bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  güneşin doğuşundan kırkbeş dakika sonrası, tam tepe noktasına gelişinden ve güneş batmadan önceki kırkbeş dakika öncesindeki zaman dilimidir. islama göre bu vakitte uyumak ve namaz kılmak mekruhdur.
  ukbe bin âmir el cühenî (r.a)' ın dediğine göre: "üç vakit vardır ki, rasûlullah (s.a.s) bize bu vakitlerde namaz kılmamızı ve ölülerimizi defnetmemizi yasakladı; güneş doğduğu zaman yükselinceye kadar, güneş tepe noktasına geldiği zaman zevaline kadar, güneş batmaya meylettiği zaman" . 'dır.
  7 ... zeka oyunu
 2. 2.
  tdk ya gore;

  1.namaz kılmanın mekruh olduğu vakit, vaktikerahet.
  2.akşamcılar arasında içkiye başlama zamanı..
  2 ... mrtince
 3. 3.
  argosa akşamcılşarın içkiye başlama vaktidir.
  ... azek
 4. 4.
  (bkz: sagopa kajmer)
  1 -1 ... yagmurlu hava
 5. 5.
  sabah güneş doğduktan sonraki 45 dk.
  akşam güneş batmadan önceki 45.dk

  özellikle akşam kerahetinde uyumamak lazım.
  2 ... bilgehan
 6. 6.
  ikindi ile akşam arasında yatmamak lazımdır. Herkes bu vakitte yatmanın zararını bizzat tecrübe ederek görmüştür. O vakit yatıp da kalkan kimse sersem gibi olur, bir türlü kendisini toparlayamaz.
  3 ... a nick
 7. 7.
  gün içerisinde, namaz kılmanın tavsiye edilmediği, güneşin yeryüzüne dik açılarla durduğu zamanlardır.
  güneş doğduktan sonraki 30 dakika
  öğle ezanı okunmadan 15-20 dakika öncesi
  akşam ezanı okunmadan 45 dakika öncesi
  kerahat vakitleridir. her ne kadar vakit geçeceğine namazı kılmak daha iyiyse de namazı buraya kadar bırakmamak, vaktinde kılmak çok daha iyidir.
  1 -1 ... ebu kalel
 8. 8.
  kerahet vaktidir, iç de içlen, fondiplerim başımın belası
  kervana katılamadım, kalbimi zımbaladım ellerine leyli...
  (bkz: leyli)
  1 ... melos
 9. 9.
  "Elhamdülillah müslümanım" diyen her insanın bilmesi gereken vakitlerdir.

  Zira Kerahat vakti, namaz kılmak ve uyumak mekruhtur.

  1 : sabah güneş doğduktan sonraki 45 dakikaya kadar olan süredir. Ki bu sürenin başlangıcı, takvim yapraklarındaki 'güneş' yazısıdır. bu 45 dakikalık süre zarfında hiçbir namaz kılınmaz, sabah namazı kılınmamış ise, kerahat vaktinden sonra 'sünnetiyle beraber kaza edilir'.
  Not : imsak vaktinden sonra, güneş doğana kadar olan vakitte, yani sabah namazının farzından önce ve sonra nafile namaz kılınmaz. Sabahın farzından önce sadece sabahın sünneti kılınır. Farzdan sonra sabahın sünneti de kılınmaz.

  2 : Öğle ezanı okunmadan önceki 45 dakikalık süredir. Ezanın okunmasıyla bu süre sona erer. Sabah namazı hâlâ kılınmamış ise, öğle namazından sonra 'sadece farzı' kaza edilir.

  3 : akşam ezanı okunmadan önceki 45 dakikalık süredir. Aynı şekilde akşam ezanının okunmasıyla sona erer. Bu vakitte diğerlerinden ayrı olarak bazı kaynaklarda "sadece ikindi namazı kılınabilir" denirken, bazı kaynaklar da "o günkü ikindi namazının 'farzı hariç' başka namaz kılınmaz" demişlerdir.

  Velhasıl güzel kardeşlerim, bütün namazları vaktinde ve dahi imkan müsaitse cemaatle kılmak en doğru olanıdır.

  Ayrıca bkz:
  kerahet vakti
  3 ... yesar
 10. 10.
  Uyunmaması gereken vakittir. Sabah da ikindi de bu vakitte uyumayın. Uyuyorsunuz sonra niye ben mal gibi uyandım, neden dengem şaştı diyorsunuz. Sabahları güneş doğmadan kalkın, gününüz bereketli olsun. Öğlen kaylule ye yatın eğer vücudunuz uykuya direnç gösteremiyorsa da, lakin şu vakitte uyumayın.
  5 ... mademoiselle catherine