bugün

Kendilerini dindar ve muhafazakâr Kürtler olarak tanımlayan bir grubun siyaset arenasına "Kürdistani islami Parti" ismi ile çıkmaya hazırlanması olayıdır. Yeni oluşumun öncülüğünü yapan Diyarbakır Barosu'na kayıtlı Avukat Sıdkı Zilan, Ekim 2012'ye kadar partiyi kuracaklarını belirtmiştir. Mevcut kürt partileriyle hasım değil yandaş olacaklarını belirtiler.

http://siyaset.milliyet.c....2012/1534467/default.htm
hedeflerinin ak partiye oy veren kürtler olacağı partidir.

--spoiler--
Parti muhafazakar Kürtlerin yaşamadığı izmir'de olmayacak!
--spoiler--

http://siyaset.milliyet.c....2012/1534467/default.htm
sırf akp'nin bölgede ekmek -pardon "oy"- yemesine engel olabilme potansiyeli bile hayırlara vesiledir. yoksa insanına aman aman bir şeyler verebileceğinden değil. "bdp"'nin oyları bölünecek işi masaldır; bdp şahısları bağımsız olarak meclise sokar, parti barajı ile zaten işi olmaz; o baraj işlerini "yüzde elli"ciler düşünsün artık.
edit: kürdistani islam partisi diye de bir başlık açılmış.
(bkz: islamcı kürt partisi)
valla iyidir. kürtlerin oy vereceği alternatif parti olmalıç
Bir parti ismidir.
(bkz: kipa)
pkk nın yeni soytarılıklarından birine benziyor. Zorla güzellik olmaz yani bu da tutmaz.
kürtlerin en büyük ihtiyacı olan pkk güdümsüz bir parti olup olmayacağı hakkında şüpheler yaratan, bu seferde din eksenli olduğu için kürtlerin asıl sıkıntılarını görmezden gelmesi muhtemel partidir.
--spoiler--
Parti, BDP veya başka Kürdi, Kürdistani parti veya hareketleri hasım değil, doğal müttefik olarak görmektedir.
--spoiler--
yeni polemiklere yol açacak parti.
kürdistan teali cemiyeti'ni anımsatan parti.
kurulmasının onaylanacağı konusunda şüphelere girdiğim parti.
model olarak barzani sistemi alınıyor.
beyni komplolarla sikilmiş, kürt denince otuz metre havaya zıplayan dangalakları ilgilendirmeyen partidir.

Çok güzel oldu çok iyi güzel oldu bu. Kürtlerden bdpnin sosyalist çizgisinde olmayanların oyunu hedefliyor. Evet islamcı türk partilerine alternatiftir. Adım gibi eminim ki bu partiyi karalayacaklardır. Çünkü akpnin oylarını mantıklı bir siyasetle bitireceklerdir. Özellikle güneydoğuda oyları alıp alıp ankarada tek dil tek millet gevezeliği yapanları köşeye sıkıştıracaktır. Oyumu bdpye veren biri olarak gayet de iyi olduğunu düşünüyorum. Sonuçta ha bu parti ha bdp fark etmez önemli olan kürtlerin anadil ve yönetim taleplerine karşılık bulmasıdır. Öte yandan islam-türk sentezinden bıkmış kürtlerin kendi yuvalarına dönmesidir.

Hayırlısı olsun. Farklı düşünceler ve siyasi tercihler her zaman zenginliktir. Olması gerekenlerdir.
birilerinin demokrasiye zenginlik katacağını zannettikleri partidir. "Dini kendi içinde yaşayan ve "gri kesim" olarak bilinen, kendilerini BDP ve PKK çizgisinden uzak tutarak, AKP ve SP'ye oy veren dindar Kürtlerin oylarını hedefliyoruz" ve "Parti, BDP veya başka Kürdi, Kürdistani parti veya hareketleri hasım değil, doğal müttefik olarak görmektedir" cümlelerine dikkat. ne enteresandır ki hiç bir şekilde ırkçılığa meydan vermeyen islam dinini siyasi rehber edinmiş bir parti, yalnızca kürtlerin; o da bdpye oy vermeyenlerinin, oyunu istemektedir. ve evet, bu insanlar 15 yaşındaki çocuğu dağa çıkarıp askere kurşun sıktıran teröristleri de kendilerine hasım olarak görmemekte ve hatta belli ki onların yolunu da desteklemektedirler.
peki neden bu insanlar bdpnin oylarına talip olmuyorlar? bdpye oy veren herkes seküler bir hayat tarzına sahip değil heralde. öyle olsa sadece türkiyenin değil dünyanın da en seküler toplumlarından birisi olurdu kürtler. hayır, sebep o değil. sebep birinin diğerine balta vurmaması, kurdun komşusunu yememesidir. yani kısaca diyorlar ki; "bdpye oy verenler yine oy versin. biz orasında değiliz ama akpye oy verenler var ya, işte onları bize çekelim. böylece bu topraklarda hala türkiyeden ümidini kesmemiş olanları da kendi saflarımıza alalım. olur ya, ileride dağa çıkartmaya adam ararız falan."
gerçekten demokrasiden yana olsalar, gerçekten renklilik getirmeye çalışsalar, neden bdpye de rakip olmaktan çekinsinler ki? ben bir türk milliyetçisi olarak bir parti kursam; mhp, akp, chp, bbp... saymaya lüzum yok kısaca her partiden oy isterim. hatta bdpden de isterim. alamam o ayrı konu, ama fikirlerimizin uyuştuğu her seçmenden oy isterim. biri çıksa "islamcı türkçü parti" diye bir parti kursa sonra da "biz akpyi doğal müttefik olarak görüyoruz, mhpye oy vermiş türklerin oyunu almayı hedefliyoruz" diye açıklama yapsa bu barış ve demokrasi kelebeklerinin hangisi "çok güzel oldu, çok da güzel iyi oldu. demokrasiyi güçlendirir, zenginliği artırır, romatizmaya ve bilhassa bel ağrılarına iyi gelir" diye entriler düzerdi? hepimiz de derdik ki, milliyetçileri bölüp akpnin elini güçlendirmek için kurulmuş bir tezgahtır bu. ki doğru da söylemiş olurduk. e o zaman ne demokrasisinden bahsediyosun kardeşim sen?

ek: "adamlar doğal müttefik demiş, sen g.tünden anlamışsın olayı" diyecek olan aklıyarımlara da testi kırılmadan tokadı basayım.
müttefik, ittifak edilen demektir. siyasette ittifak, benzer emeller ve hayaller taşıyan, aynı amaca hizmet eden, aynı hedefe yürüyen partiler arasında olur. ayrıca bu ittifak; o partinin başka bir siyasi tabana yayılarak faaliyet göstermesi şeklinde olmaz. olursa bu demokrasi olmaz. (demokrasiye giriş DEM 101)
3 bölüm sonra yayından kaldırırlar. demedi demeyin. demeyin ulan!
olması gereken bir parti olduğu bir gerçektir. dindar olan bölge insanı belki de kendilerinin sesi olacak olan parti dir. günümüz dünyasında din egemenlerin tekeline girmiştir. din istismarı yapılmakta insanların dini duyguları ile oynanmakta o yüzden dini egemenlerin ve kendi tekeline almak isteyenlerin elin den alınıp özgürleştirilmelidir.
"Kuva-yı Milliye'ye aldanmayınız! Bolşeviklerin kafasını taşıyan yurtsuz serserilerdir. Hilafet ve Saltanat'a bağlılıktan ayrılmayınız." şeklinde bildiri yayınlayan kürt teali cemiyetinin 21.yy sürümüdür.
ülkenin bölünmesine katkı sağlamak amacıyla kurulmaya çalışılan, ismi itibariyle provokasyon kokan, diğer etnik kökenlere parti kurma hakkını doğuran partidir.
kimi analistlere göre bölgede ve civarda ortadoğudaki islamcıların arap baharında oynadığı rolü oynayabilirmiş.bölgede sol-laik bdp/pkk etkisine bir tepki olarak yıllar yılı taban bulmaya çalışan hizbullah-mustazaf çevresindeki islamcıların bir hareketi olarak görülebilir. bölgenin ve ülkenin yeni bir seçeneğe ihtiycaı olduğu kanaatindeyim.inşallah yeni ve mühim bir ses olurlar...
(bkz: hem kel hem fodul)
Sıtkı Zilan'ın şu aralar üzerinde çalıştığı partiymiş.
http://www.radikal.com.tr...1086570&CategoryID=77