bugün

ilk çağlardan beri insanoğlunun kafasını kurcalayan sorunsaldır. bakın ilkçağ diyorum, insanoğlu diyorum. başka dillerde nasıldır bilmiyorum ama ingilizcede de human var. yani men, man. süpermen, himen. yani erkek. aynı bizim türkçedeki adam ın karşılığı gibi.

aynı dili konuşup, aynı kelimeleri kullandığımız halde nasıl oluyorsa bir türlü anlaşamıyoruz. aynı şekilde severken melek, peri, cinsi latif diye seviyoruz. kızarken de cadı diyoruz. bu demek değil ki erkeklerden aşağı bir varlıktırlar. hayır tam tersi bazen o kadar tatlı, o kadar şeker oluyorlar, bazen de bir o kadar iç gıcıklayızı yuvarlaklara ve baş döndüren bir tene sahip oluyorlar ki kesin bu insan olamaz diyoruz.

inek misali memesinden süt üreten birine insan demek ne kadar mantıklı?
kadınlar insan değildir, melektir diye kökünden halledilecek meseledir.
bu tarz başlığı açan kişiler, kendi içinde çelişkiye düşüyorlar mıdır? yahut şu soruyu soruyor mudur kendisine; '' benim annem, kız kardeşim hatta sülalemdeki ehl-i tabiatı kadın olan herkes insan mıdır '' diye. hiç sanmıyorum, ama cevap arayan kardeşlerimize şunu söyleyebilirim evet kadınlarda insandır, birgün belki sende o mertebeye erişebilirsin kimbilir.
(bkz: erkekler kötü kadınlar şeytan)
cem yılmazın dediği gibi kadınlar erkelerden sonra yaaratılmışlardır yani bizim bir üst modelimiz insan olamaz onlar.
erkekler insan ise onlar değildir, bir üst model ne ise artık odur, kısaca.
... tartışıldığı sırada cennetin annelerin ayakları altında olduğuna inanan güzel insanların doğması.
kaburga dolmasıdır.
Köpekler gibi kuyruk sallayan bazı Kadınları gördükçe tekrar tekrar akla gelen sorunsal.
ortaçağda çözülmüş olan sorunsaldır. zamanda kırılma mı yaşıyoruz gençler?
insan karşısındakini kendisi gibi düşünürmüş sözünü hatırlatan sorunsal.

ipucunu verdim, cevabı siz verin.
akıllı görünen bir o kadar rahat kandırılan çeşit çeşit halleri olan çözülememiş varlık.
bir dönem batıda olup olmadığı tartışılmış 19.yüzyılın başında da kabul edilmiştir. mesela hep bize öğretilen insan hakları ve yurttaş hakları bildirisi dedikleri şey, erkek ve yurttaşlık hakları bildirisidir. fransızca aslında ''homme'' olarak geçer ki bu erkek, adam demektir. hatta bu fransız erkekleri bu bildiriyi yayınladıklarından sonra bir kadın da çıkıp kadın hakları bildirisi yayınlamış fakat kafası giyotin'e kurban gitmiştir.

bu tartışmanın yaşandığını şuradan da çıkartabilirsiniz:

ingilizce de erkek: man demektir. kadın da bu kelimeden türetilerek, woman olmuştur. hiç düşündüğünüz mü bilmiyorum bu ingilizler üçüncü tekil şahısı niye kadınlar ile erkekler arasında ayırmışlar. kadın görünce farklı, erkek görünce farklı bişey söyleme ihtiyacı hissetmişler. çünkü onlara göre kadın erkekle bir olamazdı. o cansız varlık ile erkek arasında bir yerleydi şeklinde düşülünüyordu. çok ilginç she kelimesi de he den türetilmiştir.

birde çok ilginç: ingilizce insanlık: mankind demektir. mod-mod çevirdiğinde erkek cinsi gibi bişey çıkıyor.
Hala net bir cevabı bulunamamış sorunsal.
Annene sor bu soruyu bakalım ne dicek.
çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır !

diyordum ama, bu ne amk !?

görsel
evet ve erkeklerden daha değerlidirler. sonuçta erkeği de dünyaya getiren bir kadın.
şuraya kayıt olalı 2-3 gün falan oldu ama ben hayatımda bu kadar kadın düşmanı olan insanların olduğu bir ortam görmedim.
Elftir.

-Hayatimda gordugum en enteresan sorunsal.
lütfen beyler en azından 24 saat yapmayalım.yarın annelerimizin kadınlar gününü kutlarken bu başlık aklımıza gelmesin.
arap dünyasının oldukça kafa yorduğu ve hala cevap veremediği soru.
yaaa bu başlığa çok güldüm yeni yılda herkes bu yılla ilgili başlık uplatmış bunu görünce bi gülme aldı sayende gülerek giriyorum.tşklr.

evet insanız ayrıca.
Kadınlar paraya yapan varlıklar. insan mıdır bilemem. Evet.