bugün

"Belki bu ülkede yaramıyordur, başka ülkelerde geçer akçedir bi de böyle düşün?" şeklinde yorumlanabilecek tespit.
Karakterin işe yaraması ancak karakterli insanların sayesinde olacak şeydir. Karaktersiz adamdan karakterin anlaşılması beklenemez.

Ama insanların sizin eğitim durumunuzu, sosyal hayatınızı , statünüzü ve finansal durumunuzu bir kenara bırakıp sizi sırf karakteriniz güzel diye değerlendirmesi zaten çok çok zor bişeydir..

Malesef acı ama gerçek başlık doğru bir önermedir.
herkes bir karaktere sahiptir, sana göre iyi veyahutta kötü. Bahsedilen erdemli olmaksa sayet bir sike yaramak için edinmiyor insan böyle yetileri. Bırakın bir sikke bile etmesin, ne yazar.
yalnızdır. menfaat peşinde koşmaz. o yüzden karaktersizlerce sevilmez
insan genellikle fıtratı üzere hareket eder. Bu meyanda insan karakterlerini, konuyu izah edebilme adına hayvan karakterleriyle özdeştirebiliriz mesela. Meseleye Bu açıdan bakılacak olursa hiç, bir kartal, bir karga gibi hareket eder mi ? Etmez. Edemez. Çünkü onun yaradılışına aykırı bu durum. Kartallar sinek avlamazlar. Kargalar peynir peşinde koşar.

Yani bu ne demek ? Şu demek; insanlar aslında yapıp ettikleriyle kendi fıtratlarını orta yere koyarlar. O anda insan Bunu yaparken de bir çıkar gütmez. Güdenler de ona göredir. O tıynette dir. Olayı salt kadersel noktaya sürüklemeyin hemen. Çıkarına göre iş yapanlar, çıkarcı karakterinin gereğini yerine getirerek içindeki cevhere ihanet ederler, etmektedirler aslında. Toplumun içinde her çeşit insan bulunacaktır. Bu yaradılışın gereği. Fakat hayvanlardan bir farkımız var bizim. Seçme ve irade hakkımız var.

Çinlilerin dediği gibi. içimizde iki köpek var biri beyaz diğeri siyah olan. Biri iyiliği, diğeri kötülüğü temsil eder. her ikisi de, ya iyiliği yada kötülüğü ister ve emreder. Her ikisi de kendi safına çekmeye uğraşır bizi. Cenabı hakkın hayrı ve şerri yaratması bu hikmete binaendir. Hayrın da tarafgirleri vardır ve olcaktır, şerrin de. Hayrın da askerleri vardır, şerrin de. Fakat siz asla Korkmayın. Ümitsiz de olmayın. Mücadeleden de çekinmeyin. Dik durun. Yılmayın. Usanmayın. Bıkmayın. Tükenmeyin sakın. Dünyaya Aldanmayın. Nefsin hilelerine şeytanın tuzaklarına kanmayın. işin kolayına kaçmayın. Dünya, talipleri çok olan dul bir kadındır. Kimseye yar olmaz.

Allah (c.c.) doğruların yar ve yardımcısıdır. Bunu sakın unutmayın. Varsın sizi beğenmesinler. Kabul etmesinler. Dışlasınlar. Hor ve hakir görsünler. Şayet doğruluğu, eminliği ve güveni, iyiliği, güzelliği ve hayrı tercih eder ve ona göre yaşarsanız hem dünyada hem ahirette son gülen siz olcaksınız. Zorlanacaksınız. Sallanacak hırpalanacak sarsılacaksınız ama yıkılmayacaksınız. Çünkü müminler selamete ermiştir. Vadeden allah (c.c.) tır. O vaadetti mi vaadinden asla caymaz. Ne diyor; " Ey imân edenler, iman nimetine kavuşanlar, hepiniz barış, selâmet ve emniyet sağlayan dine girin, islâm’ın esaslarının ve hükümlerinin tamamını uygulayın, kâmil bir müslüman olun da, şeytanın, şeytan tıynetli ahlâksız azgınların, şeytanî güçlerin peşlerine takılmayın, izlerinden gitmeyin. O sizin apaçık bir düşmanınızdır. " el-bakara-208
Yaramadığı için değerli zaten.
Karakterli olmak hayata karşı değil kendinize olan saygınızdır. Kendinizden ödün vermeyin!
Bir halta yarasın diye karakterli oluyorsan zaten karakterinde problem var demektir. insan oluyorsun işte ne güzel. Bunun manevi hazzı kesmiyor mu seni? Madalya falan mı bekliyorsun??
karakterli olmak; uzun, kaslı, zengin ve yakışıklı olmayınca kaçınılmaz olan durumdur. o yüzden de bi sike yaramaz. kendimden biliyorum.
Karakterli bir insan olmak kısa vadede kazandırabilir ama uzun vadede sike yan bastırtır.
karaktersiz bir insanın iddiası. karakter dediğin şey bizi biz yapan şeydir. karakter benlik ile bir bütündür kız tavlamak için karakterinizden vaz geçmeyin en azından amk.
gözü karaktersiz olmakta olan kişi söylemi. hesapta , bahane uyduruyor işte karakterli olmaya. karaktersizleri görünce , karaktersiz olmaya hevesleniliyorsa; zeki bir insanda, aptal insanları görünce, aptallaşasımı geliyor o zaman. belki geliyordur bilmiyorum.
Nerde, kimlerle takıldığınıza bağlıdır. Yavşaklarla gezerseniz bir işe yaramaz evet, ardından bu konu hakkında ağlamanız da sizi karakterli yapmaz.
Karakterli olmak insanın dışarıya değil kendine olan görevini yerine getirmesidir. O yüzden dışarının ne düşündüğünü önemseyen birisi zaten karakterli olamaz.
Hangi konuda bir sike yaramaması? Siz ne amaçla iyi karakterli bir insan olmak istemiştiniz ki? Bir sike yarasın diye mi iyi karakterli olunuyormuş ya? Başkalarının düşüncesi çok mu önemli? Kendin iyi karakterli olunca iyi hissediyorsan bu senin iyi karakterli olman için bir sebep olmaz mı?
karakterli olmayı saf olmakla karıştırmamak lazım saflık ayrıdır karakterli Olmak Ayrıdır her doğruyu heryerde söylemek saflıktır gerektiği yerde hayır demeyi bileceksin bazen nabza göre şerbet dökeceksin uyanık olacaksın ama yalan söylemeyeceksin hayır demeyi bilmezsen adamı mikerler.
karakterli olmak davranışlarının bir sike yaramamasını göze almaktır zaten aq.
-Merhaba melis.
+merhaba. Çok karakterlisin hadi öp beni.

Beklentiye göre değişir.
kraterli olmakta yaramıyor. bak aya. sik gibi duruyor öyle. ne su var ne hayat.

krakerli olmak bir nebze yarasada kalkerli olmanında faydasız olduğu kanaatindeyim.
Doğrudur yaramaz. Hayatımda uzun yıllar çok karakterli, ne olursa olsun bildiğini okuyan biri olarak yaşadım. Asla ödün vermedim. Bir yere varabildin mi derseniz varamadım. Karaktersiz tipler bir şekilde milleti sindiriyor, korkutuyor ve etrafında topluyor. Millet onlara bulaşmamak ve karşısına almamak için yanında oluyor. Sonuçta siz karakterinizle, doğrucu davutluğunuzla mal gibi kalıyorsunuz.

Şimdilerde buraktım bu huyumu. Yine karaktersiz değilim ama, daha esnek davranıyorum artık. Doğrucu davutluğu bıraktım. Dünyayı ben kurtarmayacağım sonuçta...
güncel Önemli Başlıklar