bugün

her an kalp krizi geçirme tehditi altında olan, kalbinin fonksiyonları yeterince iyi çalışmayan, beslenmesine, sağlığına, ruhsal hayatına çok dikkat etmesi gereken kişi.
(bkz: rashit) grubuna ait kafası güzel bir şarkıdır.
Kalbimin yerle bir edilmesinden sonra üzüntüden kalbinde hastalık çıkabilmesi durumu sözlük. Evet kalbimde bir sorun var ve allah yardımcım olsun.
yeni sagopa kajmer albümün adı. 19 şarkıdan oluşuyor. Kolera ile feat var, almak isteyenlere bugün 15.00 da Unkapanı Imm müzikten alabilmelerini söyledi.
Albümün tracklisti;

1. Kapılar Açılır
2. Uzun Yollara Devam
3. Benim Hayatım
4. Yaptığın Hatalar Kadar Büyük Olmadın
5. Bulun
6. Istakoz
7. Baytar
8. Bugünün Elleri Boştu Ya Yarın?
9. Meftun 10. ister istemez (Featuring Kolera)
11. Kalp Hastası 12. Sabah Fabrikam
13. Düşünmek için Vaktin Var
14. Durdur Beni
15. Susmak için Yok Bahanem
16. Karne
17. Taşlama
18. Dalgın
19. Ve Kapılar Kapanır
Kalp Hastası, Sagopa Kajmer'in 8 Temmuz 2013 tarihinde çıkardığı stüdyo albümüdür. Albüm, toplamda 80 dakikadır. Albümün tüm düzenlemeleri Sagopa Kajmer tarafından yapılmıştır.

ŞARKI LiSTESi

Kapılar Açılır
Uzun Yollara Devam
Benim Hayatım
Yaptığın Hatalar Kadar Büyük Olmadın
Bulun
Istakoz
Baytar
Bugünün Elleri Boştu Ya Yarın?
Meftun
ister istemez (feat. Kolera)
Kalp Hastası
Sabah Fabrikam
Düşünmek için Vaktin Var
Durdur Beni
Susmak için Yok Bahanem
Karne
Taşlama
Dalgın
Ve Kapılar Kapanır
düşünmek için vaktin var süper giriş yaptı dinlerken sago yine yapmış diyeceksiniz.
sagopa kajmer'in yeni albümü. albümü henüz edinemedim ama en kısa zamanda edineceğim inşallah.

pop müzik kültürüne kıyasla, rap müzik türkiye'de daha az dinlenilen bir kategori. pop müziğini bile korsan vuruyorsa, rap nasıl ayakta kalacak? hem hepsinden öte, adam canla başla yeni bir şeyler ürettiği için, emek sarf ettiği için, kendi ürettiği bir şeyi yasadışı yollarla elde edenlere hakkını haram edebilir, en doğal hakkı. çevreye bir kürdan kadar yardımda bulunmayıp da gelir kaynağını baltalayanları görmezden gelmek, hiçbir şarkıcının görmezden gelemeyeceği bir sorundur.

not: üstte bir entry mevcuttu. sagopa'nın "korsan dinleyenlere hakkımı helal etmiyorum" lafını eleştiren.
(bkz: kırık kalp sendromu) var oyle seyler.
sagopanın lirikal derinliğini ortaya koyan bi albüm olmuş. harika.
Son iki albüme göre sound olarak daha iyi.Ama lirikal derinlik sadece bir seviyeye kadar lirikal derinlik.Nakaratlar çok kulak tırmalayıcı,çok arabesk uzantısı bir hava veriyor.B.P.G,Romantizma,K.i.T.S albümlerini seven biri için yine çok çok uzak kalınacak bir albüm.
Geçtiğimiz günlerde sagopa kajmer in çıkarmış olduğu albümdür. Albümden 1-2 gün önce çıkan Düşünmek için vaktin var klibiyle beni üzen ve kendisi çıkınca neredeyse ağlatan albüm. Etkilemesi şarkıların güzelliğinden değil kötülüğünden. Sagopa ve ceza dinleyerek büyümüş biri olarak bu albümle hüsrana uğramış bulunmaktayım. bpg yi kitsi romantizmayı helikopterle arar oldum samanlıkta iğne olsa yine ara bulurum.

Albüm güzel tasarlanmış ama peki içi? trackler? koskoca 19 şarkılık albümde sadece 2-3 tane dinlemeye değer şarkı var. belki bi umut diye bekliyorum 2011 den beri belki düzeltir ama bu gidişle zor. insan bi kere değişir herkesin olumlu tepkisini alır fan sayısını inanılmaz katlar iyidir güzeldir. sonra bokunu çıkarıp bi kez daha kendini değiştirmek istersin ona da okey. ama olumsuz tepkiler alıp fan sayını düşürdükten sonra olmadı bu diyip geri dönmesini de bilmelisin.

Bize hip hopı öğretene hip hop ı anlatmak gibi bi gayem yok zaten hiçkimsenin de buna hakkı yok ama hatırlatmakta fayda var. çoğunluğun kendisini sevdiği dönemde ben trap dinlemiyorum çünkü herkes bana küfrediyo diyodu ama şimdi noldu soruyorum ona. tabi soramıyorum en ufak bi eleştride spam yiyoruz kendisinden twitterda. takip bile edemiyoruz.
(bkz: meftun)
(bkz: sabah fabrikam)
(bkz: taşlama) koca albümün hoşuma giden şarkılarıdır.
eski sago dinleyicisi olarak, nedensizce beğendiğim albüm. eski sagodan izler olsa gerek.
onceden olsa albumu almak icin gunler oncesinden beklemeye koyulurdum ama son bir kac senedir birak album almayi indirmeye bile eriniyorum. album hakkindaki yorumlardan sonrada indirip.dinleyecegimi bile zannetmiyorum.
sagopa kajmer'in eskilerden izlerine rastlayabileceğimiz bir albümdür , beatlerden dolayı mıdır sözlerden dolayı mıdır albüm güzeldir.

sabah fabrikam , meftun , taşlama , karne , bugünün elleri boştu ya yarın ? , bulun şarkıları albümün güzel trackleridir .

dip not : hiç bir sagopa kajmer albümü ilk kez dinlenildiği zaman beğenilmez .
tümü dinlenilen albümdür. yorma gelince yine bpg veya romantizma aradım ama bulamadım bulamadım.
plak hastası. sago dedi valla.
saydam odalar ve bendeki senden sonra bu albüm olmuş diyorum. eski albümlerdeki tadı alamasamda onlara yakın bir tat bıraktı bende.
uzun yollara devam: 7,5 puan alır
benim hayatım: albümün başarılı parçalarından 8 puan
yaptığın hatalar kadar büyük olmadın: girişi güzel fakat 2. bölümde bozuluyor sanki şarkı. 7 puan
bulun: albümdeki beğenmediğim parçalardan. 5 puan
edit: tövbe diyorum. ilk dinlediğimde beğenmemiştim cidden ama sağlam parçaymış be. 8,5 diyorum.
ıstakoz: başta ısınamasamda şimdi güzel geliyor kulağa. 7 puan
baytar: fazla söze gerek yok. 10/10
bugünün elleri boştu ya yarın: pop şarkısına benzemiş biraz ama yine de sağlam şarkı. 7,5 puan
meftun: çok iyi, çok da güzel. bağlamanında eşlik etmesiyle kusursuza yakın olmuş. 9 puan
ister istemez: yok, olmamış. 6 puan
kalp hastası: çok şeyler bekliyordum fakat o kadar başarılı bulamadım. 7 puan
sabah fabrikam: işte budur, mükemmel kısa fakat etkisi büyük. 9,5 puan
düşünmek için vaktin var: çok iyi değil. 6,5 puan
durdur beni: orta dereceli bir şarkı. 7 puan
susmak için yok bahanem: bu şarkının potansiyeli çok büyükmüş. harika giriş. ilk dinlediğimde 1. bölümde işte rap budur demiştim ama nakarat ve 2. bölümdeki yavaşlama kaliteyi düşürmüş. herşeye rağmen albümün en iyi şarkılarından birisi. 9 puan
karne: albümün iyi şarkılarından birisi. 8 puan
taşlama: nakarat çok sağlam. diss mi değilmi çözemedim ama iyi şarkı. 8,5 puan
dalgın: kapanışa yakışan hafif slow bir parça ama güzel oturmuş yerine. 8 puan
arabesk tarzıyla dikkat çeken sagopa kajmer'in yavaş yavaş ceza-eminem tarzına kaydığını göstermiş vasat albüm.
8 temmuz 2013 çıkışlı sagopa kajmer imzalı stüdyo albümdür. 19 şarkıdan oluşur, kısaca göz atarsak,
1- kapılar açılır : bu zaten intro o yüzden geçiyorum hemen,

2- uzun yollara devam :
bu şarkı bana müzikal anlamda 2009 çıkışlı saykodelik ep'yi hatırlattı, daha çok orkestra sesleri, dijital ses pek yok, nakarat yine sagoya özgü, orta kıvamlı bir şarkı, arada açıp dinlenebilir bana göre.

3-benim hayatım :
kaçınızın dikkatini çekti bilmiyorum ama sago burada bize "özay gibi gönlüm" ve " uzay kadar kalbim" derken rahmetli sanatçı özay gönlüm ve rahmetli besteci uzay heparı anımsatmıştır, müzikal anlamda bağlama ve scratch nasıl bir arada bu kadar ahenkle kullanılır pes doğrusu, bütün sözleri iyi okunmalı,anlamı derin, albümün en başarılı parçalarından biridir benim için. nakaratı da öyle.

4- yaptığın hatalar kadar büyük olmadın :
" içimde ki duygunun yok muhabbet ortağı, sanki o an hepsi dilsiz , o an herkes konuşan bebek ama pilsiz, bir yer buldum kendime sessiz, kıymet bilmeyene çığlıklar attım yerli yersiz." dizeleriyle nasıl bir şair olduğunu tekrar kanıtladığı parçadır. ilk bölüm muazzam, ama ikinci bölüm belki biraz daha kısa tutulabilirmiş sanki, genel olarak başarılı bir sagopa parçası olmuş.

5- bulun :
hayal kırıklığı, parça başlarken diyorsun ki aha tamam geliyor yine bomba gibi bir şey, ama sonra işler değişiyor,içerisinde evrensel mesajlar gönderen, yer yer göndermeler barındıran bir parça olmuş, çok fazla tutmadım açıkçası.

6- ıstakoz:
tam bir sago klasiği, kalın ve karizmatik bir nakarat, ilk defa dinleyen için arabesk mi lan bu diye düşündürüp sonra yok lan bu kadar mantıklı arabesk mi olur düşüncelerine gark ettirebilir insanı. ben beğendim.

7- baytar:
çok söze gerek yok. sadece bazı back vokalleri değiştirip daha güzel hale getirmiş.

8-bugünün elleri boştu ya yarın:
en beğendiklerimden. moral aşılayıcı, rahatlatıcı etki yapan şarkılarından, albümün hareketli tracklerinden olduğu için bazı arkadaşlar pop tarzı sanmış ama değil.
"Ben 34 yıldır iki ayağımın tam üzerindeyim
Benim iki milyon nedenim var burdan soğumam için bebeğim.." dizeleriyle akılda yer bırakır.

9- meftun
albümün belki de en ağır parçası. ateşten gömlek'ten sonra bu kadar ağır bir parçasına denk gelmemiştim hiç. başlarda hafif ama nakarat çok ağır, söz bağlamında değil de müzikal bağlamda çok ağır, otur bir 70lik aç başla içmeye, öyle bir nakarat olmuş. edit: Şarkıda sazı çalan kişi ismail Tunçbilek imiş.

10-ister istemez (düet kolera)
yok olmamış, zaten koleranın olduğu kaç parça olmuş ki bu olsun, belki kolera var diye ben ön yargılı yaklaşıyorum bilmiyorum ama sevmedim.

11- kalp hastası
albümün ismini taşıyan parça. albümde en iyi nakaratlardan birine sahip.çok hoşuma gitti, parçanın bütününü dinlerken de sıkılmadım. bir de youtube da güzel bir animasyona uyarlamışlar o da hoş olmuş. animasyonuyla beraber dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. http://www.youtube.com/watch?v=794PI360jrk

12-sabah fabrikam
gerekli yerlere gerekli mesajları gönderen parçadır. anlayana şirin görünümlü sert parça. beati çok beğendim. "eşekler anırırken nihaventten alır makam" sözüyle kendisine "arabesk yapıyo bu yeaaaa" diyen ergenlere anlamayacaklarını bile bile ince bir mesaj göndermiştir.

13-düşünmek için vaktin var
yanılmıyorsam sanırım bu şarkıya klip çekmişti. nakaratı akılda kalıcı olduğu için kendisini kurtarmış bir parça benim için. sadece nakaratını beğendim, geri kalanı yunus özyavuz kalitesinde değil.

14-durdur beni
meftun kadar ağır bir diğer parçası, çok dinlendiğinde insanı tribe sokabiliyor o yüzden uzak durduğum parçalarından biri. evet güzel. hatta albümde en iyi nakarata sahip parça.

15-susmak için yok bahanem
diğer parçalara oranla girişi daha hızlı parça, tempo nakarattan sonra düşmekte, ortalama sagopa parçası, zaman zaman dinlediğimdir.

16-karne
yunus özyavuz burada birilerine giydirmeye başlamış ve parçanın sonuna kadar giydirmiş, sagopa birine laf sokacaksa alakasız bir parçada çok ince ve öz bir dize sıkıştırır araya, yani "kır kalbini ver elime" şarkısı gibi baştan aşağı açık açık giydirmez çoğu zaman ama bu şarkı baştan aşağı giydirme olmuş, bazı sagopa fanlarının uzun zamandır özlemle beklediği parçalardan, başarılı.

17-taşlama
alt yapısı çok güzel olan parça. karne gibi giydirici parçalardan ama bence karneden daha güzel olmuş, albümde en güzel parça hangisi derseniz bu parça göz ardı edilemez.

18-dalgın
sagonun melankolik tarafını tümüyle yansıttığı parçası, dinlendirci beat,manası derin sözler ve mükemmel,kusursuz nakarat. tümüyle sagopa kajmer tarzı.

19- ve kapılar kapanır(outro)
anlaşılacağı gibi, kapanış.

albümün geneline bakarsak başarısız bir albüm mü ? hayır kesinlikle değil. ama bir " kötü insanları tanıma senesi" kadar başarılı mı? hayır o kadar başarılı da değil. genel olarak bana kendini dinlettiren albümdür, ben sevdim. zaten k.i.t.s ile sagopa nirvanaya ulaşmıştı onun kadar iyi bir şey beklemiyordum. büyük beklentisi olanlar bpg, romantizma tarzı albüm bekleyenler dinlemesin, sonra boşuna albümü kötülüyorsunuz. o albümler kadar iyi olmadığını zaten biliyoruz. beklentilerimi kısmen karşılamış albümdür. ne diyelim kalemine zeval gelmesin.

edit : imla.