bugün

nasil bir psikolojinin urunudur bilinmez ama bazi insanlarin kavgadan once 1-2 dakka hic olmadigi kadar kibarlastiklari gozlemlenmistir. 'ulan nasil olsa birazdan giydirecem bari kibarligin tadini cikariyim' mi denir yoksa 'dur lan kibar konusurak ilk once sunu bi kandiriyim sonra calarim agzina' mi denir bilinmez. ikisi de olabilir. tipik ornekleri;
-hiiss..arkadasim bi gelir misin buraya..bisey konusucam..
+cok pardon bilader, sen daha demin bisey demistin..bi daha soyler misin cok rica ediyorum..(vay anasini rica ediyo lan)
boyle konusan birileri hayra alamet degildir, tabanlarin yaglanip aninda siktir olunmasi gerekir.
(bkz: fırtına öncesi sessizlik)
dayağı atacam ama incitmeden kayacam sana mesajı verilmektedir.
iyilikle kibarca uyarırsın baktın anlamıyor dalarsın işte...
bu tür insanların geğirmeden önce de ciddi bir yüz ifadesi takındıklarına şahit olunmuştur.
zekasını iyi kullanamayan kişi kaba kuvvete başvurduğundan, barışçıl çözüm yolları aradıktan sonra, anlaşılmaz ve hakarete uğrarsa kavgayı son çare olarak değerlendiren kişidir, takdir edilesidir.
lise yıllarında counter-strike serverlarında yaşanan bir gerginlik gerçek hayata taşınmıştır.sevilen arkadaş* sabah sınıfa geldiğinde çıkışta bir internet cafeye gidip birine bazı şeyler söylemek istediğini belirtir.yalnız bırakmayalım mantığıyla 5-6 kişi hep beraber cafenin yolu tutulur.cafeye gelinir cocuk dışarı çağrılır ve olaylar gelişir. * *
-*birader sen dün neden kufur ettin bana?*
+*sen çok hava yapıyorsun serverda indiririm ben havanı.
-ya kardeşim anlıyorum da illa kufur mu edilir ayıp değil mi?*
+bak adam toplayıp gelmişsin,farketmez çok pis yaparım seni ...*
-ulan ben seni* * * *

aksiyon sonunda eleman ilk roundda nakavt olur ve kavga buyumeden herkes dağılır.olan çocuğa olmuştur,ağız burun dağılmıştır.**

(bkz: based on a true story)
kibar olabileceğini de gösterme çabasıdır. Kavga sırasında yeterince kaba olcağı için kavgadan sonra sadece ne kaba adamdı demesinler değil mi?
-bak arkadaşım lütfen beni beni ayar etme..
+edersem nolur lan denyo beyefendi..
-eğer devam edersen annenle cinsel ilişkiye girmek zorunda kalacağım...
(bkz: sessiz atin ciftesi pek olur)
(bkz: güzel kardeşim)
bu kibarlığın altında hasar almamak adına kendini frenleyen ve öyle dalan ya da gerçekten psikopat bir insan bulunmaktadır diye düşünüyorum.
"savaştan önce diplomasi" misali meşruiyet arayan adamdır. "güzelce söyledim anlamadı, başka çare kalmadı" diyebilmek için kibarlaşıyor olabilir.
özellikle tanıdığınız ve sevdiğiniz biriyse ortamı yumuşatmak için de yapılır veya sevdiğiniz iki kişinin tartışması kavgaya doğru gidiyorsa da üçüncü biri olarak - taraf tutmanın zorluğu ve ikisi de zarar görmesin düşüncesiyle - olaya bu şekilde yaklaşılabilinir.
ilk yumruğu atabilmek adına çaktırmadan dalmaya çalışan insanın yaptığı bir aktivite olsa gerek.
özellikle bir hır gür den sonra aniden sakinleşip kolunuza girerek 'dostum gel biraz şöyle yürüyelim' dediyse %100 sağ kanattan burnunuza bir sağlam kafa indirecek demektir. (pek çok tecrübe ile sabit olduğu üzere) (bkz: çin taktikleri)
(bkz: yusuf yusuf)
iş adamlarının çok sayıda olduğu amerikan filmlerini izleyerek piskolojisine hapseden insan.
(bkz: teker teker gelin ulan/@mitto)
türk filmlerindeki gibi önce gider dans dersi alır, masaya oturup kalkma ve yemek yeme dersinide aldıktan sonra fransızca kursunu bitirir. artık kibardır ve kavgaya hazırdır*.
ruhsal açıdan yanarlı dönerli takılan kişidir. demek ki iç dünyasında ne çalkantılar ne geçişler yaşanmaktadır.genellikle güzel kardeşim, bak arkadaşım * gibi sözcükleri seçer. yada bu bir taktik olabilir. sessiz sakin kafa atıp gafil avlamak gibi planları vardır. *
şudur.

bak güzel kardeşim,

bak şeker kardeşim,

bak canım kardeşim,

çaaaat !
ee madem akraba olucaz tadını çıkartalım. mantığının uygulamasıdır.
yahşi batıda ozan güven'in söylediği söze örnek bir durumdur.
--spoiler--
gidiniz ulan beyefendi.
--spoiler--
kavgadan korkan insandır.