bugün

komünizm denince ardından ütopya demeyeni sikiyolar da benim mi haberim yok.

anladık kardeşim ütopya bırakın şu klişeyi artık.

koskoca das kapital ve dökülen milyonlarca kan mini mini birler çalışkan ikiler ütopya desin diye yapılmış gibi geliyor artık.

not:ütopya.
Komünizm var yok değil ama karıncalarda azizim.
patates yiye yiye nereye kadar ? haklı tutum.
hayaldi bitti... var mı komünistim diyen etrafınızda? yok! çok tantana kopardı ama zaten imkansız bir düştü...

en azından dünyada komünizmin sefasını sürenler çok oldu da bizim buralarda meydanlarda "dayak yemekten" başka bir işe yaramadı. hep o meydan dayağı görüntüleri aklıma geliyor...

Şimdi "korkunç yenge" yazsam ergenler boş boş bakarlar (tabi okuma zahmetine de girmedikleri için), bilenler "sahi ya, öyle bir kadın vardı" diyecek...

http://www.historyonthene...1_Madame_Ngo_Dinh_Nhu.jpg

Madame Nhu... Güney Vietnam'ı kocası ve kaynıyla birlikte yöneten ve sömüren kadın... Batı basınında Dragon Lady olarak geçerdi, Ejderha Hanım...

Bir de kuzeyli General Giap vardı. 101 yaşına kadar yaşamıştı. General Giap önce Fransız ordusunu perişan etmiş, sonra da Amerikan ordusunu yenmiş adamdır.

https://21centurymanifest...ress.com/2013/10/giap.jpg

Ne tuhaf, o zamanlar dünyayı kasıp kavuran Vietnam'ı şimdi kimse ne hatırlıyor, ne de öldüler mi kaldılar mı, ne yerler ne içerler diye merak ediyor... Komünizmin Kuzey Kore ve Küba'da sürmesi herkesi şaşırtıyor da Vietnam kimsenin umurunda değil.

iki emperyalist blok arasındaki çekişme dünyanın öbür ucunda, Uzakdoğu'da sürdüğü sürece rahattı buralardakiler. Sonra, 1967 yılında israil saldırısıyla "sistemlerin çatışma noktası" Ortadoğu'ya kayıverdi.

Yani, bizim salim eski komünistlerin sandığı gibi Vietnam savaşı "bizim savaşımız" değildi. Tam tersine, çatışma dünyanın öbür ucunda sürdüğü sürece bizim bu köşede başımız derde girmeyecekti.

Vietnam'da "pisliği yapan" da komünistlerdi aslında.

ABD, dünya savaşının son aylarında Yalta'da varılan "paylaşım anlaşmasına" saygı gösteriyor, Sovyet nüfuz bölgesine bulaşmıyordu. işte bunun için ne Macaristan ayaklanmasında kılını kıpırdattı, ne de Çekoslovakya olaylarında.

Tam tersine, komünistler sürekli mızıkçılık ettiler. Önce Kuzey Kore güneye bulaştı, sonra da Kuzey Vietnam kendi güneyine. Daha sonra da Kızılordu Afganistan'a.

Fakat gün geldi, kapitalist emperyalistler de israil vasıtasıyla su koyuverdiler.

Sistemlerin biri battı, öteki sıkıntı içinde.

Ölülere soramayacağımız için, o zamanlar "Fruko" diye tabir edilen "toplum polisinin" copuna aşina olan eski eski komünistleri bulup sormak lazım;

Vietnam'ın yarısının değil de tamamının komünist olabilmesi için bu ülkede dayak yemeye değer miymiş?
ülkücülerin ağızlarından düşürmedikleridir. yanlış söylemdir. zira ilk çağlarda uygulanmış sistemdir. (bkz: ilkel komünal yaşam). geçmişte zaten gerçekleşmiş olan şeye hayal denmez sevgili yazarcanlar. bir ikincisi komünizm hayalse turan ideali hangi kategoride?
(bkz: şirinler)
hiç bir şey imkansız değildir... yeter ki insan olmasın öznesi...
(bkz: komünizmin bir gerçek olduğu hayali)
bir ülkeyle olacak iş değildir. tüm dünyanın sınırları kaldırıp tek bir ülke gibi davranmasıyla olacak iştir. doğal olarak hayal ürünüdür.
(bkz: gerçekçi ol imkansızı iste)
vatanımdaki ergen komünistler anlamamakta ısrar etselerde bütün dünyaca anlaşılmaya başlanmış bir gerçektir. bir kere sosyal adaletten ve paylaşımdan bahseden ne kadar insan varsa hepsi dediklerinin tam tersini yapmaktadır ya da tam tersi bi hayat sürmektedir. sovyet rusya döneminde komünist parti yöneticilerinin yaşam tarzı rus halkını komünizmden soğutmaya yetmiştir. hakeza önümüzde çin ve küba örnekleri varken ve ordaki halklar zulum altında inlerken hala bir komünizimden bahsetmek hayalden öte bir ütopyadır. zaten şuana kadar 4 ülkede uygulanmaya çalışıp ikisinde felaketle sonuçlanması, geriye kalan ikisindeyse son demlerini yaşaması komünizmin çöktüğünün en büyük göstergesidir. özet olarak komünizm bir hayalden öte gidememiştir ve gidemeyecektir.
kominizm ne?

komilerin kombi olduğu bir şey mi ? hayat ne garip ağaçlar böcekler komiler. komünist yazmayı beceremeyen insanların komünizm ya da herhangi bir -izm hakkında fikir belirtebilmeleri. komik şeyler hep bunlar.
proloterya sınıflaşamamış sınıftır. eğer sınıflaşmış ve sosyalist aşamada hukukun verdiği güçle burjuvazi yi veya sermaye sahiplerini yok etmiş olsalardı şimdi komünizm in realitesinden bahsediyor olacaktık. ancak komünizm bir hayal olarak kaldı, neden? komünist ahlak yetmedi karl amcanın dediğinin aksine. sınıf bilinci oluşmadı proloterya da. ya da onlar zaten bir sınıf değildi.
komünizm aslında devlet, erdemli şehir, güneş devleti gibi ütopyalardan biridir. dünya üzerinde hiçbir topluluk tam anlamıyla komünal yaşayamamış ve tam anlamıyla sosyal kolektivizmi uygulayamamışken, komünizm bunu eleştiren ve tüketim araçlarının ortak kullanımı, dünya vatandaşlığı (bkz: stoacılık) vb. unsurları taşıyan bir ütopyadır. ütopyanın da anlamı gerçek olmayan, tasarlanmış devlet yönetimi olduğundan diyebiliriz ki komünizm bir ütopyadır. ütopyalarda birer hayaldir. bu durumda komünizmde bir hayaldir.
her anti sosyalistin bildiği tek şey sanıyorum yıkılan sovyetler.

uzaya ilk insanı gönderen güçten bahsediyoruz ey salak. herkes atom bombası kasarken sanayi maksadı ile kurulan ilk nükleer santralden bahsediyoruz, yüzlerce nobel ödüllü bilim adamından bahsediyoruz, 1980 yılı itibari le 15 öğrenciye 1 öğretmen -aynı dönemde abd de 22 öğrenci- 100bin kişiye 350 doktor abd de 282. bu gücün başarısız olduğunu mu düşünüyorsun. o zaman yanılıyorsun çünkü bu güç, karma ekonomiye geçince çöktü. bahsedilen gücün karşısında dünyanın tüm kapitalist devletleri ve onların yardakçıları natoyu kurdular. hiç baktın mı nato doktrinine anlaşmasına ne yazıyor. tamamen savunma ağırlıklı.

senin tuttu dediğin gücün tamamına siz hepiniz ben tek demiş bir güçten bahsediyoruz. aynı verili dönemde sağlık ve eğitimde diğerlerini sollamış bir güçten bahsediyoruz. o değil kişi başına gayri safi milli hasılası 4500 dolar olan bir ülkeden bahsediyoruz. (iktisatçı işletmeci bunu iyi bilir kişi başı demek toplamın nüfusa oranı demek, yani herkes kapitalizmde 4500 kaaznıyor demek değil. yarısı aç amerikanın, açlık seviyesinde). ama sosyalizmde herkes aynı parayı alıyor. hizmetlerin tümü de bedava.

ayıl da gel.
Komünizm burada yazan, burada yazmayan herkesin göremeyeceği hatta şu anda eğitim alan hiç bir çocuğun göremeyeceği bir aşama, yaşama biçimidir.

Şöyle ki komünizm kimseye bu yaşayış biçiminin hayal olup olmayacağını zaten sormaz ve kurcalamaz, savaşanlarda komünizm için savaşmaz. Komünizm !Dünya nın sınırlı kaynakları! kapitalizm tarafından tüketildiği vakit mecburen zaten gelecektir. Öyle ki dünya ya hükmeden enerji şirketlerinin çıkaracağı bir şey kalmayacak, tüketim dengesizliği artmaktadır. Dünya yok oluşa gitmekte artık bu tüketimi karşılamıyarak bazılarına kaynağını kesecektir. Bu kaynağı kesilenler yine aç olan insanlar olacaktır elbette, sınırlı olan ve güçsüz olanlar ortak yaşarlar, yaşamak zorundadır. (bkz: ilkel komünal toplumlar)

Demek istediğim şudur ki artık kapitalizm anlamsızlaşacak insanlar dünya koşullarından kaynaklı bir arada yaşamaya mecbur kalacaktır. Bunun modern bir birliktelik olması zaten komünizm in ta kendisidir. Komünizm bir yönetim dikta, demokrasi biçimi falan değildir. Yaşayışın ta kendisidir. Yani kimse komünizmi getirmeyecek insanlar kendi aralarında sözleşerek komünü seçmek !zorunda! kalacaklar.

Bu sürecin hızlanması için ise kendi kendini yok edecek sosyalizm bir hayal olabilir. Fakat onun da hayal olmadığı artık su götürmez. Dünya bir kesimin tüketimini karşılarken diğer kalabalıklarınkini karşılamakta zorlanmaktadır. Kaybedecek bir şeyi olmayan insanlarda her şeyi yaparlar. Sadece bir öndere ihtiyaçları olacak, oda komünist partinin kendisi olacaktır.
eşitliğin hayalini güden komünizm bugün bir hayalden ibarettir. insanlar eşitliği istediği kadar istesin yine insan hayallerde yaşamayı da aynı oranda ister. böyle bir gerçektir bu.
bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek hayali bir düşüncedir.Zavallı,kendini kominist sananlar ise bu hayalle ömür boyu gercekleşir belki diye beklemektedirler.
yoktur zira sosyalizm tarihsel bir zorunluluktur üretim araçlarının değişmesi sonucu istense de istenmese de geçilecektir.
beni en çok denenmiş ama başarılamamış ve yıkılmış olduğunu iddia eden salaklar güldürüyor. komunizm her gerizekalının anlayabileceği tanımı ile tüm dünyanın sosyalizmin biraz upgraded versiyonu ile yönetilmesidir.

şimdi 10-15 ülkede sosyalizmin yaşanmış olması komunizmin denenmiş olduğu anlamına gelmez. aksine dünya tamamen sosyalime yöenlmiş olsa bile o zaman bile yine de sosyalizmden komunizme geçiş için bir süre gerekecektir.

öte yandan sosyalizm için elbette denendi tutmadı denilebilir. denenip de tutan var mı ey yavşak demek istiyorum. kapitalizm, monarşizm, şeriat, dinle sulandırılmış faşizm, dinsiz faşizm. hepsi denenmiş bazıları hala deneniyor ve hepsinde kesintisiz çözülemeyen sorunlar var.

çünkü sorun ta en başında mağaramızdan çıkıp tarımı bulup tüketebileceğimizden fazlasını üretmeye başladığımızda ortaya çıkan ezen ve ezilen arasında yaşanan ezen avantajına fayda sağlayan durumdur. bunu çözmedikten sonra bu ilişkiyi aynen devam ettirmek için ister feodalizm dene ister faşizm ister krallık olsun istersen de ezilenleri kandırmak için allah var de cenneti var de, tüm fakir avam aslında zenginlerin çok mutsuz olduklarını ve hepsinin dağ başında bir dere kenarında ahşap bir evde mutlu yaşamayı tercih edeceklerini sanarak cennete gitsinler.

ha hayalse de, insanın insan olarak yaşadığı bir hayalden daha güzel ne var. varsın gökyüzü hepimizin üzerinde daim gri olsun.
dünya kör gidişle yaşanmaz bir yer haline gelince, hor kullanılıp bir harabeye dönünce, açlık-kıtlık ve korku en üst seviyeye çıkınca sike sike getirilecek sistem. biz dedik ki dünyayı sikmeden, insanlar birbirini ezmeden, fakir fukara bırakmadan bu sisteme geçelim. anlamadılar. biz görmeyiz belki ama bir gün sona kalanlar görecekler nasıl bir zorunluluk olduğunu. bizler dünyayı daha yaşanılır bir yer kılmak için istiyoruz şu an, zamanı geldiğinde ise sadece yaşamak için mecbur kalınacak sistemdir.

(bkz: #7745014)
kapitalizmin yıkılması hayaliyle eşittir. * *
(bkz: hassiktir diyoruz hassiktir)

değildir, olamazdır.
(bkz: gerçek)
düşünce olarak hala vardır ancak şu anki durumda gerçek komünizmin olduğunu sanmıyorum. hele ki türkiye'de.
komunizmin, uzun soluklu bir sürece gereksinim duyduğu kesindir. dünya insanları, bu denli evrensel düşünceye hazır değiller henüz.

misalen,

anadolu insanı, 'komşusu açken tok yatmayı' ayıplanacak bir davranış olarak kabul ediyor. yani, cevher var! gerekli vicdana da sahip bu toplum. sadece; işlemek gerek. o'na; nijeryalı bir çocuk aç yatarken de tok yatmayı ayıplanacak bir davranış olarak kabul ettirebildikten sonra, şu! misak-ı milli sınırlarının ötesine adım atılmış demektir.

- evet! belki bu gün değil! yarın da değil! ama öbür gün neden olmasın.