bugün

Komşu ve ev ziyaretlerinin bitmesi. Zamanını çalan insanlardan kurtulmak.
Sessizlik...
Evde oturup saatlerce film izlemek
Para biriktirmek
Oturarak ders anlatmak.
Olayın ticari boyutunu düşününce, güzel olan hiçbir tarafinin olmadığı aşikardır. Kapanma döneminde, anlı şanlı hükümetimiz kimseye, komik rakamlarin dışında adam gibi destek olmadığı için, buna işverenler de dahil kaç kişi battı ve intihar etti araştırın. Bunlarin hiçbiri haber bile olmadi tv'ler de. Vakifbank araciligiyla 5 bin tl kredi yardımı yapılmıştı. kimse odeyemedigi için banka hepsine haciz gönderdi, haberiniz var mı?. Kuşlar, böcekler, doğa vs iyi hosta tuzu kurular hariç, diğer insanlarin o dönem de hali nice olmuştur, hiç dusundunuz mü?. Adam günlük yevmiye ile ev gecindiriyor restoran, cafe, lokanta kapalı ne yaptı bu insanlar, nasıl gecindiler hiç merak ettiniz mi?.
Dostoyevski nin bir kez söylediği gibi;

“insanlara olan saygımı kaybetmemek adına onlardan uzak duruyorum.”
yoktur. Herşey çin'de yayılan saçma sapan fake düşme videoları ile başladı. Ve bu süreçte millete, hükümetlere medya ve hükümet yoluyla korku pompalandı. 90 yaşındaki kişinin %2 ölme ihtimali yüzünden. Sadece adam akıllı önlem alacaktın. (riskli alanda maske, her yerde mesafe ve temizlik) Lebaleb kongreler yapılırken suçlu halk oldu, bebeğinden yaşlısına 17 gün tüm Türkiye hapis cezası yedi. sokağa çıkma cezaları (3150 lira) bahanesiyle kasalar şahane oldu. Hadi ben muaftım, bu tüm Türkiye'nin psikolojisi 17 gün nasıl dayansın, bu yüzden her taraf kafayı yemiş insan kaynıyor, hava, oksijen, ışık almadan 17 gün eve kapanmak, kafayı yemek, intihara kalkışmak mı daha sağlıklı, yoksa ışık ve oksijen alarak spor yapmak, gezmek tozmak mı? O hayat eve sığar paylaşımı yapanlar saray gibi, harem gibi evlerde hayat eve sığar, evde kal Türkiye paylaşımları yaptı, ve buna inananlar hapishane gibi harabe gibi kırık dökük evlerde 17 gün hapsoldular. Şimdi bunun bedelini hayta pahalılığı, ve üretim, ekonomik program yaparken, hem de üretim yapmadan yatırımcılara kafa tutarken dolar euro kuru ile ödüyoruz, 5 liralık tostu 25 liraya alarak ödüyoruz. Çünkü insanların ekmek teknesi kapandıkça geçimsizlik ve buna bağlı olarak zamlar arttı, devlet vergilerini bu yüzden artırdı. Bu süreçte zaten aile içi kavgalar daha da arttı.

özgür olmamanın güzel tarafı yoktur.
olmayandır.

(bkz: boş küme)
kapanmak çok kötü bir şey. kapanıp ne yapacağız? gene karamsar, nostalji delisi günlerimize geri mi dönelim. ne güzel gezip tozuyoruz. açıkçası karantina günlerinde psikolojim çok bozuk olduğundan canım hiç sıkılmazken sonradan o zamanki halimle bile sıkılmaya başlamıştım. kendimizle barışık olalım.
kapanmanın bazı güzel tarafları var ama umarım tekrar olmaz.
param cebimde kalıyordu. ilk defa o günlerde bütçem fazla verdi. şimdi hep eksi hep eksi.
evden çalışmaktır. güzel günlerdi.
insanlar ile çok az temas halinde olmaktır. trafiğe çıkamıyorsun kafan rahat ediyor. kalabalık ortamlara girmek zorunda kalmıyorsun sinirlerin zıplamıyor. sokaklarda yaşayan kediler kuşlar rahat bir nefes alıyor ne durup dururken kendilerini tekmeleyen sığırlar ne ezilme tehlikesi.

kapanmalar varken canım aşırı sıkılıyordu ama şimdi bakıyorumda güzel zamanlarmış. ülkede zaten üretim namına bir şey kalmadı ekonomi desen kapanma olsada bitik olmasada bitik. hani avrupa ülkesi veya tarımla uğraşan asya ülkesi falan değiliz ki üretemiyoruz diye sızlanalım. açıkken de üretemiyoruz..
kapanmanın tek güzel tarafı diyelim. o günler gelmesin lütfen. evde kafayı yeriz bu sefer.