bugün

çerkezlerde hatuna yazma olayı.
çerkes düğünlerinde erkeklerin'tarçın yada hatiyago' adı verilen aracılar yoluyla kızlara teklif etmesi olayıdır. içeriğinde tanışma ve kültürü koruma-devamlılığını sağlama durumunu barındır.
(bkz: düşün yakamdan)
zor zanaattir efendim. hele namı isminden önce giden bir abhaz delikanlısıysanız, diğer erkekler size pek hoş gözle bakmayabilir bu konuda.
(bkz: manita)
genellikle zexes'lerde ortaya çıkan, biz çerkeslerdeki birbirini tanıma/flört evresine yakın olan durum.

eğer bir erkek bir kadına kaşenlik teklif edecekse, bunu gençlerin masasında açık ya da gizli olarak yapar. bu konuyu büyüklerin yanında açmazlar bile, çünkü ayıptır. eğer kadın, erkeğin kaşenlik teklifini kabul ederse, kalkarlar ve dans ederler.
Çerkeslerde flörtöz olma durumu. Zekes toplanmalarında erkek kişinin gözüne kestirdiği hatuna flört teklifi bulunması ile gerçekleşir, usulü vardır. Düğünlerde ise bir erkek şeşen oynama esnasında kaşen olmak istediği kıza ufak bir hediye gönderir, bu çikolata bile olabilir. Eğer kız bunu kabul ederse eğlence boyunca başka bir erkekle kaşen olma şansı yoktur, oynayamazdır bile. Gecenin sonunda kız ve erkek görüşmeye devam edip etmeyeceklerine karar verirler.*
çerkeslerde arkadaşlıktan sonra sevgililikten önceki durumdur.
--spoiler--
Sen Kafkas yüreklim, kaşenim... Nerdesin?
Yeter ki sen, gel/sen diyorum...Sen!
Bir gelsen K a ş e n i m…
Bir gelsen! Sen...
--spoiler--

Serap sönmez'e ait bir şiirdir.
Artık ne yazık ki büyük şehirlerde yaşayıp geniş akrabalık bağları kalmayan Çerkesler arasında kaybolmuş bir gelenek ya da sadece benim tanıdığım insanlar tamamen asimile oldu bilemiyorum...
Tanım: keşke bizimkilerde de sürseydi de en azından bir adige pşaşe ile tanışsaydım asosyal ömrümde dedirten olay, asimile olduk da noldu sanki.