bugün

Şu anda sana güzel bir söz söylebilmek için on bin kitap okumuş olmayı isterdim dedi. Gene de az gelişmiş bir laf söylemeden içim rahat etmeyecek; seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda.

Oğuz atay - tutunamayanlar.
En sevdiklerimden.
"yarayla alay eder, yaralanmamış olan."
romeo ve juliet - william shakespeare
Artık acı hissetmiyordum. Çevremdeki her şey bana huzur veriyor gibiydi: yüzümü okşayan hafif esinti;boş sokaklarla,kapalı kapılar ve pencereler, insanlar tarafından dışlanma, aynı zamanda onları dışlayabilme duygusu; her şeye, yeryüzüne, gökyüzüne hatta ağaçlara bile yabancılaşma. Ait olmadığı büyülü bir dünyada yürüyen bir kadın gibiydim.

Sıfır noktasındaki kadın/ neval el seddavi
Şöyle bir bakarsın hayatına ve tam da bitti dediğin anda, her şey yeniden başlayıverir. Içinin karanlık dehlizlerinde yıllarca kapalı tuttuğun gün ışığı, birdenbire yeniden parlamaya başlar. Ufacık bir kıvılcım, minnacık bir ateş, bütün umutlarını tekrar yeşertmeye yetiverir. Insan umut dolu bir yaratık...

Ve Kızın Adı Gece-Ertürk Akşun
Acının yolu ise Mors alfabesi gibidir. Uzun bir çizgi, acı; küçük bir nokta, mutluluk; uzun bir çizgi, acı; küçük bir nokta, mutluluk; uzun bir çizgi, acı; küçük bir nokta, mutluluk. Acılar sarsıcı ve uzun, mutluluklar çıldırtıcı ama kısadır. Her uzun acı, kısa bir mutlulukla ödüllendirilir. Her kısa mutluluk uzun bir acıyla cezalandırılır. Acıyı seçenler hiç sıkılmazlar ama acılarla mutlukların gitgelinde çalkalanıp dururlar, acı çizgilerinde mutluluk noktalarını bekler, mutluluk noktalarında şimdi bitecek diye endişelenirler.
Ahmet ALTAN Gece Yarısı Şarkıları
‘’Ah, acı gerçek şu ki, kader aslında kozmik bir tuvaletti. Özgür iradeye sahip olamayanları içine atıp üzerlerine sifonu çekmek evrenin doğasında vardı. Durağanlık hareketsizlik demekti. Değişim hızdı. Kader- dans edenler yerine hareketsiz duranları tercih eden bir keskin nişancıydı. ‘’

Ateşten Doğan, Karen Marie Moning
görsel
Savaş dönemi liderleri uçakları zırhla güçlendirmeleri gerektiğine karar verir ve geri dönen uçakların
vuruldukları yerlere bakarak bu kısımlara ilave koruma zırhı yapılmasına karar verirler. Bir kişi ikaz eder çünkü en önemli yerler tam tersidir. Dönemeyen uçaklar Beyaz alandan vurularak düşmüştür.

Karakutu düşünme modeli- matthew syed
insanlar gözleriyle değil, kalbiyle baktığı zaman görebilirler.

Küçük Prens/Antoine de Saint
-"Elfler der ki:uzaktan atılan bir ok veya kaderin bir talihsizliği dışında hiçbirşey hurin in oğlu turin i öldüremez."
-"ve onun adı saurondu kötü olan,nefret uyandıran. Melkor un en gözde uşağıydı onu efendisinden biraz daha az kötü yapan şey,yaptığı işleri kendi adına değil efendisi adına yapmasıydı."
Silmarillion.
Fikir sahibi olmaya, mal sahibi olmaktan ziyade lüzum göreceğimiz gün hakiki zenginliğin sırrını bulacağız:
Bütün fakirliğimiz, maldan evvel fikrin kıymeti hakkında pek az fikir sahibi olmamızdan ileri geliyor.

eğitim- gençlik- üniversite / Peyami Safa
'' Selim bir Günselisi olduğu için bütün bunları anlatabildi ya Günselisi olmayanlar ne yapacak aylardır işte bunu düşünüyorum ''
Benim şansım Bekir ve Ali'ydi. Nolmuş yani piçsem? Ne olmuş dünyada tek bir akrabam yoksa? Sırtımı dayayacağım, gözümü bile kırpmadan canımı vereceğim insanlar var. Baba gibi Bekir, yıkılmaz duvar gibi Ali'm var. En olmazım, ulaşılmazım Duygum var. Her şeye rağmen... - Sedat
"Kimseyi istemiyorsun yanında, ama durup durup da yalnızlıktan şikayet edesin geliyor. Bir şeyden şikayet edebilmek için bile insan lazım. Öyle hileli bir şey bu."

olduğu kadar güzeldik.
iyi bir ruh bilimcisi olan Dostoyevski şöyle der: "Bir insanın karakterini uzun süren psikolojik araştırmalardan çok, gülüşünden anlamak mümkündür."

insanı tanıma sanatı/ Alfred Adler
Karnının acıktığını hisseden güzeller güzeli linda hemen oracıkta bulduğu küf kokan, sapındaki plastiği erimiş, solgun, hüzünlü tavasıyla kendisine sucuklu yumurta yapmıştı.

Gogol, aç karnına sen sen değilsin.
Kimi zaman kendi kendime büyük planlar yapıyor, kendimi her işe ve her şeye layık görüyorum. Kendi kendime "Evet, yalnız canından usanıp her şeye başını çeviren kimseler büyük işler yapabilirler" diyorum. Sonra kendime soruyorum: "Neye yarar? Ne faydası var? Delilik, hepsi de deliliktir! Hayır, vur, öldür kendini, bırak leşin ortada kalsın, git hadi, sen yaşamak için yaratılmamışsın. Biraz felsefe yap, senin varlığının hiçbir değeri yok. Senin elinden hiçbir iş gelmez!" diyorum.

Sadık hidayet - Diri Gömülen
gurur duydukları bir şey var. ne diyorlar onları gururlandıran şeye? kültür diyorlar ona. kültür, onlara çobanlarının karşısında ayrıcalık kazandırıyor.

Buyurdu zerdüşt.
"Kelime çok, anlam az.. Yasa çok, adalet az.. Geveze çok, konuşan az.. Yürüyen çok, ilerleyen az.. Yanan çok, pişen az..."
Kara gözlüm bana mı bakıyordu, benden öte başka bir hayata mı? Hüzünlü müydü, gülümsüyor muydu, yoksa hüzünle mi gülümsüyordu anlayamadım.
(bkz: benim adım kırmızı)
Önemli olan tek bir an vardır, o da şimdidir. En önemli an şu andır çünkü bir tek ona sözümüz geçer. insana en gerekli olan kişi şu anda yanında olan kişidir. Çünkü hiç kimse günün birinde bir başka işinin düşüp düşemeyeceğini bilemez. Ve de insan için en önemli uğraşı o an yanında olan kişiye iyilik yapmaktır. Zira bu, insanın yeryüzüne gönderiliş gayesidir!

insan Ne ile Yaşar -L. N. Tolstoy
görsel
Muhteşem ötesi.
Uyuyalım. insan uyudumu her şeyi unutur.

şeker portakalı/ José Mauro De Vasconcelos
Nazım hikmet'ten Suat derviş'e.
görsel
"sustu. Konuşmak lüzumsuzdu. Bir daha kimseye ondan bahsetmeyecekti. Biliyordu. Anlamazlardı."

Aylak adam.
yeniden iyi biri olmak mümkün.
-uçurtma avcısı
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar