bugün

"Ne kalptir ihanet etmiş, ne kalptir kaybetmiş olduğun."
bebek
ne zaman bir bebek
görsem
hep bebek gelir
aklıma.
(Kazım Kılınç-Güneşsiz Yaz Olur Mu?)
Bundan daha anlamlı çok az şey gördüm ahahah
görsel
Bir şey ters gitmeye başladı mı, insanı ağlatana kadar ters gider."
Stephen King
Kabuslar Pazarı, Stephen King
“Yapmamız gereken Tek şey, bize verilen süreyi ne yaparak değerlendireceğimize karar vermek.”
J.R.R. Tolkein
görsel
Başka bir dünya seçemez miydim kendime? Gerçekten özgür müyüm? istediğim anda, istediğim yere gidebilirim, beni hiçbir kuvvet durduramaz; ama bu daha da beter. Demir parmaklıkları olmayan bir kafeste gibiyim.

Akıl çağı, jean paul sartre.
"Umutlarla dolu bir hayat, taşınması zor bir hayattır."

Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati- Douglas Adams
görsel
"Gözlerin gülümsüyor, insanlığa aykırı bir biçimde. Tanrının yüzüne bakıp da kopya çekerek cenneti yarattığı, melekten devşirme bir varlıksın sadece, en pür halinle. Şimdi kim bilir kaç felaket senaryosu intihar etti bilinmeyen şehirlerde. Kaç melek kendini astı yıldızlara seni gördükten sonra. Herhangi bir huri, kibirlenebilir cennette, kızma onlara. Seni görmediler, seni bilmiyorlar, seni tanımadılar. Seni tanısalardı, huriler adın ile anılırdı, kıskanırdım."
yediğim her kırbaç darbesinde aynaya bakıp daha güçlenip öfkem arttı...
ekmek arası buko baba
herkese renkli günler
"Böcek olmayı çok arzuladım. Yazık ki buna bile layık olamadım."

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski- Yeraltından notlar
görsel
"Sürekli yasak olan şeyleri saymaları da ayrı bir psikolojik savaş olsa gerek. Yapacaklarımızı saysalar kendileri zaman kazanmış olacaklar ki onların zamana da pek önem vermedikleri her hallerinden belli. Tek değer verdikleri ay dolunca maaşlarını almaları. Bunu o anda anlamak biraz zor, zaman geçince bunu ağızlarından duymak mümkün oluyor; "ne yapalım ekmek parası" şeklinde..."

- F tipili zamanlar
"Bahara hazırlanan islamcı yayınevleri daha kitabın ilk kelimesini duyar duymaz bana uzun bir adliye koridorunun sonundan veya hapishane mazgalından bakar gibi oluyorlardı. Niçin kendilerinin seçildiğine dair içlerinde bin çeşit komplo teorisi imalatına başlıyorlardı. Camekân gibi gözlerinden içerdeki hummalı imalatı görebiliyordun. Sonrası lafı güzaftı, kem küm faslından sonra hele ver bi bakalım ne yazmışsın diyen bile olmadı. Parmak izleri dosyada çıkmasın diye zâhir, ellerini bile sürmediler. Kataloğunda, rafında cihad, hareket, şehadet kelimeleri geçen kitaplardan bolca bulunduran, bu kelimelerden ekmek yemiş yayınevleri anlattıklarım arasında başı çekiyordu."

- Cihadın mahrem hikayesi

"Bir sel dağlardan aşağı olanca tehlikesiyle akarken islamcılarımız arazinin en emniyetli kısımlarına itinayla yerleşme telaşına düşmüşlerdi. Üstlerine başlarına su sıçramasına bile razı değillerdi, ben sele atlamayı (mı) öneriyordum (?). Benimle ikinci bir kez görüşmeleri bile önlerindeki ilk otuz yıllık kalkınma planlarına zarar verebilirdi. gülümseyecek olduklarında ilçe parti başkanları kadar içtenliksiz gülümsüyorlardı ve bitiriş cümleleri kişilikleri kadar pastorize ve standartizeydi.
Hayırlı olsun.. olsun muhterem."

- Cihadın mahrem hikayesi
“Bence dünyanın en aşağılık yaratığı, kadınları döven bir erkektir,”

O, Stephen King
.

cümle bitişi temsil eder.
Ve ertesi sabah tarihi eser sandalyeleri antika müzAyedesine almayı kafaya takmıştı kaldığı yaşlı ailesinin köy evinde giderken dayanamadı ve açıkçası artık patlamıştı milyonluk satışa çıkaracağı antikalar için :
-amca dünkü oturduğumuz eski iskemlelerinizi göremedim bugün ve amca gönüö zenginliğini gence tokatladı birkaç kelimeyle
-bir misafirimizi üşütürmüyüz hiç genç yavrum onlar dün sizin sıcacık huzurunuzdu sobada ne de güzel ısıttı.
Ve ertesi sabah tarihi eser sandalyeleri antika müzAyedesine almayı kafaya takmıştı kaldığı yaşlı ailesinin köy evinde giderken dayanamadı ve açıkçası artık patlamıştı milyonluk satışa çıkaracağı antikalar için :
-amca dünkü oturduğumuz eski iskemlelerinizi göremedim bugün ve amca gönül zenginliğini gence tokatladı birkaç kelimeyle
-bir misafirimizi üşütürmüyüz hiç genç yavrum onlar dün sizin sıcacık huzurunuzdu sobada ne de güzel ısıttı.
sanki tüm hayatım boyunca yanlış melodiyle dans etmiş gibiyim.

nietzsche ağladığında, yalom.
Hakkın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber aksın. Düzenim bozulur hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?
Şemsi Tebrizi
sensizligi ogrendim..
görsel
Kuşlar uçmaya hakkı olduğu için değil, kanatları olduğu için uçar.

hayvanlardan tanrılara sapiens, yuval noah harari.
En iyiyi ararken iyiyi kaybediyorsunuz.
Aforizmalar, Franz Kafka