bugün

açık ve net bir yazar ifadesidir.

aksini iddia eden varsa şu an itibariyle yazarlıgı bırakmaya hazırım.

insanların kemalist olmasından atatürkü sevmesinden falan nefret etmiyorum. benim nefretim kemalizmin emperyalizm karşıtı bir görüş oldugunu savunanlara.

bu nasıl bir zeka bu nasıl bir izandır. düşünün milyonlarca insan kemalizmi emperyalizmin karşıtı bir düşünce olarak görüyorlar.

allah akıl fikir versin şunu bilmiyorlar ama;

kemalizm emperyalimzin türkiye bayisidir. örneklerle sabittir, emperyalizm her kıtada ve her noktada ilerlemek için bayiler açar bu bilinen bir şey. kah bir ülkeye kukla lider yerleştirir o lider bayilik yapar kah bir ideoloji yerleştirir o bayilik yapar.

bakın kemalizm ideolojisine türkiye bölünmez bir bütündür vatan millet tek dil falan der.

hoş kemoşlar bunun emperyalizme sagladıgı fayda nedir diye sorabilirler sorsunlar cevaplayalım.

efenim şimdi bilindigi gibi türkiye bölünmezse rerörö olur. bölünürse zörözör olur.

tüm olay bundan ibaret işte. kemalizm ümmetçilik anlayışının yani ortadogudaki tek paydanın karşısında duran bir ideolojidir. ümmetçilik anlayışı emperyalistlerin işine gelmez neden çünkü karşılarında bir elin parmakları gibi sıkı bir birlikle karşılaşırlar.

osmanlı, islam devleti vs adına ne derseniz deyin bu devletler emperyalistlerin işine gelmez.

bu adamların en büyük kozları kemalizmdir. eger bir gün bu ideoloji yerle bir olursa bilin ki batıda bir " silah baronu " ve ingilterede bir petrol şirketi ortagı sinirden şişeye oturup intihar eder.

inanın yaparlar.
akp'nin emperyalist uşağı olması kadar gerçektir.
(bkz: seni deli mi sikti)
(bkz: hanım koş koş bu seferki bambaşka)
aksini iddia ediyorum.
belge olarak, dünya tarihinde emperyalizme karşı yapılmış ilk silahlı mücadeleyi ve bu mücadelenin örgütleyicisinin söz konusu akımın ilham aldığı kişi olmasını göstermekten öteye gitme gereği duymuyorum.
yazarlığı bırakmakta serbestsin. *
aksini iddia edenler tabi ki olmaktadır.

lakin şu verecegim dipnotu bilmemektedir bu insanlar;
atatürk tüm emperyalistleri göt ettigi halde neden o göt olan emperyalistler atatürkü alkışlamış tebrik etmiş ve övmüşlerdir.

biri bunu açıklasın..

not; sanırım bu entry birilerine kapak olmuştur.
yorumsuz olarak katılmak istediğim tartışmadır. churchill'in 1920'de ingiliz hükümetine verdiği muhtıradan:

-“mustafa kemal’i bolşeviklerden koparmak için ona tavizler vermekten çekinmeyelim. sulh yapalım, böylece büyük oyun zamanındaki (19. yüzyıl) eski ingiliz politikasına geri dönmüş oluruz. rus emellerine karşı türk engelleri... tek çıkar yol budur!"

muhtıranın sonucunu bilmiyorum tabii; o yüzden yorum yapmadım!

ekleme: isteyene kaynak verilir...
ortadoğuda en büyük silah baronu amerikanın ve ingiliz petrol şirketlerinin en sadık ve paralı müşterileri bulunurken hala ortadoğunun en büyük paydası ümmetçilik diyene en fazla ne yapak pampa inanak mı denir.

okyanus ötesi hocia efendinin şakirtcanları kendilerini antiemperyalist sayıyor ya hakikaten bambaşkaymışsınız.
akp zamaninda ve akpden sonra hangi siyasi parti gelirse gelsin kimsenin degistirmeye gucu yetmeyecegini bilmemiz kadar gercektir...
ismini tüm dünya üzerinde emperyalizme karşı elde edilmiş en önemli somut zaferin sahibinden alan bir ideolojinin emperyalizme hizmet ettiğini iddia etmek...

(bkz: tamam gidebilirsin)
tam tersidir. gerçekte türkiyede emperyalizm bayisi olanlar ileri demokrasi yani faşizmdir. yanlış bilinenin aksine kemalistler emperyalizme karşı reelpolitiki dikkate alarak mücadele etmişlerdir ki çin halk cumhuriyeti'ni kuran mao, atatürk'ü örnek aldığını açıklamıştır ve nutuk, çinceye çevrilerek okutulmaktadır.
gerçeklere, yaşananlara dayanmayan, kafadan atma, ezber bozmak sınıfından siyasi bir yalanın formüle edilmiş halidir.
kemalizm denen şeyin, kemalistlerin yaptıklarından, duygularından ve düşüncelerinden ibaret olduğunu sanan yazar sıçmığı. kemalizm bazılarının öğrettiği gibi dine karşı değildir, inönü kemalizminden bahsetmiyoruz yani kemalizm derken. evet chp'nin sonradan sapıttığını kabul ediyoruz. özellikle 40'lı yıllarda. halkın menderes 14 mayıs 1950 seçimlerinden galip çıktığında secdeye kapandığını falan da biliyoruz. lakin bütün bunlar atatürk kemalizminin bombok bir şey olduğu anlamına gelmiyor. bunun hakkında hiçbir araştırma yapmadan, hiçbir kitap okumadan, hiçbir şey seyretmeden, sadece şu sözlükten öğrendikleri kadarıyla kemalizmi eleştirenler aslında yanılıyorlar diyorum en basit ifadeyle. bu devletin şeriat devleti olmasını isteyenleri de kınıyorum. çünkü onlar esas karşı çıkan zümreyi oluşturuyor kemalizm'e. sadece tek bir sebepten dolayı* ülkeyi din devleti haline dönüştürmeye çalışmak çok yersiz ve saçma bir davranış. suudi arabistan şimdi din devleti diye herkes cennetlik mi yani? herkes kralın zoruyla cuma'ya gidiyor. bu mudur müslümanlık? ya da bizim toplumumuzun bir dedikodu, gıybet, kovuculuk, laf taşıma gibisinden adetleri var. din devleti olsak yarın, islam'ın hiç tasvip etmediği bu davranışları yapanlar asılacak mı? bunlar asılsalar, bu olaylar bitecek mi? kemalizm denen şeyin emperyalizmin şeyinin kenarı olduğunu savunmak da aynı derecede dayanaksızdır. kemalizm bir çoğunun hayal etmediği bir düşünce sistemidir. bunu ben bir kemalist olduğum için söylemiyorum. kemalist olmak da zordur bana kalırsa. tüm insanlığı kardeş kabul etmek, savaşı ancak bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman ağza almak bu ve bunun gibi inkılap tarihi sorularında çıkan bütün özellikleri, en basitinden ilkeleri düşünüp algılamak bile bizim toplumumuz için büyük bir adım. atatürk gibi ileri görüşlü bir adamın düşünce sisteminin bu kadar basitleştirilmesi bile saçma. girin apo'nun hayatını, düşündüklerini veya yazdıklarını araştırın. bunu cidden bir gün yaptığınızda adamın yazdıklarının çoğunu anlayamayacağınızdan bile eminim. çünkü kürtçe. hayır hayır, böyle değil. bir düşünce sistemi var o adamın. ve ona emanet kaptırmış gidiyor. okumadım derinlemesine ama vardır bir dayanak noktası. kemalizm ise apo'nun görüşlerinden çok daha iyi olma ihtimalinde olduğuna göre, bir daha düşünelim beyler.
Emperyalist güçlere karşı kazanılmış zaferi emperyalizim diye niteleyende akıl aramamak gerekir dünya kabul etmiş sen inkar etsen ne olur? 1923 den bu güne kadar 1 tane emperyalist hareketini söyle bu ülkenin? Ülkeyi parça parça satıp özelleştirip emperyalist ülkelere peşkeş çekmek asıl emperyalizme hizmet değil mi?
emperyalizm nedir?
emperyalizm veya yayılmacılık, bir devletin veya ulusun başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmasıdır. etkileyen devlet, etkilenen devletin kaynaklarından "yararlanma" hakkına sahiptir.

peki bizim konumumuz ne?
amerikaya kayıtsız şartsız yardım etmek ne karşılıgında? bize dokunmamaları ve ülkenin bölünmez bütünlügü karunması karşılıgında. onlar sömürsün diye arada hava üssü açıyoruz, bir bakıyorsun yardımcı eleman gönderiyoruz daha ne olsun.
doğru olsa ya afrika ülkeleri gibi dipte, ya da tam tersi güney kore gibi tepede olması gereken ülke için yapılan tespittir. "kemalizm zaten bir burjuva yaratma rejimidir" stalinist iddiasından beslenir; burjuva ve emperyalizm kuzen terimlerdir ya, ondan dolayı.

aslında topu topu bu ve benzeri tartışmalar içinde doğduğu gibi ölmeyi başaranların ülkesidir türkiye.
emperyalizmi dünya çapında yenen ilk düşüncedir / ilk ordudur kemalizm..

edit: imla..
kürtçülerin atatürk düşmanlığına örnek sıçıntı. hadi yavrum sen coluğun cocugun katili apona tapmana devam et.
--spoiler--
tam tersidir. gerçekte türkiyede emperyalizm bayisi olanlar ileri demokrasi yani faşizmdir. yanlış bilinenin aksine kemalistler emperyalizme karşı reelpolitiki dikkate alarak mücadele etmişlerdir ki çin halk cumhuriyeti'ni kuran mao, atatürk'ü örnek aldığını açıklamıştır ve nutuk, çinceye çevrilerek okutulmaktadır.
--spoiler--

Şükrü Saraçoğlu

nazi almanyası'nın savaş yıllarındaki ankara elçisi von papen ve onunla yakın ilişkide olan türk hükümetinde yetkili ekipteydi. refik saydam, şükrü saracoğlu ve numan menemencioğlu'nun da dahil olduğu bu ekip nazi almanyasını desteklemekte, almanya ile dış ticareti alman para birimi "reichsmark" ile yapmakta, tc banknotlarını almanya'da bastırmakta, almanya'ya paslanmaz çeliğin hammaddesi olan krom sevkiyatı yapmakta ve sovyetler birliği'nin işgal ettiği kırım ve kafkasyadaki türk topraklarında askeri harekat yapmakta olan nazi ordusunu cephede takip etmek için komutanlar yollamaktaydı. ikinci dünya savaşı'nın "milli şef"likle idare edilen almanya ve italya tarafından kaybedilmesi ve sovyetler birliği'nin türkiye'den kars, ardahan, artvin ve sarıkamış'ı istemesinden sonra 1946'da saraçoğlu istifa ederek başbakanlığı recep peker’e devretti
o nedenledir ki atatürk zamanında sanayi ve ekonomi millidir.
(bkz: neyin kafası bu)
sözlükte ilkokul düzeyindeki yazarların siyasi, tarihi ve diplomatik başlıklar açarak yiyemeyecekleri aletin altına yatmaları durumunun ayyuka çıkma noktasıdır. kemalizm, ulus devlet, milliyetçilik kuramları, ümmetçilik gibi bilmediğiniz, anlamadığınız, bu zeka seviyesiyle anlayamayacağınız konuları bırakın bilenler açıklasın. bi de öyle kemoş falan yazıyosunuz ya, kendinizi hetero gösteren homolar olduğunuz çok bariz ortaya çıkıyo allahtan biz homofobik değiliz de arıza çıkmıyo.
başka insanlarında bu fikirde oldugunu ögrenmek gurur verici bir olay. ben böyle düşünürken kimseden etkilenmedim ama benim sürekli kınadıgım sosyalistlerde böyle düşünüyormuş ne diyeyim aklın yolu birdir. bi de link verelim;
http://www.geleceksosyali...cilerin-dusmani-t503.html
güncel Önemli Başlıklar