bugün

ağlamalarına gerek olmayan insanlardır.zira imam olduktan sonra hastane müdürlüğü ,il eğitim müdürlüğü gibi görevlere gelmeleri kolaylaşmıştır.
zaten normal yoldan üniversite kazanıp okuyanlar büyük hata yapmıştır ve işsiz işsiz gezmektedir.halbuki imam hatip okusalar şimdi müdür olmuşlardı.
(#2189149)
Düz lise mezunlarına göre hayata mesleklerinden dolayı (iş bulma) 1-0 önde başlayan, fakat skoru ikiye çıkarmak için bir de katsayı eşitliği isteyen kişilerdir.

(bkz: Diyanetin imam Kadro sayısı)
(bkz: Düz lise mezunu ne iş yapar)
hamakatin derin kuyularında yattıkları uykularda en az o kuyular kadar kesif kabuslarla aklını vicdanını ve en mühimi zaten bir türlü sahip olup olmadığından emin olamadığımız insanlığını kaybetmiş zavallılar için hayırlı bir bakınızdır; hatta daha fazlası bakınız da ibret alınızdır (bkz: #2134265)
1995 yılında recep tayyip erdoğan'ın hürriyet gazetesine yaptığı açıklamayla imamlığın camide namaz kıldıran kişiden çok, önder, lider, idareci, rehber kişi olduğuna kanıp imam hatip lisesinde okuma hatasına düşen kişilerin başını duvardan duvara vurduklarının göstergesi.
zira aile baskısıyla girenlerde azımsanmayacak kadar çoktur.

(bkz: eğitim şart)
sıtmayı gösterip vereme razı edilmek istenen insanlar. anayasal hakları olan din eğitimini alarak, hayata o şekilde atılmak isteyen insanların çoğunluğunu oluşturduğu bir kesimdir imam hatip lisesi mezunları.
bir imam hatip lisesi mezunu olarak, okulumda imam olmak isteyen pek az kişi tanıdım. ailesinin isteğiyle gelen bir kaç arkadaş vardı ki onlar da zaten pek uğramazdı okula, uğrasalar bile ruh gibi dolanırlardı yani imamlıkla falan onların da bir alakaları yoktu. diğer geri kalan büyük kısım-ki ben de onların içindeydim- sağlam bir din eğitiminin yanında pozitif bilimleri de öğrenme niyetiyle gelmişlerdi bu okullara. hatta ben ailemle ters düşerek girmiştim imam hatipe.

ee niye var bu okullar o zaman?

bir kere bu okulların sadece imam yetiştirmek amaçlı olduğunu hiç bir yetkili ağız söyleyemez zira o zaman şu anda imam hatiplerde çoğunluğu oluşturan kızların ne işi var diye sorarlar adama. kangren olmuş bu meseleyi çözebilecek cesur bir insan yok hala. çıkıp " kardeşim bu imam hatipleri kapatalım, artık işlevini kaybetti bunlar, yerine şöyle adam akıllı din eğitimi veren, isteyen mezununun üniversitenin her bölümüne girebileceği okullar açalım " diyecek bir babayiğit lazım. çoğunluğu müslüman olan halk, eğer siz vermezseniz çocuğuna o eğitimi verecek başka bir yer arayacaktır, ee o zamanda şeriat, irtica diye feryad u figan ediyorsunuz, ee gelin madem şu işi siz hallediverin.

neyse başlıktan uzaklaştık biraz; ben bu katsayı olayında bir hayır görürüm.
sevgili çağdaş, modern, ilerici arkadaşların canını sıkacak belki ama eğer katsayı problemi olmasaydı, bugün ingiltere'den, almanya'ya, avusturya'dan fransa'ya kadar pek çok avrupa ülkesine ve abd'ye imam hatip mezunları okumaya gitmeyecekti. şu anda tayvan'da bile benim üst dönemimden 3 arkadaşım okuyor..

yani demek istediğim hepsi ağlamıyor, bazıları seviniyor bilakis, farklı kapılar açıyor diye..
imamlar kendine yeten insanlardır. katsayıdan yoksun edinmek onları yıkmaz. devlet adamı olarak yetiştirmeye kalktığımız bu kahramanlar, ağlayıp sızlamayı imam hatip'li kadınlara bırakmalıdır.
katsayi sorununu bile bile bu okula gittiklerinden kendi dusen aglamaz atasozune uyan kisilerdir. ancak konuya adi ustunde meslek lisesi iste sigliginda yaklasmak cok komiktir. hic bir sey bilmemektir.

sorun şuradaki bu okullar imam yetistirmek icin acilmadi. bu okullar cumhuriyetin ilk yillarindan itibaren cesitli donemlerde daha yogun olmak uzere ulkenin imam ihtiyacinin cok uzerinde ogrenci kapasitesiyle acilmislardir. bunun nedenleri siyasi olabilir ancak bir ihtiyactan dogmaktadır. cocugum okusun adam olsun ama dinini de ogrensin mantigi yatar bu okulun felsefesinde. her ne kadar bu felsefe meslek lisesi felsefesine ters de olsa durum budur. ozellikle anadolu insani cocuklarini bu okullara gonul rahatligiyla vermistir. cocuklari, onlar icin cok onemli bir sey olan kuran okumayi, dini bir takim bilgileri burada ogrenecek ayni zamanda da avukat, muhendis ve doktor olacaktir. niyet budur. buna ilaveten imam hatip liselerinin bence en faydali fonksiyonu kizlarin okuma oranina yaptigi katkidir. bir cok insan kizini imam hatip olmasaydi okutmayacakti. imam hatipler sayesinde bir kisim kizlar okuma firsati buldular.

benim dusunceme gore imam hatip liseleri gercek meslek liseleri haline donusturulmelidir. bu paralelde katsayi uygulamasi devam etmelidir. ancak normal liselere secmeli olarak kuran ve arapca gibi dersler de konularak bu ihtiyaci hisseden kisilere firsat sunulabilir. cunku ortada bir ihtiyac var. siz vermezseniz gidecek zararli yerlerden * bunlari ogrenecektir.
bir de bunların herşeyin bilincinde olup o okula girenleri vardır.
ihl'lerde ki katsayı durumunun farkındadırlar, orada 4 sene okurlar
sonra ne olduysa son sene şeytan mı dürter bilinmez birden meydanlarda toplanırlar bize haksızlık yapılıyor diye çıgırmaya başlarlar.
gelde mantık ara bu iş de.
kardeşim bu okullar din görevlisi yetiştirmek için kurulmadı mı?
asıl kuruluş amaçları bu değil mi?
sen ben din görevlisi olmayacam sadece dinimi ögrenmek için girdim buraya demen neyi değiştirir.
biz ihl ye gidelim mezun olana kadar bir düzenleme yapılır bu konuda düşüncesiyle girmediniz mi bu okullara.
mesele katsayı meselesi değil! kuruluşundan bu yana bir avuç elitin denetiminde olmuş şu milletin her türlü siyasi, askeri, kanuni yaptırımlara uğratılmasının bir başka örneği. ama "ağlıyor" dediğiniz bizler yani kendisini islam ile ifade edenler de şu parti bu parti deyip çözümü hep başka yerde arıyoruz. oysa menderes'ten bu yana aynı film aynı dümen! hep bize benzeyen "maşallah, inşallah, hamdolsun, allah izin verirse" diyen, isimleri adnan, necmettin, abdullah v.s. olan ama hep bir yerlerin payandalığını icra edenlere kanıyoruz. oysa ne demokrasi, ne de insan hakları bizim için değil yehova şahitleri, hıristiyanlar, homolar v.s. için, asla bizim için değil! mesele müslümanlar olunca hemen putlarınızı soslayıp yemeğe koyuluyorsunuz. ne başörtüsü meselesi, ne de imam hatip mevzusunun çözülmesiyle sorunlar bitmeyecek. zira osmanlı ertesi her devlet gibi türkiye'de de sistem ile toplum arasında bir kan uyuşmazlığı söz konusu. namluları 11 muhaberat subayının başına çuval geçirenlere değil, kendi milletine dönük olan bir devlette bu tür sorunlar hiçbir zaman bitmeyecektir. ancak köklü ve sahih bir inkılab ile düzelebilcek sorunlar bunlar. tersini düşünenler varsa aha 60 hükümet ve kırk küsür yıldır aynı mevzular tartışıyoruz: başörtüsü, imam hatip...
artık katsayının önemi kalmamıştır. çünkü üniversite mezununa piyangodan para çıkması kadar sevindiren iş bulma ihtimali, kendileri için %100 artmıştır. lakin arkaları şuan sağlamdır. her an yüksek mevkilerde, son model arabaların içinde, özel şoförlerle kendilerini görebilmememiz mümkündür.*
Imam hatip e neden gider bunlar ?
Imam olmak için,

Imam olmak için okuyan biri neden doktor mühendis kaymakam avukat hakim başbakan 7 düvel başkanı olmak ister ?
Hükümet aracılığıyla çok iyi kayrılacağını bildiği için,

Hükümet bunu neden ister ?
Kadrolaşma çalışmalarını her alana yaymak için

Amaç nedir ?
Kaleleri tek tek ele geçirmek.

Velhasıl kelam,3-5 sene içinde imam hatip lisesi diploması,üniversite diplomasından çok daha büyük referans olacaktır,ben ideolojiden anlamam sokayım siyasete diyen ortaokul öğrenimlerini devam ettiren sözlük yazarlarımız varsa imam hatip e geçerek geleceklerini garanti altına alabilirler.

Bu entry de geçen tüm şahıs ve kurumlar hayal ürünüdür.
geleceği için endişelenen gencin gözyaşlarıdır. bu kadar vicdansız olmayalım lütfen.
milli eğitim bakanlığından onaylı din eğitimi ağırlıklı bir okulda okuyan amma velakin sanki bu ülkenin gayri meşru öğrencileriymiş gibi algılanan, dinci lan bu imamdan doktor mu olur zihniyetinin kurbanı güzel kardeşlerimdir.gerek ahlaki gerekse dini yönden gelişmiş, şüphesiz ki alem bir çalışırken kendi idealleri için on çalışan emekçi kardeşlerimdir.inançları vardır evet hani hep kullanıyorlar ya demokrasi kavramını olur da bir gün dillerde kalmaz birgün uygulalarlar diye..bu ülkede neyin düzgün gittiği bilinmemektedir lakin bu kardeşlerimizn mağduriyeti için de ağlanıyorlar sızlanıyorlar gibi aşağılıyıcı kelimeler kullanmak yakışır değildir.imama hatipler bir ibret tablasodur.suç devletindir.madem yok saymak istiyorsunuz, madem önünüzde birt engel teşkil ediyor infaz edin bu gayri meşru çocuğu.koca bir yazık diyorum!!!
Dengesizlik abideleridir. Meslek lisesi Metal-Kaynak işlerinden mezun olup, Bize de jeoloji mühendisliği hakkı tanınsın demek kadar salakçadır. Madem kafanda kaynakçılık yapmak yoktu, ne diye kaynak olmaya çalışıyorsun aradan derler adama. Dini yaşamak elbetteki özgürlüktür, fakat Haftalık 30 saattlik ders periyodunun 25 saatini dinle ilgili teorik derslerle geçirip, ben jeoloji mühendisi olmak istiyorum, eğitimde fırsat eşitliği istiyorum dersen, sopalarla dövülmen gerekir. Varsayalım bitirdin imam hatip lisesini, sonra girdin bir mühendislik fakültesine, jeoloji mühendisi oldun ;

* Sayın hocam, marmara bölgesinde 7.0 şiddetinde deprem beklendiği söyleniyor, bu konuyla ilgili çalışmalarınız varmı?
- Hayır. Ne konuda çalışmamız olacak ki? Herşey hakk'tan, varsa kaderimizde ölürüz.
* Peki sayın hocam, ne önerirsiniz insanlara, depremden en asgari zararla kurtulmamız için neler yapılmalı, ne gibi önlemler alınmalı?
- bol bol dua ezberlenmeli, yatıp kalkıp allah'a şükür edilmeli.
* Çok yerinde tespitlerde bulundunuz. Sağolun söyleşi için. veleddallin amin.
67000 doktora karşılık 82000 imamın olduğu türkiyemde ağlamaları gereksizdir.zira imam olurlarsa iş bulma şansları daha yüksektir.
not:rakamlar yaklaşık olarak verilmiştir.
kaynak:akp'nin şubat başında açıkladığı araştırma sonuçlarıdır.
t.c. inkılap tarihi ve atat. 2 saat
--------------------------------------
ATATÜRKçülük Yazmak sizde alerji etkisi yapıyor galiba.
bu feryatlarını imam hatip kurslarını okula çeviren kenan evren ; okulları liseye çeviren süleyman demirel'e borçlu olan kişilerdir. türkiye'nin bu kadar imam ve hatibe ihtiyacı yokken sırf oy uğruna dindar vatandaşların çocuklarını bu okula göndermeleri için açılmış güzide imam hatip okullarının mezunları ; sanki o okula girmeden önce katsayılar farklıymış da onlar girince değiştirilmiş gibi feryat etmektedirler. güzel kardeşim ben anadolu lisesinde matematiği , kimyayı , fiziği ingilizce görürken ve anam ağlarken sen ne yapıyodun? ve hangi hakla şimdi şartlarımız eşit olsun diyosun???
t.c. inkılap tarihi ve atat. 2 saat
------------------------------------
ozel isimler kisaltilamaz kafaya gore, popodan dogru. ataturk demeyi icinize sindirmeyi bileceksiniz, sayesinde demokratik ozgurluk diye gezindiginiz memlekette.

edit budut;
istediginiz kadar kotuleyin. ogreneceksiniz pasa pasa adinin atat olmadigini!
katsayı uygulaması kalkmadığı takdirde binlerce insan zoraki dinadamı oluyor ve zoraki bir hayat yaşamak zorunda kalıyor.
şimdi denilecektir ki ; kardeşim sen de imam-hatibe gitmeseydin .
a be kardeşim sen bilmiyor musun ki 12-13 yaşındaki bir çocuğun hangi okula gideceğine ebeveynler karar verir. e hadi imam hatip okdun neden ilahiyat fakültesine gittin ?
çünkü değerli kardeşim ; başka bölüme giremiyoruz.
sonuç dört yıl üniversite okuduktan sonra bir köyde bir kaç yaşlı amcayla sabah akşam yat-kalk.

sonra da dinadamları neden böyle , neden şöyle, yok efendim imam osuurursa cemaat amudakalkıp sıçarmış...
laik devlet , kapitalist ekonomi sistemi eşittir böyle ucube imamlar.

(bkz: bizi sizler yarattınız)
gün onların günüdür, akşam saatlerinde açıklanacak bildiri ile, duaları kabul olacak hatta yine açık kalmış mikrofon ile sevgili yök başkanının;
" işte başardık!, amacımıza ulaştık " benzeri söylemleri istediklerini alacaklardır.
imam hatip liselerinin kapatılmasıyla sorunları çözülecek olan olası lise mezunlarıdır.Kıyakçılığın sonu ayakçılıktır sözünü doğrular insanlardır.Gidin Kenan Evren'den ve Turgut Özal'dan hesap sorun sonra gelip de bir zamanlar kaymağını yediğiniz sisteme bok atmayın.
zamanında o kadar çalış didin anadolu yada fen lisesi kazan, sonra da seni üç beş sıkmabaşla yobaz sürüsüyle aynı kefeye koysunlar yok ya! dedirten önerme.
haklarını arayan mezunlardır. zira ağlamayana meme vermiyorlar. önce bu liselerin neden açıldığını bilmek lazım. eğer türkiye cumhuriyeti devleti vatandaşlarına kendi okullarında yeterli din eğitimi verseydi, türkiye cumhuriyeti vatandaşlarıda bu dini eğitimi yeterli görseydi, bu mezunların sayısı çok çok daha az olur, hepsinin amacıda imam olmak olurdu bundan emin olun.

bir de meslek lisesidir bu car curt diye tezler var. anadolu öğretmen liseside meslek lisesi fakat öğretmen olmak isteyidiğinizde ek puan alıyorsunuz ama avukat olmak istediğinizde puanınız kesilmiyor. eğitimde fırsat eşitliği isteyen sözüm ona özgürlük, eşitlik savunucuları bu durumu neden gündeme getirip bu haksızlığın önüne geçilmesini istemez o da farklı bir muamma.

edit: onu bunu bırakta sorularıma cevap ver. yok siyasal islam yok ot yok püsür... bırakın bu işleri. laiklik demek devletin tüm dinlere eşit uzaklıkta olması demektir. devlet doğru düzgün din eğitimi almak isteyen bir öğrenciye din eğitimi veriyor mu vermiyor mu? onu söyle sen. - kast ettiğim sadece islam'da değil dikkatini çekerim. hristiynalık vs de olabilir bu.-
bakalım öbür tarafta sana katsayıyı kim verecek evlat diye sırtları sıvazlanmalıdır bu gençlerimizin.

cebine üç beş burs sıkıştırılıp, gönülleri alınmalıdır.

yarın öbür gün anlarlar hanyayı konyayı ama iş işten geçmiş olur.

ne çok okumak isteyen adam varmış a.k *