bugün

okulda kavgaya karışan bir çocuğa verilen ceza.
çocuğun haftada 3 gün kitap okuması gerekiyordu, ancak kendisi naaptı dersiniz??
kitap okumak yerine hapiste yatmayı tercih etti.
http://www.internethaber..../news_detail.php?id=50098
iyi niyetlide olsa iç açmayan karardır . kitap okumayı ceza müeyyidesi olarak düşünmekten öte, aynı cümle öbeği içerisinde kullanmak dahi şık durmuyor .
(bkz: kitap okuma cezasına geçmiş olsun dilekleri)
muadili cezalara için:

(bkz: rtük ün kanallara belgesel gösterme cezası vermesi)
sabah programlarına(sabah sabah seda sayan) ceza amacıyla ; o programların yerine , belgesel koyan zihniyete yakın bir zihniyettir kitap okuma cezası veren zihniyet.
yaz kızım...

- kitap okuma cezası

* her ay kitap okunup, özeti mi yapılır amk ? keşke içeri girsedim.

bugün itibarı ile gazete de okuduğum haber.
eşine çiçek götürme cezasına çaptırılan iki eşli bir adamda mevcut ülkemizde. keşke bir şeyler öğretse bu cezalar insana dedirten durum...
tck md. 50 de düzenlenen 'kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar' kurumu kapsamında uygulanan müeyyidedir.
ceza değildir, aksine mükafatlandırmaktır.
rtük'ün tv kanallarına ceza olarak belgesel yayınlama cezası verdiği bir ülkede olmayacak bir şey değildir.
böylesine ceza denmez ödül denir*
bana, suçluya verdiğin cezayı söyle , sana nasıl bir ülke olduğunu söyleyim*
yönetenlerin halktan daha beter karacahil olduğu ülke
sadece gelişmemiş ülkelerde yaşanılan durum. çünkü gelişmiş hiç bir ülkede kitaplara ceza uygulaması gözüyle bakılmaz. kitap yaşam tarzıdır onlar için. ama ülkemizde..
sistemin kendi çıkarları için geliştirdiği görsel manipülasyon ağının, 'okuyarak gelişen bilinç' yerine 'izleyerek gelişen bilinç'i yaratmasıyla, okumanın eziyet halini almasından doğan cezalandırma biçimi.

(bkz: kaç kere dedim şöyle komplike cümleler kurma evladım)
kimine göre ceza kimine göre ödül olan adalet sisteminin bir meyvesi.
ödül gibi cezadır. her eve lazımdır.
bir insan'a verilebilecek en güzel ceza .
~kişisi'ne göre değişir ; keşke bana da verseler .
işten güçten okuyamaz olduk vesile olur belki ..~
elli yaşında bir adam da sinemaya gitmeme cezasına çarptırılmıştı. adam o güne kadar hiç sineaya gitmemiş.
okuma özürlü insanımıza gerçekten cezadır. cezayı alan kişi'nin seksüel kitap tercih etmesi muhtemeldir.
daha çok çocukken verilen bu tür cezalar ilk başta örnek bir davranış gibi görülsede kötü sonuçlar doğurabilecek bir önermedir. Zira kitap okumayı bir ceza olarak gören yetişkin olmayan bir kişi yaşamının geri kalanını da bu anlayışla sürdürebilir. yaşamının her anında okuyacağı kitabı kendisine verilmiş bir ceza olarak görebilir..
bizim ülkemizde olur.
şu sıralar mahkemeler tarafından sıkça verilen cezadır. insanlara ceza için kitap okuma verilebiliyorsa, ceza almayan bir vatandaş ise ben ceza almadım ki neden kitap okuyayım diyebilecektir.
kitap okumak ve ceza kelimesini yanyana getiren zihniyetin ta...

kitap okumayı ceza olarak algılayanlar düşünmüyorlar mı hiç bu kişi ileride kitap okuyacak olsa bile artık okumaz.
ülkenin neden gelişmediğinin göstergedir. amk kitap okumak diye ceza mı olurmuş? klasikleri sevmezsin, felsefi kitapları sevmezsin ama eminim çavdar tarlasında çocukları okumayacak bir insan yoktur. bukowskinin ekmek arasını okumayacak kişi yoktur. gidipte çocuğa vadideki zambak gibi karın ağrısı kitapları okutmayın bunları verin o herifleri kütüphaneden çıkartabiliyor musunuz?
ceza olarak adlandırlması hoş olmamakla birlikte, güzel bir ıslah etme yöntemidir. hafif bazı suçlar için hakimlerin hükmedebildiği bir uygulamadır, bazı örnekleri basına yansımıştır.