1. 1.
    kas cekilmesi olarak da bilinen, genelde bacak kaslarının ani bir hareketle gerilip zedelenmesi olayıdır. bacak kası dedim çünkü kas gerilmesi en çok bacakta yaşanır, kıçınızla ani bir hareket yapıp sol yanak bağlarını kopartmanız pek olası değildir.

    futbol gibi sağlam bacak gerektiren sporlarda ciddi bir sorundur. basit gibi görünür fakat zararı çok büyüktür, zedelenen kasın tekrar futbol oynatabilecek duruma gelmesi çok uzun zaman alabilir. kimi zaman kırılmalar, gerilmeler kadar etkilemez oyuncuyu. sağlam bacak dedik, her spor bacak gerektiriyor, koşuyorsun sonuçta dediğinizi duyar gibiyim. kas gerilmesi koşuyu fazla engellemez, özellikle baldır bölgesinde bir çekilme varsa bacaklarınızı hareket ettirebileceğiniz için koşabilirsiniz. ama topa vurmayı denerseniz bir daha yerden kalkamadığınızı görür gibiyim ben de burdan. futbolcuların en sık yaşadığı sorundur, fakat entel dantel adamlar bunları farklı şekilde yorumlar. sol ayak iç yan bağları falan, karıştırır çorba ederler. halbuki sorun basittir. mesela faul yaparken de sakatlanabilirsiniz. ayağınızı gerip bacağınıza paralel pozisyona getirmeyi denediğinizde sol ayak iç yan bağlarınız zedelenebilir, mümkündür.

    antrenmansız maça çıkmak, kas gerilmesinin en önemli sebeplerindendir, en kötü kas gerilmesi de antrenmansız maçta yaşanır zaten. boynunuzdaki kasları zedeleme ihtimaliniz dahi vardır, hatta ileri gidip boynunuzu da kırabilirsiniz antrenmansız maçta. bu yüzden siz hiçbir zaman maç öncesi antrenmanında ısınmadan, birkaç tur atıp germe çekme hareketi yapmadan "at bakayım bi şut çekeyim" diyip kendinizi sakatlamayın benim gibi.
    1 ... der meister
    #4070706 :)