmak degilde kendin konusurken bakmak sıkıntı .
boş gözlerle bakıldığı zaman, bakan kişinin samıt, beyinsiz, odun olduğunu gösteren durumdur evet.
Birkaç kişinin Bakışlarımın fazla dik ve rahatsız edici olduğunu belirtmesi sebebiyle artık pek yapmadığım eylemdir.
çok zordur bence hatta bu yüzden pek kimseyle konuşmam.