1. 1.
  islamiyeti kabul eden ilk türk topluluğudur.
  8 ... moostaphius
 2. 2.
  talas savaşından sonra islamiyeti ilk kabul eden ve cengiz hanın hakimiyetini kabul eden ilk müslüman türk boyudur.
  6 ... kunefe
 3. 3.
  karahanlı devleti'nin özünü oluşturan türk kavimlerinden biridir.

  lise kitapları öyle bir anlatır ki bu adamlar sanki müslümanları uzaktan görünce çok etkilenmiş de topluca islam'a geçmiş. öyle olmuyor bu işler ağa. bu karluklar, 744'te uygurlar ve basmillerle birleşip göktürk devleti'ni yıktılar. sonra karluklar ve uygurlar birleşip basmilleri yıktı. türkler böyle birbirini yerken çinliler ve araplar iki uçtan orta asya'yı işgale başladı. uygurlar çin'e düşman olurken rakipleri karluklar da çin'in tarafına geçmişti. sonra çinliler ve karluklar, beraberce araplara karşı savaşırken (bkz: talas savaşı) karluklar taraf değiştirip araplarla bir oldu, çinliler püskürtüldü. bu sayede karluklar orta asya'nın batısında bağımsız bir yönetim kurabildi ki karahanlıların temeli budur.

  sonuçta karluklar ve müslümanlar el sıkışıp ayrıldılar, arkadaş kaldılar. bir avuç karluk müslüman olduysa da islam'ın bu coğrafyada yayılışı çok daha sonradır.
  6 ... duela dent
 4. 4.
  müslüman olan ilk türk topluluğu denilse de bu böyle lay lay lom olmamıştır. arapların her ne kadar türklerden savaşçı özellik bakımından geri kalsa da türkleri bir şekilde kılıçtan geçirerek bunu böyle kabul ettirmiştir.
  (bkz: talkan katliamı)
  (bkz: curcan katliamı)
  3 -1 ... crazymafya
 5. 4.
  dillerini bir türkmen (azerbaycan türkü, türkiye türkü, gagvuz türkü, türkmenistan türkü ) biraz kasarsa anlar. zira -eğer bir eğitim almadıysa- kıpçakların dilini anlamak mümkün değildir bir türkmen için.
  edit: imla
  utanç ile edit: benim bahsettiğim boy kumanlar. karluklar'ı kuman diye okumuşum.
  1 ... hic et nunc
 6. 5.
  günümüzde özbekistan ve fergana vadisinde bu soydan gelenler yaşamaktadır.
  1 ... tespitdirektor
 7. 6.
  bir kitap okumuştum. adını hatırlamıyorum kürt olduklarını iddia ediyordu. bilen, gören, duyan varsa, mesaj atsın lütfen.
  1 -1 ... chopinevetchopin
 8. 7.
  günümüzde sadece bir tane bağımsız devleti olan türk boyudur. bu bir ana boydur oğuzlar ve kıpçaklar gibi. günümüz özbekistanının çoğunluğunu oluştururlar. doğu türkistanda karluk kökenlidir. pek çoğu oğuzlara benzer ve mongoloid değildirler. dilleri ise arapça farsça kelimelerden etkilenmiştir. oğuzcaya kıpçakçadan daha yakındır.
  1 ... sultaniiinci hayvan cafer han
 9. 8.
  Arap Katliamlarına uğrayan Türk boyudur. Karahanlıları olusturan 3 temel boydan biridir. * * * dilleri Farsça dan ve dolayısıyla Arapça'dan sözcük almıştır. Bir bağımsız devleti 2 özerk bölgesi vardır.
  2 ... aquila non capit muscas
 10. 9.
  Beyaz sarıklı-osmanlı
  Kızıl sarıklı-safevi
  Yeşil sarıklı-şeybani

  Üçlemesinin yeşil sarıklılar kısmını oluştururlar.
  Not: entry böyle yazılır sülo.*
  4 ... hic et nunc