bugün

yaşadığınızı hissettiğiniz andır ve çoğu zaman alışkanlığa dönüştüğü için duymadığımız.
tansiyon düşmesi halinde öyle bir gümler ki yerinden fırlayacak hale gelir dipten dipten vurur.
sevgilinin elini ilk tuttuğunuz andır.
sessiz ortamda olandır. insan bir süre sonra sadece kalp atışlarına odaklanır. *
yusuuuuuf yusuuuuff diye günümüz türkçesine çevrilebilir, nitekim vücud dili bu hemen anlaşılmaz.
sevgili ile seviştikten hemen sonra kalbinin üzerine yatıldığı an.
platonik aşığı olunan kişiyi gördüğün her an. *
nabız alma anı.
dinlediğiniz andır.
Yoğun bakım ya da gözetim durumda (hastanede) iseniz parmağınıza takılan adını bilmediğim tıbbi terimlere bulaşmaktan tırstığım zımbırtı sayesinde kalp atışlarınızı sinir bozucu bir biçimde duyabilirsiniz.

dıııt dııt dııt..

-bi sus aq! ya da susma lan hoop.. vazgeçtim.
(bkz: yine çok sigara içmeye başladım)
ultrasonda, bebeğin ilk kez kalp atışlarının duyulması bunun en heyecan vericisidir. inanamazsınız o küçücük bedendeki küçücük kalp nasıl bu kadar hızlı atıyor diye.
teyze olunmuştur, yeğenin kalp atışları dinlenir bundan daha güzel bişey olamaz.
çoğunlukla ilanı aşk etmeden önceki andır.kalbin kulaklarda attığını sanırsınız.
matematik yazılısına girilmeden bir dakika önceki andır. girildikten sonra zaten bi b.k yapamayınca heyecan kalmıyor.
deli danalar gibi koştuktan sonra durup yorulduğunuzu hisettiğiniz andır...
kim 500 milyar ister isimli eski bir programda sunucu soruyu sorduktan sonraki andir.
Dağın zirvesinde yorulup oturduğunuz andır, nefesiniz kalp atışlarınıza uyum sağlamaz, kulaklarınızda atar. Yorgunluktan değil, mutluluktan.
(bkz: artık büyümüyorum yaşlanıyorum)
insanın çok heyecanlandığı anlarda kalp atışları hızlanır ve atışlar duyulur.
biyokimya laboratuarında, 100 kişinin önünde deney yaparken.
çarpıntıdır; boktandır; yaşanılan sıkıntılardan kelli yüksek tansiyon başlangıcına da delalettir. duymasanız daha iyidir kısacası. aşk gider, kalp kalır.
sevilen kişinin duygularınıza karşılık verdiği andır.
istemesen de, nice zaman itiraz etsen de bal gibi aşık olduğun andır azizim.
yüreğindekini gördüğün andır.
(bkz: tanıdık geliyor)