bugün

sinifin en arka siralarinda eglenceli muhabbet eden firlama ogrencilerin nesesini kaciran ogretmen repligidir.
bir türlü güzel bir cevap bulunamayan söz..*
hayır belki ben senin gülmeni istemiyorum , belki hayatımda yapacağım en son şey seni güldürecek birşey söylemek olacak. nerden biliyosun? hem söylemek zorundamıyım? herşeyi bilmek zorundamısın? diye isyan etmemi sağlayan hocaların tipik cümlesi. *
geyiğe fransız kalan espri anlayışı dar kişilerin, -ki genellikle öğretmen ya da ortamın dar kapasite sahibi elemnıdır bu-klişe repliği.
psikopat ogretmenin arka sıra ogrencisine ayar vermesi.

insan, ulan biz iki kisi gulduk problem yaptın, hep birlikte gulsek ne bok yiyeceksin. hem espri ince sen anlamazsın demek ister ama homurdanarak mezuniyeti bekler.
önce biri krize girer, sonra yanındaki gülmeye başlar, sonra onun yanındaki, onun önündeki, onun çaprazındaki derken tüm sınıfın yarılarak gülmesinin içine eden, her seferinde cevap verilmesi gereken klasik hoca repliği.
yabancı bir hocanın sınıfında iseniz türkçesine doğru dürüst cevap veremediğiniz soruya bir de ingilizce cevap vermek zorunda kalırsınız. aşağıda bir örnek mevcuttur.

+why are you laughing? (niye gülüyorsunuz?)
-şey biz derr... *
+please speak in english! (ingilizce konuşsana!!!)
-we were doing... *
- komik bir sey varsa soyleyin biz de gülelim
+ hocam ayıp ama, yoksa siz bizimi dinliyosunuz.
hocalara fakültede öğretilen ilk cümledir.
-ismet! komik bir şey varsa söyleyin biz de gülelim?!
+mizah anlayışınızın dahilinde olduğunu düşünmüyorum. zira olsa bile, bu bana kabalık olacaktır.
-hmm.
ayar tonunda söylenen cümledir.

-komik bir sey varsa soyleyin biz de gülelim ?
+sen gülemezsin lan ayı!

diye ayar da verilir.
dersin hocasi helikopter gibi kafasini sallandirarak:

-komik bir sey varsa soyleyin biz de gulelim
-tiffssdds.. hocam soyleyemeyiz kusura bakmayin
-saygisizlik yapmayin. mevzuyu ogrenelim bakalim neymis o guldugunuz sey.
-ama hocam...
-kesin lan soyleyin cabuk!
-fermuariniz acik hocam! (sinifin yarilma histerisine girmesi)
-ne?! hani!.. tuh!.. sey.. kem ve de kum...

(aynen yasanmistir)
"sana gülüyoruz hocam" cevabıyla örtmeni emekli edebilecek cevabı vermenin mümkün olduğu, fena halde klişe cümledir!
o anda eğlenilmekte olan kişi tarafından kurulmesı muhtemel cümledir.
(bkz: kamer genc)

(bkz: niye guluyorsunuz)
bu soruya muhatap olan kişilerin güldükleri şeylerin ortak noktası, soruyu sorana söylenmemesi gerektiğidir. *
Mozoşist öğrencinin beklediği sorudur.

+ Niye sırıtıyosun komik bir sey varsa soyleyin biz de gulelim
- Siz böyle esprilere gülmezsiniz biz mal oldugumuz için ota boka gülüyoz. Siz derse devam edin lütfen.
(bkz: şimdi anlatınca komik olmadı ama)
cem yılmaz stand-up gösterisi sırasında hoca öğrencilerine bakarak;
-ne gülüyorsunuz söyleyin biz de gülelim.
+ya hocam artık gerçekten bsg.
okul hayatinin en klişelesmis cumlesidir.
çocukken en çok zoruma giden duruma karşılık söylenen ama pekte rahatlatmayan söz.

rahatlatmaz çünkü siz bunu söyledikten sonra kıkırdamalar daha da çoğalır.

en güzel yöntem:

(bkz: açıkta bir şey mi gördün)

(bkz: şeyini görmüş deli gibi ne gülüyorsunuz lan)
iki yakın arakadaş bakışarak gülüşmeye başlar arkasından gelen fixs sorulan sorudur.sanane be kardeşim sanane diyesiniz gelir ama o anda gerçeği söylemektense çoğunluğu yalan olan bir şey söylenerek konu kapatılır.
sınıfta hocanın yedeğine kitleyi alarak gerçekleştirdiği gizli nice birey lincinin afişe cümlesidir.
yılların eskitemiyeceği öğretmen klişesi. çok gıcık oluyorum ama ben de sarfedicem bunu ileride.. *
kompleksli öğretmen cümlesi.