bugün

osurukları dünya için yararlı olan hayvancıklar. o nedenle bu hayvanların midelerindeki bakterilerden alıp büyükbaş hayvanlara verilmesi düşünülüyormuş.
görsel
kuyruklardan destek alarak ayak dövüşü yaparlar ki aman diyeyim.
--spoiler--
yılmaz özdil'in fanatik'te ki yazısından bir kesit: 1770’de, avustralya kıtası’nı keşfeden james cook’un tayfaları, karaya adım atar atmaz aborijin yerlileriyle karşılaştı. yerliler, ingilizce bilmiyor. tayfalar, aborijince bilmiyor. el kol hareketleriyle anlaşmaya çalıştılar. o sırada baktılar ki, acayip bi yaratık var, hoplayıp zıplıyor. işşaret edip, sordular, bunun adı ne? yerliler cevap verdi, kanguru. aradan yıllar geçti. karşılıklı lisanlar öğrenildi ve vaziyet anlaşıldı ki, kanguru
aslında, aborijin dilinde “bilmiyorum” demek iyi mi ?
--spoiler--
sonuç: aborjince de bilmiyorum anlamına gelir.
Kanguruların bacakları, kalça kemiklerinden kuyruk sokumu eklemlerine sabittir. kemiklerini oynatamazlar ve bu yüzden yürüyemezler, zıplayarak mesafe alırlar.
internet sitelerinde sonu gelmez bir biçimde aborjin dilinde bilmiyorum anlamına geldiği söylenir. doğru değildir....

botany bay bölgesinde yaşayan aborjinlerin dilinde * ki 18. yy'da 700 farklı kabile olan aborjinlerde 250 de farklı dil vardı,
gangaru kelimesi büyük gri ya da siyah kangurulara verilen isimdir.

baagandji ler bu hayvanı bilmiyorlardı, ingiliz yerleşimcilerin atları sanmışlardı.
kangurular kuyrukları yerdeyse zıplayabilirler.
Kangurunun kuyruğundan tutarsanız zıplayamaz, çünkü denge unsuru olarak kuyruğunu kullanmaktadır.
bi halta yaramayan hayvan. neymiş efendim, kesesi varmış. benim işime yaramayacaksa napayım ben o keseyi. daha pazar yerinde durma adabını bilmiyosun, kesem var diye dolaşıyosun densiz. koyduğumuz da, yarım kilo ebegümeci, 3 kilo domates, arapsaçı filan. öyle kabak filan da koymadık yani. selçuk'a rezil oldum lan, "tutun kaçmasın, ebegümeçlerim var içinde" diye bağıran bir adamı belediye başkanı seçerler mi? seçmezler, siyasi kariyerimi bitirdin.

lan hadi aldın ebegümeçlerini kaçtın, bari millete tepik atma, bakkal yusuf'un oğlu komada, hasta olunca oğlu da kıymetli oldu pezevengin tazminat istiyor, daha düne kadar, "askere gitse de kurtulsam hayırsızdan" diye dolanıyodun ortalıkta, 3 kaburga kırılınca mı aklına geldi "vay benim, zeki oğlum efendi oğlum", yaş olmuş 19, orta sonda, daha dün babasının kafasında rakı şişesi kırdı, ama bizim kanguru bi tepikleyince, oldu sana hababam sınıfındaki ahmet.

ne sikime getirdiysem avustralya'dan, uçakta da zor oldu, koala alsaydım daha iyiydi, ama o ipnede de bi numara yok ki, yatsın bütün gün.
(bkz: Migros)
1700'lü yıllarda yaşayan ingiliz Denizci James Cook,sosyete adalarını ve Yeni Zelanda'yı keşfedip, haritalarını çizdiği 1769 yılında, Avustralya'nın doğu kıyılarını da ortaya çıkardı.

Kaptan Cook, bitki örtüsünün zenginliğinden ötürü "Botany Bay" (botanik koyu) adını verdiği koyda , Avustralyalı yerlileri ilk gören yabancı oldu. Yerlilerle el kol hareketleri ile güçlükle anlaşabilen James Cook, karınlarındaki ceplerinde yavrularını taşıyan ve arka ayakları üzerinde zıplayarak hareket eden uzun kuyruklu hayvanları görünce, yine el kol hareketleri ve çeşitli işaretlerle bunların adlarının ne olduğunu sordu.

Yerlilerin "kanguru" demesinden sonra da bu hayvanları dünyaya "kanguru" olarak tanıttı. Aradan 50 yıla yakın bir süre geç tikten sonra, 1800'lerin başında, "kanguru" sözcüğünün gerçek anlamı anlaşıldı.

"kanguru", Avustralyalı yerlilerin dilinde; "ne demek istiyorsun yabancı?" anlamına geliyordu.

alıntı.
eti yenebilen bir hayvandir.
migrosta çalışanlar acaba bu hayvana mı tapıyor ?
güzel hayvandır. doğumu ve keseye kadar girişi ise manyak bir hadisedir.
görsel
Avusturalya'yı istila etmiş canlı türüdür. Çok fena tepikler, dikkat.
dişilerinde 3 adet vajina(am) bulunan hayvan.
avustralya'da eti çok tüketilen hayvan. tadı da fena değil hani.
Sürekli hoplayıp zıplayan, aynı zamanda çok iyi bir boksör olan keseli hayvan. Yavrusunu cebinde taşır.
bazen insanların haline üzülen hayvandır.

http://hizliresim.com/RVLO4R
Boksör hayvan. Niye boks ile eşleşti bu hayvan acaba? Baskılar yüzünden buna mı yönlendi yoksa?
görsel
görüldüğü kadar masum olmayan hayvan. boksçu gibi yumruk atarlar.
Zıplarken hayaları lombur lombur sallanıyor mudur? Sorusunu akla getiren at, eşek, geyik, tavşan ve pire karışımı hayvan.
küçükleri var bi de bunların wallaby deniyor.
güncel Önemli Başlıklar