1. 1.
  cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk'e karşı izmir'de düzenlenen suikast girişiminin planlayıcılarından olduğu savıyla istiklal mahkemeleri'nce tutuklanmasına karar verilmiştir. bir süre saklanmış, saklandığı evin etrafının sarılması üzerine intihar etti (1926). kemal tahir'in romanı kurt kanunu'nda başlıca tiplerden biri olarak adı türk edebiyatına da geçmiştir.
  1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  tarihin talih eseri başka türlü yazılabilabilecekken nasıl dönüştüğünün kanıtı şahsiyettir. fikrimce cumhuriyet dönemi'nin en önemli karakterlerinden biri, hatta en önemlisidir. kemal tahir'in de dediği gibi, işler başka türlü gitse sarı kemal'in yerinde kara kemal olabilirdi.
  3 ... stalker
 3. 3.
  ittihat ve terakki'nin, günümüzde çok dile getirilmemekle birlikte, önde gelen isimlerinden birisidir. izmir suikasti olayı sonrasında polis takibi sonunda ölü ele geçirilmesi ve kurt kanunu romanında önde gelen karakter oluşuyla popülarize olmuştur, ama ittihat ve terakki içindeki rolü ile de araştırılması gerekli bir isimdir.
  ... usualsuspects
 4. 4.
  ittihatçı ve masondu. Zengin bir tüccardı. Anası çerkez babası Urfalı idi (rivayet akkoyunlu aşireti olduğu yönündedir). ittihat ve terakki cemiyeti dışında teşkilatı mahsusanın da önemli bir ismiydi. Hiç evlenmedi, Rum bir kadınla uzun yıllar metres hayatı yaşamıştır.

  Teşkilatta iki Kemal olması sebeiyle lakabı kara Kemal olmuştur. Diğeri ise dönemin sarı Kemal'i yani Mustafa kemal'dir. Kara Kemal, Atatürk'ün samsun'a yolculuk ettiği Bandırma vapurunun kira parasını ödeyen kişidir. 1900'lerin başında, istanbul'da azınlıllardan satın aldığı ticarethaneleri, aklına güvendiği cevval türklere devretmekte ve sermayenin Türklerin eline geçmesi gibi bir amaca hizmet etmekteydi.

  ismet inönü ile yıldızları hiç barışmadı, izmir suikastinde adının geçmesinde inönü'nün parmağı olduğunu iddia ederler. Bir başka iddia ise, tahta bir levhadan ibaret mezarının yıllar sonra Celal Bayar'ın mermer bir kabristan şeklinde yaptırdığı yönündedir.

  Zamanın Posta nazırı Talat (paşa) ile arası çok sıkıydı, zaten KAra Kemal, Abdülhamt döneminde sarayın telgraf müdürü olan zatın oğluydu. Bu telgraf müdürü olan zatın erkek kardeşi ise garip bir tesadüf, Necip Fazıl Kısakürek'in babasıdır. Yani Kara Kemal ve Necip Fazıl, öz be öz kuzendir.
  3 ... vicious blue
 5. 5.
  kara kemal
  ... rkeles
 6. 6.
  kara vasıf bey ile birlikte karakol cemiyeti 'nin önde gelen kurucularındandır.
  2 ... usualsuspects
 7. 7.
  20. yüzyılın başlarından cumhuriyetin kurulduğu yıla kadar önemli bir tarihsel kişilik olsa dahi, sadece izmir suikastiyle tanınması tarihin acımasızlığına tasvir olunur. özellikle 20. yüzyılın başlarında vagon ticareti başta olmak üzere iaşe konusunda büyük işler yapmış, esnafları esas alan vakıfların kurulmasında başrol oynamış, yakın tarihin önemli sembollerinden birisidir.
  -1 ... everyday i am shuffling