bugün

Hiçbir şeyi kanıtlamak istemiyorum, kendimden başka kimseye zarar vermeden sadece yaşamak istiyorum. Bunu yapmaya hakkım var, değil mi ?

Bütün Mutluluklar Birbirine Benzer/ Tolstoy
görsel
görsel

Bu hayatın bir manası olmak icap ederdi. insan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.

içimizdeki Şeytan, Sebahattin ali
Emile zola - toprak.
1946 basım olduğu için okuması apayrı bir zevk.
görsel
görsel
beni o limana çıkaramazsın.
•••bazı kitaplar vardır,bazı şehirler vardır,bazı şarkılar,bazı notalar,isimler..
hepsi ayrı ayrı bir insanı hatırlatabilir.
unutulmayan anıları,unutulamayan anıları veya asla unutulmak istenmeyen.
- kitaplara konu olabilecek aşklar yaşayabilmeniz ümidiyle-•••
-02.05.2017 01:52
“ sana kişisel özgürlüğünü değil, milli özgürlüğü vaat ediyorlar. sana insanın öz saygınlığını değil, devletin saygınlığını vaat ediyorlar; kişilik büyüklüğünü değil ,milli büyüklüğü. kişisel özgürlük ve büyüklük senin için yabancı, karanlık sözler olduğu için, oysa milli büyüklük ve devletin çıkarları, kemik köpeğin ağzını nasıl sulandırıyorsa, senin iştahını arttırdığı için, onları alkışlıyorsun”

“efendilerin, senin tarafından yükseltildiler, senin tarafından beslendiler, maskelerini indirmiş olsalar bile, belki bu yüzden. sana dümdüz ve açıkça söylediler: sen, sorumluluğu olmayan aşağılık bir insansın ve öyle kalmalısın. sen de onlara “yeni kurtarıcı” diyorsun ve hurrayla alkışlıyorsun. yayaya-şaşaşa-yayaya-şaşaşa!!”

+wilhelm reich-dinle küçük adam
görsel
içinde papatya var diye attım. Steinbeck’ in alev romanından.
"hiçbir sarhoş kendi bokunu yemez"

gabriel garcia -kırmızı pazartesi.
görsel
güzel insan.
“Nereye gidiyorsan, ne görüyorsan, yanında kim varsa, ne oluyors,tek sefer.”
görsel
“oysa hayat, her bölümünde ayrı bir hikayenin döndüğü neşeli bir dizi değil, sonunda herkesin öldüğü ve katilin bulunamadığı sıkıcı bir filmdi.”

“içi ne kadar doldurulursa doldurulsun, yine de hafiftir hayat. çünkü altı deliktir. delikse ölümdür. bütün kazançlar bu delikten kayıp gider.”

kinyas ve kayra - Hakan Günday
geçmişe özlem duymak, sadece zaman kaybıdır.
hakan günday - azil
insan oğlum bu,isyan etme kitap.
kaderin böyle koca kafanı ey yoluna devam et.
görsel
Bir insan kendini gösterecek bir şey yapmazsa, yavaş yavaş unutulur gider.

Cemile/ Cengiz Aytmatov

hepiniz kendinizi bir şekilde, birilerine kanıtlamak istiyorsunuz! unutulmaktan korkuyorsunuz, biliyorum...
Fazlasıyla belirsiz bir sözcük olan vicdan denen şeyden kaçamıyorsunuz.
hayatın ve tutacağın yol hakkında kararsızlığa düşüp de bir ışık aradığın zaman, fikrini ve görüşünü soracağın kişiyi iyi seç. düşün ki, isabetsiz bir fikirden hareket ederek verdiğin karardan bütün ömür boyunca pişmanlık duyman mümkündür. fakat isabetli bir fikirden aldığın ışık da bütün ömrünce yolunu aydınlatır.

ord. prof. dr. ali fuat başgil / gençlerle başbaşa
görsel
burjuvazi doyuma ermiş menfaattir. dün iştahtı, bugün alabildiğine bolluktur; yarın tıka basa doygunluk olacaktır.

sefiller/ victor hugo

tıka basa doygunluk çağının de ötesine geçildi, ne öngörü ama...
"Başkalarının suçunu deve yapıp gözünde büyütüyor, kendi kabahatini iğne yapıp yakanda gizliyorsun."
"Beni sevmeni falan beklemiyorum, seni sevdiğime pişman etme yeter."
“Şu an ölsem tatmin olmuş bir şekilde mi ölürüm? işin sırrı bu. Kişi kendine, çocuk halinin bugünkü haliyle gurur duyup duymadığını sormalı.” (bkz: Büyüdüğün Zaman Anlayacaksın)
görsel
bırakma..
görsel
''Fuhşun felsefesini yapmak namusun müdafaasını yapmaktan daha kolaydır.''
Ruh Adam