bugün

karmanın ne olduğunu anlayamamış bir yazarın sorusudur.
bi sike yaramaz. sadece adamı gaza getirir. gazla da çalışmıyoruz çok şükür.
ekside ise daha beter eksiye gitmesi için nedenini anlayamadığım şekilde yazar çaba sarfeder.
artı ise tribünlere oynar, kişiliğinden sıyrılır.
(bkz: takma kafanı)*
(bkz: #10780134)
anlaşmalı mağazalarda para yerine geçer.
sözlükle aynı duyguların paylaşılıp paylaşılmadığını ölçen terazidir. eğer çoğunlukla aynı duyguları paylaşıyorsan karman artı, yok hayır başka diyarlarda isen eksilerdedir. bir ölçüt diyebiliriz kısaca.
bir tür denge sistemidir. iyilik yaparsan yaptığın kötülüğü nötrler gibi bir mantık.
-1500 lerde gezinen hbbia ve bluevelve ile -1000'e yaklaşan doc dr c sinan sagiroglu için trollük, ün ve sözlük için tıklanma sayısını arttırmaya yarar. karma düştükçe entry girerler, entry girdikçe karmaları düşer. karmaları düştükçe ünleri ve popülariteleri artar.
karma kişilerin egolarını tatmin etmelerini sağlar. başkalarının beğenisini kazanmak ya da nefretini kazanıp dikkat çekmek için yazan dingoların değer verdiği bir değişkendir.
ulaştığınız karmalar nesiller arası karma takımına girmenizi sağlar ne kadar iyiyse o kadar şanslısınız yani*.
Uzun suredir merak edip kafa yordugum soru.
ego tatmin aracı olsa gerek.
bir de hangi karmaya ne demiş sorunu var ki meraktan tüketir, tek tek inceletir, karman değiştikçe anlık hazlar, mutluluklar tattırır.
sözlüğe yeni gelmiş yazarın merak ettiği bir sorunsaldır.

hakket la bu karma ne ola ki. ne işe yarar biri söylesin hayrına.
bi ise yarasaydi sana bana yar etmezlerdi zaten.
an itibarı ile beni "şirin baba" olarak tanımlıyor.
iyi ego yapar ilk zamanlar. sonra bi sike yaramadığını anlarsınız zaten.

ama yine de önemli bir şeydir karma.
"powey rangey oldum ben..." buna yarıyor.
Level atlıyorsun en sonunda bolum sonu canavarı zall cıkıyor karsına.
arkadaş ortamında hava atabilirsiniz şirin babayım ben diye.
bi s*kime yaramaz.
para kazandırır. 1000. karmadan sonra +50 karma başına 5 tl para kazanırsınız.
Kız düşürmenize yardımcı olabilir. 2500 karma puanı olan birine hangi kız saygı duymaz.*
kız olsam karması: 714 (kestane şekeri) olana hemen verirdim. kesin bilgi yayalım.
karmasından memnun olmayan kişi sorusudur.
derine inersek, sözlük ne işe yarar? yazmak ne işe yarar? beğenilmek ne işe yarar? varlık ne işe yarar?

sonuç: nihilizm.