bugün

karşısındaki bireyi çok seven ve onu çok düşünen kişinin söylediği söz. bir nevi emir ifadesi de barındırır.
(bkz: ayrılmadan önceki son sözler)
cem davran kadar tatsız tuzsuz bir laftır.
duyulduğunda karşıdaki kişinin samimiyetine olan güvenin azalacağı , yapmacık olma ihtimalinin artacağı sözdür.
kendiyle sorunu olan, mutsuz, huzursuz insanlardan ayrılırken söylenebilecek söz öbeğidir.
bunlar söylenirken yanında saçlarında okşanmasını gereken durumdur. şarttır efenim bu sözlerin yanında olmazsa olmazdır.
çok fazla ıssız adam izleyen insanın söylediği sözlerdir.
(bkz: içmize işlemiş amerikan alışkanlıkları)
genellikle hatun kişilerin sevgiliden ayrılır iken sarfettikleri kelamlardır bunlar. açılımı; "şimdi ben senden ayrılıyorum ya öyle kendini koyuverme, sakın intihar falan da etme, ağlama sızlama, ha bide başıma bela olma kendi halinde ne halt yersen ye" şeklindedir.
duygusal ayrılıklar da söylenmesi makbüldür. bir de sonunda seni hiç unutmayacağım seni hep seveceğim gibi sözler edilirse on numara olur.
biraz da ego dolu bir cümledir. böyle diyen bir erkek ya da kız şöyle cevap verse sonuna dek haklıdır : "ne yani, ayrıldık diye kendimi içkiye vurup, bir çok damar musıki eşliğinde sabahlara kadar ağlayacağım; ya çok yiyip süper şişko ya da hiç yemeyip hasta olacağım mı zannediyorsun? hayatın devam ettiğini ben bilmiyor muyum da bana öğretiyorsun?"

yanii. ben olsam derdim.
gideceği yoksada "giderim bak haaa" diye tehdit edip karşılık bulamayınca mecburen gitmek zorunda kalan ve gitme suresnı salakca uzatan kişinin soyledıgı sözdur..
bencilce söylenmiş bir söz olduğu düşünülen söz öbeğidir. sadece kendini düşün anlamına çeviriledebilir. ama iyi temenniler sadece karşındaki düşünüldüğü için söylenir. kendine iyi bakasın ki çevrendekilere de zaman ayırabilesin.
Çok kötü bir sözdür bence. Benden sana fayda yok, başının çaresine bak demek ister gibi sanki.
büyüklerimizin 'allaha emanet ol'unun günümüze uyarlanmış halidir.
-kendine iyi bak iyi davran tamam mı?
-sana ne be bu saatten sonra? hor göreceğim kendimi, işkence edeceğim kendime, sana ne ki!
-kendine iyi bak iyi davran tamam mı?
-sana ne be bu saatten sonra? hor göreceğim kendimi, işkence edeceğim kendime, sana ne ki!
Sosyetik çevrelerde genel olarak; sondaki "tamam mı"

"taaammı" olarak okunur.
''kendine iyi bak demek denmez saçma kendime bakarım elbet sen hiç korkma.''

diyor bir parça aynen öyle kendime iyi bakarım elbet
bencede kendine iyi bak iyi davran çok saçma yani ben genelde samimiyetime güvenerek kendine dikkat et diyorum daha sevimli.