bugün

her alanda popüler olan (manken, şarkıcı, tiyatrocu, film yıldızı, komedyen) birçok sanatçının bir araya getirerek oluşturduğu, tarihi mizahi bir bakış açısıyla baştan yazan film.
döneminde ki en büyük ve en iyi türk filmidir izlendiğinde gerçekten güldürür. kadrosu çok sağlam ve senaryosu bir o kadar akıcıdır.
cem davran'ın attığı ok ile yarışma sahnesi yarmıştır... bir de 'acımadı ki acımadı ki...' var hepten beter... *
mehmet ali erbil furyasını başlatan filmlerdendir.
soundtrack albumunde cem karacanin "meydan bu meydan" isimli guzel bir calismasi vardir. tavsiye edilir.
eski tarihi türk filmlerine atıfta bulunan nickimin esin kaynağı, 1999 yapımı komik film.
istanbul takımlarının genel adıdır. göztepe taraftarlarının, takımları süper lig'de iken * açtıkları çok da hoş bir pankart vardır.*
bir magazin filmi olmadan çoook önceleri selanik'e hürriyetin kabesi diyenlerin istanbul'a yakıştırdıkları lakaptır.
bir sahnesinde cem davran ile mehmet ali erbil dönemin silahlarıyla savaşırken yukarıdan uçak geçen film!
(bkz: o ne lan)
gösterime girdiği yıl bir milyondan fazla izleyici toplamış olan komedi filmi.
tüm zamanların en iyi türk komedi filmi.
Monty Python filmleri tadında bir türk filmi.
metin şentürk' ün olduğu sahneyle yaran film.
mehmet ail erbil'in ölmeden önceki son sözünün mutlaka dinlenmesi gereken filmdir.
yeni nesil türk filmleri arasında ki bunda kastım 90 lardan sonrasıdır şahsımca yapılmış en güzel, en başarılı, en cici filmdir. bilemedin filmlerden biridir, onu da bilemedin bu komedi filmlerinden biridir. iddia ediyorum ki vizontele ve eh biraz da gora hariç tüm filmlerin eline verebilecek güzelliktedir. hababam sınıfı ve diğer bilimum şafak sezer filmleri ile kıyaslarsanız bu dülger kulunuzu üzersiniz, o inciryaprağını o bölgeden uçurtursunuz gerisine ben karışmam libidom devralır.
film.

kimsenin yazmaması harika.

gani müjde tarafından yönetilmiştir. senaryosunda yine gani müjde'nin, fatih solmaz'ın, bir miktar da selçuk erdem'in payı vardır.
demet şener'in banyo sahnesiyle bir ara çok konuşulan film.

öyle çok ahım şahım bir film değildir, bildiğin bizans parodisi.
televizyondan değil de dvd'sini alıp izlemek gereken filimdir. sansür ayağına bir ton espri kaldırılmıştır. televizyon şekli montaj harikasıdır.
sonrasında kitabı da çıkan filmdir.
şarkısına hasta olduğum filmdir.

bi kuple:

kralı da gelse ki kendisi babam olur bizi ayıramaz
deli gönlüm seni ellere vermez
ayırmaya kalkanı terlikle döverim.
geçen yine tv de olan film..

yönetmen
gani müjde

senaryo yazarları
gani müjde
kemal kenan ergen
fatih solmaz
cem yılmaz (film ilk proje aşamasındayken)

oyuncular
mehmet ali erbil (illetyus)
cem davran (yetiş bey,markus antonyus)
demet şener (emmanuelle)
sümer tilmaç (süper gazi)
ayşegül aldinç (teodora)
nurseli idiz (helena)
hande ataizi (mağdure bacı)
yılmaz köksal (sepetçioğlu)
cengiz küçükayvaz
suat sungur
ümit okur
günay karacaoğlu
belma canciğer (arap bacı)
cem karaca
metin şentürk (kale gözcüsü)
şencan güleryüz (lombelikus)
kerem kupacı (borozancı)
necmi yapıcı (bizans komutanı)
Şu sahnesiyle beni baya bi güldüren sahnedir:

yetiş bey: sordum sarı çiçeğe anan baban varmıdır...
illetyus: ne bu çocuk hiç zalim değil,birşey bildiği yok ama sarı çiçeğe anasını babasını sormayı biliyor..

Arabada saman gelir

gözcü: mızrağı batırır
-niye hareket ediyo bu samanlar
adam: cinsi öyle
-tamam geç !
hayatımda izlediğim açık ara en komik film. en iyi türk filmi. kesinlikle hiç bir esprisi baymıyor. tebrik ediyorum gerçekten, oyuncu seçimleri de harika.
mehmet ali erbil'in içinde bulunduğu halde izlenebilecek hoş film.
(bkz: illetyus)
mehmet ali erbil'in oyunculuk anlamında döktürdügü tek film.